Здиблена шерсть, слина, що капає з ікол, гарчання і …напад. Саме така картинаспливає в уяві шполян, коли вони бачать зграїбезпритульних собак, що хаотично циркулюють містом і подекуди агресивно реагують на одиноких перехожих, особливо якщо це дитина. Люди скаржаться, що випадки нападу чотирилапих безхатченків неодноразово траплялись в різних районах Шполи.
Та чи можливе позитивне вирішення проблеми в сучасній Україні? У розвинених країнах хазяїни звикли відповідати за тварин. Наприклад, в Німеччині господаря, який викинув собаку напризволяще, звинуватять у знущанні над твариною, і він заплатить штраф. Якщо італієць побачить на дорозі збиту тварину, він обов’язково надасть допомогу, а в Австралії, щоб взяти собаку з притулку, треба заплатити. Хвостатих безхатченків у країнах Європи майже нема, бо в першу чергу справа навіть не в грошах, а в людях.
Саме через поведінку людей багато тварин опиняються на вулиці й не знають, куди себе подіти. Соціальні мережі майорять повідомленнями про жорстоке поводження колишніх хазяїв зі своїми вихованцями. Ось за тиждень у Шполі вже два повідомлення: господар викинув собаку в сміттєвий бак, зав’язану в пакеті, а на стихійний смітник хтось викинув разом із сміттям цуценя. Жорстокість і безвідповідальність людей спричиняє виникнення проблеми безпритульних тварин, які можуть нести загрозу життю і здоров’ю жителів міста. У той же час, влада не має можливості вплинути на морально-етичну складову поведінки власників тварин, але вона може нівелювати негативні наслідки збільшення кількості безпритульних собак.
Спектр боротьби з нимиє досить широким. Проте частину з них забороняє законодавство через їх жорстокість — відстріл, евтаназія через спеціальні ін’єкції. Найбільш оптимальним в цьому розрізі виглядає метод стерилізації. Це— найгуманніший спосіб убезпечити людей від нашестя безпритульних собак. Саме так борються з неконтрольованими зграями у Америці та Великобританії.Та й не тільки за кордоном. Таку методику комунальники та волонтери-природозахисники застосовують у Рівному, Бердичеві, Здолбунові, Львові, інших містах. І досить успішно.Їх досвід показує — стерилізовані собаки не збираються у зграї, поводять себе спокійно і фізіологічно не мають змоги розмножуватись.
«Шполяночка+» поцікавилась у заступника міського голови Віталія Плетіня, чи усвідомлює керівництво ОТГ наявність проблеми та які є напрацювання і стратегія боротьби з нею.
— Так, визнаємо, що таке явище, як безпритульні тварини на території громади, є, і це — не тільки наша проблема, вона набула загальнодержавногомасштабу, — каже Віталій Володимирович. —На нинішньому етапі міською радою прийнято Програму регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на території ОТГ, але це поки що. Основне питання — в наявності коштів, які ще не передбачено на її фінансування.
За його словами, кошти передусім потрібні на проведення стерилізації. Цим повинна займатись спеціалізована організація з відповідними дозволами на даний вид діяльності, яку потрібно наймати.
— Ми маємо деякі напрацювання у співпраці з обласною громадською організацією, котра опікується безпритульними тваринами. Звичайно, що відловити і утримувати тварину — це ідеальний найгуманніший варіант, але дуже затратний. Без державної підтримки не обійтися. Сподіваємося, що вона таки запровадиться, а поки що плануємо прорахувати потреби для проведення стерилізації та щеплення від сказу, — запевняє чиновник.
Враховуючи нинішні ціни, на стерилізацію однієї собаки потрібно витратити близько 350 гривень. А ще до всього необхідні спеціалізований автомобіль, людина, що займатиметься відловом та ветеринар. Звичайно, при комплексному підході — задоволення не з дешевих. Протечому б не розпочати хоча б з мінімального — відловлювати для стерилізації хоч з десяток безпритульних тварин у місяць?Адже навіть із залученням місцевого ветеринара і працівника комунальної служби це обійдеться у близько5 тис. гривень на місяць. Напевно ж, така сума для ОТГ є підйомною.Бо поки шполяни чекають виділення коштів під Програму, собаки й надалі розмножуватимуться, збиратимуться в зграї та нестимуть загрозу спокоюжителів міста.
Наталія СТОРЧАК