А в інших все виходить…

Вже багато років тліє спроба в незалежній Україні побудувати громадянське суспільство, розвинути середній клас і дрібний бізнес, що має стати в основі міцної економіки держави. Та щось, напевне, іде не так. У складному механізмі досі заважають камінці з минулого часу, коли всі знали, що ініціатива карається, побутували принципи «не висовуйся, то й не матимеш зайвих проблем», «сиди нищечком, за тебе про все подумають» тощо. Але час минає із шаленою швидкістю, мов прискорені кінокадри мелькають перед очима, і досі, на жаль, суспільство у більшості своїй ніяк не може перелаштуватися на нові сучасні рейки для прогресивного руху вперед.

Ми вже не раз порушували тему кооперативів на селі — механізму, що приводить до благополуччя селян, позитивного і успішного досвіду самореалізації, самодостатності громадян. Однак роки минають, а наважитися на серйозні кроки, аби реалізувати такі масштабні плани, люди не можуть в жодному селі Шполянського району. Невже не маємо лідерів, готових взяти на себе нелегку ношу початківця-криголама, здатного руйнувати стереотипи і доводити свою спроможність?

Однак є локальні приклади, чого можна досягнути за великого бажання і ентузіазму. Так, днями делегація працівників Шполянської міської ради ОТГ побувала у Чернівецькій області, де переймала досвід Недобоївської ОТГ. Як розповіла начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Наталія Коваль, жителі цієї громади та навколишніх сіл мають невеликі за площею земельні паї — до 1 га. Тому більшість з них вирощує яблука. Утворилися великі і маленькі фермерські господарства. Та виникло питання необхідності продавати продукцію одразу після збору урожаю за нижчою ціною, адже для продажу пізніше, за вищою ціною не вистачає умов для зберігання врожаю. Один з таких фермерів об`єднав навколо себе інших та збудував сховище для тривалого зберігання яблук. Тепер зберігати в ньому урожай можна цілий рік і продавати за вигідними цінами. Та на цьому не зупинилися. Для відкриття нових ринків збуту, а точніше — експорту в Європу, необхідна відповідність продукції євростандартам. Тому встановлено сертифіковану сортувальну лінію, яка сортує яблука за кольором, вагою та об`ємом. В залежності від потреб, на лінії одночасно може працювати від 10 до 100 осіб. Нині місцеві фермери висаджують нові сорти яблук, які згодом планують експортувати до країн Азії.

Побачене в Чернівецькій області доводить: сила бажання вершить навіть неможливе. Віриться, що незабаром і серед шполян у когось визріє подібний план та віднайдуться однодумці, сили і ресурси здивувати світ своєю наполегливою вірою в краще життя.

Наталія ДАВИДЕНКО