БЕЗКОШТОВНІ ЛІКИ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ — ПЕРШИЙ ЕТАП МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ

Витрати кожного громадянина на ліки повинні бути компенсовані за рахунок страхового фонду — з такою ініціативою виступила народний депутат України Тетяна Донець. Вона подала на розгляд Верховної Ради проект Закону «Про забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення».

Проектом Закону передбачено введення обов’язкового страхування, за рахунок якого створюватиметься Фонд, що компенсуватиме витрати кожного громадянина на ліки. За працюючих громадян внески до Фонду робитиме роботодавець, а за непрацюючих громадян — відповідні державні фонди. Внесок становитиме 2% фонду заробітної платні.

Тетяна Донець переконана, що ставка страхування не повинна бути надто великою, на чому хибували усі попередні проекти медичної реформи. Згідно з проектом Закону, для того, щоб пацієнт міг отримати необхідні йому медикаменти, він обов’язково повинен звернутися до лікаря. Лише після цього у аптеці пацієнт зможе отримати рекомендовані йому ліки. Кожен громадянин Українизможе отримати усі життєво необхідні ліки, які внесені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення та переліку препаратів із списку рекомендованого ВООЗ.

«Україна повинна зробити твердий перший крок на шляху реформування системи охорони здоровя. Введення механізму компенсації витрат на ліки і є цим кроком, який пришвидшить створення страхової медицини в Україні», — заявила Тетяна Донець. Вона констатувала, що медична реформа, яку намагалися втілити протягом кількох минулих років провалилася внаслідок системних помилок, які лежали у її основі, та не врахування українських реалій.

Відсутність у громадян коштів для придбання необхідних ліків є чи не найголовнішою причиною того, що українці не отримують необхідної медичної допомоги. Як наслідок — низька якість життя, самолікування, запізніле звернення до лікаря, порівняно нижча тривалість життя в країні. Лише 4-5% витрат, необхідних для медикаментозного забезпечення сфери охорони здоров’я, покривається за рахунок бюджету. Навіть в умовах стаціонарного лікування переважну частку — понад 80% вартості ліків сплачують пацієнти. Агресивна реклама, яку в таких умовах ведуть продавці ліків, робить становище пацієнта ще більш складним, дезорієнтує його та змушує переплачувати за медичні товари.

Тетяна Донець зазначила, що в разі введення механізму компенсації витрат на ліки громадяни стануть набагато активніше користуватися медичними послугами, почнуть більше опікуватися власним здоровям і здоров’ям близьких. Про це свідчить міжнародний досвід впровадження страхової медицини. «Досвід зарубіжних країн в сфері медичного страхування показує зростання використання ліків та виробів медичного призначення у 3,8-5,2 рази у грошовому виразі, якщо їх вартість компенсується державою в системі медичного страхування. Закон «Про забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення матиме такий самий ефект в Україні», — впевнена депутат.

Тетяна Донець входить до складу Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров'я та є головою підкомітету з питань законодавчого забезпечення протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу,інших соціально небезпечних захворювань та з питань контролю за забезпеченням лікарськими засобами та медичними препаратами, що закуповуються за державні кошти. Проект Закону «Про забезпечення лікарськими засобами і виробами медичного призначення» зареєстрований 7 липня 2014 р.

За повідомленням Української асоціації видавців періодичної преси