ЄВРОПА — НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ

Минулої п’ятниці з нагоди Дня Європи, який в Україні щорічно відзначається в третю суботу травня, десятикласники міських шкіл міста стали учасниками заходу «Європа ― наш спільний дім».

Відбувся він у читальному залі районної бібліотеки і підготовлений десятикласниками міської школи №5 разом із вчителем-методистом Тетяною Браганець.

Цього дня, ще раз закріплюючи вивчені в школі поняття, шполянські школярі отримали від своїх однолітків цікаву інформацію про державну символіку Євросоюзу, його інституцій, здійснили віртуальну подорож європейськими країнами, ознайомившись із їхніми державними символами, традиціями, національними одягом та кухнею, і навіть особливостями культури та рис, притаманними населенню цих країн. Жителі цих європейських країн завдяки ЄС поєднуються у співпраці заради миру і добробуту, а численні культури, традиції та мови держав Європи є безцінним активом цього континенту, що й закладено в девізі Європейського Союзу «Єдність у різноманітті»

Відповідали школярі й на цікаві запитання міні-вікторини. Обговорюючи відповіді, дізналися зокрема, що кількість зірок на прапорі Євросоюзу жодним чином не пов’язана з кількістю держав-членів ЄС, а тому що цифра «дванадцять» традиційно вважається символом досконалості, повноти і єдності. З цієї причини прапор залишається незмінним незалежно від розширень ЄС.

Також цікавою була й інформація, що «Ода до радості» є гімном не лише Європейського Союзу, але й усієї Європи. Музика гімну взята з Дев’ятої симфонії, яку Людвіг ван Бетховен написав у 1823 році.

У 1972 році Рада Європи (той самий орган, який розробив дизайн європейського прапора) схвалила тему «Оди до радості» Бетховена як свого гімну. У 1985 році гімн було схвалено президентами та главами урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу. Цей гімн не має на меті замінити існуючі національні гімни країн-членів ЄС, скоріше, він є ствердженням спільних цінностей та їх єднання в усьому розмаїтті національних відмінностей.

Всю озвучену інформацію супроводжували слайди, звучали й українські пісні патріотичного змісту.

На завершення зустрічі присутня на заході заступник голови райдержадміністрації Ольга Шпиця, подякувавши усім організаторам та присутнім за змістовно проведений захід, побажала рішучості та терпимості у становленні нашої держави, а молоді, яка стає на самостійну дорогу життя, пізнавати нове і рухатися вперед.

Довідка. День Європи з 2003 року щорічно відзначається в Україні в третю суботу травня. Відправною точкою на шляху до його встановлення вважається Декларація Шумана. 9 травня 1950 року в Парижі міністр закордонних справ Франції Робер Шуман закликав Францію, Ні-меччину та інші європейські країни об’єднати їхні вугільну та сталеливарну галузі промисловості (основи нарощування військової техніки) та віддати їх в управління нової наднаціональної структури. Це стало «наріжним каменем Європейської федерації». Завдяки об’єднанню еко-номічних зусиль і розподілу досягнутих результатів європейські країни уникнули накопичення військової могутності одна проти одної, що і забезпечило мир в Європі. Три з половиною десятиліття тому на Міланському саміті 1985 року лідери ЄС вирішили увічнити день проголошення Декларації Шумана та постановили щорічно відзначати День Європи. У цей день жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

                                                           Лариса Бачинська.