МИХАЙЛО СЛАБОШПИЦЬКИЙ ВЕЛИКА ВІЙНА 2014…

(Продовження. Початок в №№30—32, 35, 36, 38, 42, 44, 46, 52 за 2015-ий рік, №№3, 6, 7, 12 за 2016-ий рік).

Наш чиновник і раніше тисячу разів продемонстрував, як не треба поводитися за всіх ситуацій, як не треба діяти тоді, коли від цього за­лежать загальнодержавні інтереси. Він іще раз це бли­скуче підтвердив тоді, коли розпочалася війна, названа цим недоладним евфемізмом «Антитерористична операція». Все суспільство з жахом відкрило: ніякої логістики для Збройних сил у нас немає. Чиновники, цілком поглинуті крадійством, знаходять собі найправдоподібніші виправдання. Якщо їм повірити, то ніби й нікого під трибунал віддавати, нікого до буцегарні запроторювати. Ніхто ні в чому не винен — так воно історично склалося...

Інакше скластися не мог­ло — це цілком закономірний результат. Бо ж ми жили в країні крадіїв. Ті, хто не вмів і не хотів красти, просто не були допущені до тих місць, де красти було що.

Буквально з першими пострілами спалахнула в масах стихійна ініціатива зробити все те, що не робить держава: одягнути армію, нагодувати, забезпечити бронежилета­ми, касками, тепловізорами й усією іншою необхідною в умовах нинішньої війни апа­ратурою. Далі постало й пи­тання зброї, Це було вельми гірке видовище. Добровольчі батальйони (хто в кедах, хто в кросівках, хто в кирзяках, у стоптаних черевиках, а одягнені — мов полонені), недоозброєні навіть автома­тами часів ще Другої світової війни та ще й, до речі, не легітимізовані в обраній на себе ролі — їх можна було притягнути до кримінальної відповідальності як неза­конне злочинне угрупо­вання. Крім патріотизму, в добровольців для боротьби з ворогом, по суті, не було нічого. А чиновники з силових відомств замість щось роби­ти в цій ситуації, зацікавлено спостерігали: а що ж воно буде?Недалеко в цьому сенсі втекла й армія. Її арсенал, можна сказати, це рарите­ти, котрим давно місце в мілітарних музеях. Якщо для бойової техніки знаходили пальне, вона часто не хотіла їхати — незрідка бувало так, що в неї давно скінчилися відведені для експлуатації строки. Гірко це казати, але наша армія скорше скидала­ся на пародію, ніж на армію.

Медсестра батальйону «Свята Марія», знана за по­зивним «Іскра», що перебуває в зоні бойових дій по­над півроку, багато може розповісти про те, в якому катастрофічно жалюгідному стані були наші оборонці.

«Іскра» пише: «Дуже велика проблема для до­бровольчих батальйонів — вибити нормальне озброєння. Ми йдемо з автоматами на танки. Нам не вистачає важкої артилерії, нам не дають бронетехніку. Вона є у військових, але в них інші проблеми: їх можуть за­кинути на якийсь далекий закритий блокпост і забу­ти. Вони матимуть лише якусь воду, якісь сухпаї івсе. Я була шокована, коли приїхала на медичні курси в маріупольському аеро­порту. Там дислокувалась, здається, Нацгвардія. Ми харчувалися в їхній їдальні, було холодно. В мороз чоловікам давали таку пайку: пластикова тарілка, запо­внена супом. Ложка каші, як у шкільній їдальні, і ту­шонки трошки зверху. Для мене, жінки, цього виста­чить, але для чоловіка це однозначно мало. Особли­во для такого, який в мінус 5 займається важкоюфізичною працею. Ось вам і повністю забезпечена армія. А форма, яку видали нашим Збройним силам? Так, вона схожа за забарв­ленням на «Мультікам», але це лише зовні. А зага­лом — вона дуже холодна, а ще вона синтетична, тому плавиться. Якщо в такій формі потрапити під «Град» і отримати навіть легкі опіки, вона все одно приліпиться й здиратиметься зі шкірою, не кажучи вже про токси­ни. Я не розумію, як можна в умовах війни на цьому економити?».

Ця ганьба для нашої держави, для її владців, а особливо ж — для армійського керівництва й для очільників Міністерства внутрішніх справ, існувала. Інколи думається, що якби в батальйонах були не такі патріотичні люди, то вони просто розбіглися б од розпу­ки й гніву від такого геноцид­ного до себе ставлення.

«Я щаслива, що в Україні так багато небайдужих людей. Завдяки їм мені вдається до­помагати нашим військовим, — сказала в своєму інтерв'ю 19-річна Тетяна Дюрдь з Уж­города.

Вона приїхала до Києва на початку грудня 2013-го, відразу ж по тому як «Бер­кут» побив студентів на Майдані Незалежності. Була на барикадах, а матері, щоб заспокоїти її, говорила по теле­фону: я тут у друзів дивлюся на все по телевізору...

   Розповіла журналістам таку подробицю. Допомагала тоді медикам, була з ними в Маріїнському парку, де по­бачила багато силовиків. На­магалася переконувати їх, щоб не застосовували проти людей силу. І тут один із них, піднявши балаклаву, впіймав її погляд і голосно сказав: «Утікай!». А вже за мить вони розступились і випустили поперед себе «тітушок», які накинулися на протестувальників. Що було далі — страшно згадувати. «Тітушки» били старих, мо­лодих, усіх, хто трапляв їм під руку. Немало постражда­ло й тих, хто випадково там опинився. А далі — палав Будинок профспілок, з якого Таня тягала на собі поране­них. Зізнається, що ті страшні картини й досі приходять у її сни. Після Майдану Дюрдь була в Ужгороді, коли їй на мобільний зателефонували з зони АТО й розповіли, що там для військових не вистачає буквально всього. Так почалась її волонтерсь­ка біографія. Вже незабар­но з Ужгорода виїхали три великі машини з вантажем для АТО: перший результат організаторських зусиль Те­тяни Дюрдь. А далі були нові й нові машини гуманітарної допомоги з Ужгорода. Були Тетянині поїздки в зону АТО. Спершу — головним чином до батальйону «Айдар», де були її друзі з Майдану, а далі Тетяна допомагала вже й іншим військовим частинам.

     Зверталася до всіх нор­мальних людей у «Фейсбуці». Сиділа в приймальних усяко­го начальства, терпляче че­каючи, коли її, нарешті, при­ймуть. Як відомо, хто стукає, тому відчиняють. Рано чи пізно. Вона стала не просто волонтером, який апелює до совісті громадян. Вона стала менеджером, експер­том, громадським діячем. Так час та обставини народ­жують людей небуденного масштабу. Тут наші резер­ви й потенції. Бурхливі події останнього часу стали не тільки «моментом істини», а й висунули на передній план легіон пасіонарних людей, які несподівано (навіть для самих себе) знайшли себе, відкривши в собі заховані да­леко таланти, котрі за іншого ходу їхніх життів могли б у них і не розкритися.

     Сюжети з Таниної пам'яті пишуться один на один, подаючи дорогоцінні подробиці того, що, як і чому відбувається на Південному Сході. Ось іде їхня допомо­га поблизу Луганська. Ма­шини наткнулися на якусь жінку. Запитали в неї до­рогу. Вона впевнено пока­зала: «Туди. Там українські війська». Поїхали туди й, сла­ва Богу, наткнулись на наших солдатів, які здивувалися: «Та ви ж прямісінько на се­паратистський блокпост курс тримаєте!». От вам і вір кож­ному, кого там зустрінеш. Ми не уявляємо собі, що не так мало людей у зоні зловоро­же налаштовані проти нас і всіма способами підтримують сепаратистів.

      Ще один — уже ганебний — сюжет. Десятки волонтерів штурмують Міноборони: «Коли почнете опікуватися про­блемами армії?!». Почали... З «Айдара» повідомили, що їм — нарешті! — пере­дали з Міністерства БТР, котрий, щоправда, вже на території частини розвалився на кілька куп металобрухту. Отак ми починали воювати на Південному Сході. Уявімо, що все це тривало б і надалі, якби не з'явилася численна генерація волонтерів...

     «Цілу ніч були в окопі, бо крило «Градом». Зранку знов — бабах! Ну, головне, що ми посилки від батьків довезли, а ще зараз тут мінус три. Цей пост дру­кую вже півгодини, бо руки замерзли. А ще ми на кладовищі. Ховались в землі біля чийогось гро­ба...», — якось повідомила вона у «Фейсбуці» про один з епізодів своєї війни.

      Тетяна знає багатьох та­ких людей, завдяки яким ми переможемо. І вона теж на­лежить саме до них.

      Зі статусом і психологічним портретом волонтера все зрозуміло, а ось статистич­них подробиць на тему, хто такі волонтери за професіями і родом занять у мирному житті, соціологи не сказали. Але, здається, там пред­ставлено всі соціальні шари суспільства і всі можливі професії. Ось, наприклад, ба­чимо поміж них і журналіста. Серед тих, хто пояснює нам війну, — Юрія Бутусо­ва, Юрія Романенка, Андрія Цаплієнка, Олексія Мацуку, — вже звикли ми чути Ро­мана Бачкалу, фронтового кореспондента програми телевізійних новин на каналі «Інтер».

      Бочкала в зоні бойових дій чи не від найперших днів. Окрім своїх журналістських обов'язків, він узяв на себе ще й волонтерські, постійно роз­возить гуманітарну допомогу у військові частини, часто — на передову. Журналістика й волонтерство так органічно поєдналися між собою, мов­би вони й існувати не можуть одне без одного.

    Останнім часом, мабуть, найбільше телеглядачам запам’яталися його репортажі з Пісок. 21 січня Романа там було вже вдруге поранено. Живий лишився, як і сам розуміє, просто чудом. Ран­нього ранку разом із операто­ром вели зйомку під нещад­ним вогнем. Жодного цілого будинку нині з Пісках немає — все знищено постійними обстрілами. Невідомо, де і як ховалися телевізійники під час зйомки. Умудряли­ся перебігати від підвалу до підвалу. А навколо рвалися міни й снаряди.

     Снаряд розірвався за кілька кроків од журналіста. «Це просто Боже провидіння, що я лишився живий, — сказав він згодом в інтерв'ю колезі. — Мені тільки посікло праву руку, заче­пило ногу нижче коліна, а балки, що впали на голо­ву, пошкодили потилицю. Я був у дворі приватно­го будинку недалеко від двометрової бетонної загорожі. Снаряд упав пе­ред нею. На моє щастя, більшість осколків летіли в цю загорожу. В мене полетіли ті, що зрикоше­тили. Пощастило, що це був не осколочно-фугас­ний снаряд, а бронебійний. В іншому випадку від мене не лишилося б живого місця...».

     Бочкалу, як і всіх журналістів, у Піски не пускали. Бо ж там — справжнісіньке пек­ло. Узяти Піски для бойовиків — це майже взяти Донець­кий аеропорт, що його звідси підтримує своїм вогнем наша артилерія. Одне слово, Піски — ключ до аеропорту.

     Роман таки домовився з військовими — вночі вони спеціально виїхали за ним і провезли через блокпост, через котрий його ніколи не пропустили б.       Решту ночі він просидів у підвалі, слухаючи вибухи нагорі. Обстріл ні на хвилину не припинявся.

    Роман у своїх репортажах показував бої за аеропорт, котрий обороняли українські «кіборги». Показував те, що було колись дорогою між Пісками й аеропортом. Вона вся розбита й у глибоких вирвах. Уявімо собі, як мча­ли нею на високій швидкості наші БТРи, везучи в аеропорт дорогоцінний вантаж і виво­зячи звідти поранених. Ро­ман переконаний: механікам-водіям БТРів треба за життя ставити пам'ятники, бо кожен із них опинявся в ролі смер­тника.

    Романа скоро випишуть із лікарні. Кореспондент «Фактів» Таїсія Бахарєва запитує його, коли він збирається до Києва. Відповідає, що найближчим часом цього в його планах немає. Окрім професійних обов'язків, му­сить знову взятися розвозити гуманітарну допомогу...

    Волонтер Наталя Поваж­на — підприємець із Харкова, своєю «Газеллю» вже вивез­ла з зони АТО понад півтисячі людей (літні люди, жінки, вагітні, діти).

    Параолімпійська чемпіонка Тетяна Фролова вистави­ла на аукціон дві свої золоті медалі. Кошти, які вона вторгує, підуть на армію А ще вона вишиває ікони й, про­давши їх, передає вторговані гроші на потреби армії.

    До волинських волонтерів звернувся коваль Віктор Се­менюк, який має колекцію мистецьких творів, що не­однораз експонувалися на різних міжнародних вистав­ках. Збирав цю колекцію Се­менюк упродовж багатьох років. Кожний твір у ній — ексклюзив. Коваль вирішив розпрощатися з нею і подав її на благодійний аукціон, що його організував Ковельсь­кий центр допомоги 51/14-ій бригаді. Всі кошти від про­дажу Семенюкової колекції будуть передані на потреби українського війська.

 

(Закінчення буде).