У підсобному господарстві Смілянського дитячого будинку-інтернату виявили африканську чуму свиней. Через хворобу там загинуло двоє тварин, всіх інших знищили. Комісією ДНПК ухвалено рішення про знищення всього поголів'я та накладено карантинні обмеження на 40 діб з 13 серпня 2024 року.
Також виявлено епізоотичні вогнища неблагополучних пунктів по африканській чумі свиней та встановлення карантин на 40 днів з 16 серпня 2024 року на частині території в с. Рубаний Міст та частині населеного пункту с. Коробчине Новомиргородської територіальної громади Новоукраїнського району Кіровоградської області. Визначено зону спостереження (нагляду) радіусом 7 км від зовнішніх меж зони захисту, до якої віднесено зони нагляду територію Черкаської області (село Маслове, село Нечаєве, село Ярославка).
Про це «Шполяночку+» інформує завідувач Шполянського відділу Звенигородської РДЛВМ Володимир Овчаренко.
– Навколо Звенигородського району складається напружена епізоотична ситуація, в першу чергу пов’язана із захворюванням свиней на африканську чуму у низці сусудніх районів, – зазначає Володимир Олександрович. – Африканська чума свиней стала реальною загрозою для сільського господарства.
Аналіз ситуації вказує на те, що основною причиною виникнення хвороби є недотримання суб’єктами господарювання ветеринарно-санітарних вимог утримання свиней в підсобних господарствах громадян, товарних господарствах, використання харчових відходів для відгодівлі свиней. Основними причинами розповсюдження хвороби стали недотримання ветеринарно-санітарних вимог за переміщенням підконтрольних ветеринарній службі вантажів, відсутність ветеринарного контролю на кордоні.
Ця проблема є не тільки суто ветеринарною, – зауважує Володимир Олександрович. – Не маючи підтримки інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування забезпечити локалізацію захворювання неможливо.
Заборона будівництва біотермічних ям на території України з 2008 року, не створивши альтернативи знезараження загиблих тварин, призвела до неконтрольованого вивозу трупів тварин у лісополоси, кар’єри і т.і.
На сьогодні АЧС є реальною загрозою не тільки для біологічної, а й продовольчої безпеки країни. Ситуація, що склалась через воєнні дії, лише посилює постійну загрозу для свинарства України.
Є необхідність створення робочої групи з місцевими органами МВС та ДАІ, які будуть здійснювати контроль за переміщенням вантажів, в першу чергу, живих тварин та продуктів їхнього забою і переробки на автошляхах району.
Як зазначає фахівець, у природніх умовах до африканської чуми чутливі домашні та дикі свині всіх вікових груп. Джерело збудника інфекції – хворі тварини та вірусоносії. Зараження здорових свиней відбувається через сумісне утримання їх із інфікованими тваринами-вірусоносіями. Фактори передачі збудника – корми, пасовища, транспортні засоби, забруднені виділеннями хворих тварин. Використання для харчування свиней незнезаражених столових відходів. Механічними переносниками можуть бути птиця, люди, домашні і дикі тварини, паразити (окремі види кліщів, зоофільні мухи, воші), які були в контакті з хворими тваринами та загиблими свиньми. Резервуаром вірусу в природі є африканські дикі свині і кліщі роду орнітодорос.
Інкубаційний період залежить від кількості мікроорганізмів, які потрапили в організм, стану тварини, тяжкості протікання і може продовжуватися від 2 до 6 діб. Перебіг хвороби поділяється та миттєвий, гострий, підгострий і рідко хронічний. При миттєвому перебігу хвороби тварини гинуть без будь- яких ознак захворювання; при гострому – у свиней підвищується температура тіла до 40,5–42,0 °C, відмічається задишка, кашель проявляються ознаки блювоти, парези, і паралічі задніх кінцівок. Спостерігаються серозні або слизе-гнійні виділення із носа і очей, рідко проноси з кров’ю, частіше закреп. У крові відмічається лейкопенія (кількість лейкоцитів знижується до 50–60 %). Хворі свині більше лежать, зарившись в підстилку, мляво піднімаються. Відмічається хиткість ходьби, млявість при ходьбі, голова опущена, хвіст розкручений, посилена спрага води. На шкірі в ділянці внутрішньої сторони бедер, на животі, шиї, у основах вух відмічаються червоно-фіолетові плями, при натиску не блідніють (різко виражений ціаноз шкіри ). На нижніх ділянках шкіри можуть з’являтися пустули, на місці яких утворюються ступи і виразки. Свиноматки часто абортують. Смертність залежить від перебігу хвороби і може сягати від 50 до 100%. Перехворілі, які залишилися живими, стають вірусоносіями на все життя .
Володимир Овчаренко застерігає громадян, які займаються вирощуванням та реалізацією свиней, не купувати свиней без ветеринарних документів.
– Не існує живої або ослабленої вакцини від африканської чуми свиней, тому боротьба з вірусом залежить від суворого біозахисту, наголошує він. – Водночас вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини, проте вживати явно заражену свинину в їжу не можна.
.