Результативність роботи правоохоронців не завжди означає покарання винних

Нещодавно з метою висвітлення роботи місцевих правоохоронців начальник районного відділу УМВС України в Черкаській області Вадим КУТОВИЙ поспілкувався з журналістами районних періодичних видань «Шполяночка плюс» та «Шполянські вісті».

Під час обговорення криміногенної ситуації в Шполянському районі Вадим Олександрович повідомив про серію крадіжок, здійснених злочинцями за останніх 10 днів. Категорія постраждалих — літні одинокі люди, помешкання яких піддалися вторгненню зловмисників з метою пограбування. Працівники міліції посилено працюють над встановленням осіб, котрі вчинили злочини, але, на жаль, ресурс для їх повноцінної роботи обмежений. Зрозуміло, що, володіючи всього однією службовою машиною та вкрай недостатнім кадровим штатом, важко оперативно справлятися із нелегкими завданнями. Виходячи з цієї ситуації, постає важливе завдання для громадян — бути пильними і турбуватися про власну безпеку.

Проявляючи ініціативу, Вадим Кутовий запропонував місцевим громадським організаціям «Оберіг», «Самооборона Майдану», громадському формуванню при міській раді спільно проводити заходи із забезпечення правопорядку та безпеки на території міста та району, проводити рейди тощо. Важливо, щоб вдалося налагодити цю роботу та залучити якнайбільше небайдужих громадян до зміцнення спільної безпеки.

2014 рік приніс і немало здобутків — розкрито, зокрема, 24 злочини, що пов’язані з незаконним обігом наркотиків. Як інформує очільник районної міліції, постійно відпрацьовуються всі потенційні осередки незаконного зберігання, посівів наркотичних рослин тощо. Хоча варто зазначити, що часто-густо титанічна праця слідчих зі збору доказової бази увінчується… дивним рішенням суду про зняття запобіжного заходу для злочинця. Так, нещодавно суддею Шполянського суду винесено рішення відпустити на волю жителя Лебедина, котрий незаконно займається збутом наркотичних речовин. Отак успішні слідчі дії стають марними.

Про очікування народу
Те ж стосується і ходу розслідування деяких резонансних справ 2014 року, про що запитували у Вадима Кутового на одному із січневих засідань Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації. Не секрет, що люди й справді чекають справедливих рішень. До прикладу, стосовно справи викриття незаконного грального закладу по вул. Піонерській у Шполі, яке сталося ще у квітні минулого року. Довести вину власника закладу буде майже неможливо, оскільки це потребує неабиякої доказової бази і навіть після висновків усіх експертів суд може, опираючись на чинне законодавство, знайти привід для визнання недостатніми всіх зібраних доказів.

Насправді, що там дивуватися, коли численні резонансні злочини в Україні, які сколихнули громадян у 2014-му, також досі не доведені до логічного завершення. Хто вбивав людей на Майдані? Хто побив Таню Чорновол? Хто фінансував антимайдани і «тітушок»? Або взяти хоча б справу одіозного Вадима Берези з близького оточення Тулуба, причетного до організованих злочинних угрупувань, кривавого ралі «п’яним» по Черкасах, шахрайського заволодіння державними коштами тощо. Виявляється, що розслідування триває, але теж безрезультатно. І сподіватися на те, що будуть покарані місцеві організатори провокації з яйцями під час минулорічного візиту Ігоря Швайки, теж не варто. Їх дії кваліфіковані всього-навсього як дрібне хуліганство.

Фальшиві скарги як метод боротьби з чесними правоохоронцями
Вадим Олександрович також продемонстрував журналістам місце зберігання на території райвідділу незаконно спиляного працівниками створеного у минулому році районного комунального підприємства «Шполарайкомунлісгосп» лісу. Справу нині для об’єктивності розслідування передано до обласних органів, оскільки місцеві зацікавлені особи влаштували шквал скарг на районних керівників прокуратури та міліції. Цікаво, що серед цих скаржників — голова Народної ради Шполянського району Ігор Зачепа, який категорично заперечує свою причетність до цих скарг та заявляє про підробку його особистого підпису. Очевидно, комусь з тих, хто опікується цим комунальним підприємством з явно непрозорим механізмом фінансових потоків, позиція Кутового та прокурора Кравченка є дуже невигідною. Але справа буде розслідувана без сторонніх упереджених втручань — це питання честі, — в цьому переконаний Вадим Кутовий.

Навчитися зосереджуватись на пріоритетах
Очільник райвідділу також надав можливість пересвідчитись у тому, що насправді ніяких євроремонтів у приміщенні міліції не було здійснено — воно дійсно перебуває у незадовільному стані і, здається, ще з радянських часів тут взагалі не проводилися будь-які ремонти. Єдине, чому приділив увагу новий начальник — це дрібне лагодження санвузла та звільнення від дерев’яних плит опалювальних регістрів з метою ефективні-шої тепловіддачі. Провівши такий огляд, він зосередив увагу гостей, щоб спростувати звинувачення деяких членів Громадської ради у незаконному залученні коштів спонсорів для якихось начебто масштабних євроремонтів.

Варто відзначити те, що новопризначений начальник райвідділу міліції Вадим Кутовий ніколи не відмовляється брати участь у зустрічах, засіданнях громадських об’єднань чи Громадської ради при Шполянській райдержадміністрації.

Незважаючи на великий обсяг складних запитань, він намагається надавати відповіді та враховувати зауваження, сприймає критику, вносячи при цьому і власні пропозиції для спільних дій заради боротьби з криміногенними явищами.

Йде на діалог з громадою, і це вселяє довіру. І щоб кожен зміг відчути результативність правоохоронної сфери, треба натхненно повчитися разом діяти, обирати пріоритети і розуміти важливість активної позиції жителів району.

Спілкувалася Наталія СТОРЧАК.