Повномасштабна війна та інфляція дають про себе знати у всіх сферах. Притаманне українцям бажання мати свій «куток» нині все частіше відходить на другий план, хоча нікуди і не зникає. Тож попит на нерухомість значно впав. Одні втрачають усе і просто бояться придбати житло та почати все заново, інші ж елементарно не мають на це грошей. Ціни на оренду тим часом не радують. У Черкасах вони були високими і до війни, нині ж теж по кишені далеко не кожному. Чим нині цікавляться покупці, де охочіше купують – у селі чи в місті та кому «світить» житло під 3% річних – з’ясовувала «Шполяночка+» .
Люди не хочуть ризикувати
За час повномасштабного вторгнення росії в Україну попит на нерухомість значно впав, розповіла рієлторка агентства «Світ нерухомості» Марина Смірнова.
«Люди бояться купувати і це логічно. Ціни впали на 15–20%. На вартість впливають попит, курс долара та загальна економічна ситуація в Україні», – зазначила вона.
Ситуація на ринку нерухомості останнім часом погіршилася, особливо після 10 жовтня, коли почали вимикати світло і знову бомбити Київ, додала експертка.
«Люди не хочуть ризикувати. Щодо варіантів, яким надають перевагу – це житло з ремонтом, середній і дорогий сегмент. Новобудови і квартири без ремонту, на які був високий попит до війни, – практично не актуальні, – розповідає вона. – Я думаю, що це через високу ціну на будівельні матеріали».
Звертають увагу на те, чи є газ
На приватний сектор попит був завжди і зараз він збільшився, розповіла Марина Смірнова.
«До речі, на будинки ціна дуже не впала, якщо це ліквідні об'єкти, а не бабусина хатка», – додає вона.
Щодо побажань, то, природно, люди цікавляться об'єктами інфраструктури навколо, зазначила рієлторка.
«Щодо поверху, мало що змінилося з довоєнних запитів – не перший, не останній. Мало хто думає про те, що потрібно буде ходити пішки. А от наявність газу в квартирах має значення. Тому що коли немає води та світла, то можна хоч їсти приготувати. Щодо наявності укриттів питання виникають рідше. Частіше я сама роблю акцент на тому, що поруч є бомбосховище, ніж мене питають. Я думаю, що у людей у свідомості ще немає того, що треба запитувати про укриття», – додала вона.
Обмін квартирами – послуга не популярна, розповіла Марина Смірнова.
«Знайти житло на обмін завжди було важко, тому люди продають своє і купують інше – так було завжди. Але люди збільшують жилплощу та продають квартири і купують будинки», – зазначила вона.
Переселенці не поспішають купувати
Переселенці теж купують житло, але відсоток таких незначний, зазначила рієлторка.
«Люди, які втратили все, бояться знову це зробити. Маю зазначити, що вони більше купують в селах, там житло значно дешевше. До того ж, дехто вважає, що в селі – безпечніше. Щодо оренди, то у вересні попит знизився і ціни пішли вниз. Багато харків'ян повернулося додому, дехто переїхав в Київ. Але на бюджетне житло попит досі високий. Однокімнатні квартири по 4-6 тисяч здаються за десять хвилин. Житло орендують як переселенці, так і черкащани, але більшість, звісно, переселенці. Щодо середніх цін, то, наприклад, однокімнатна квартира здається від 4 до 15 тисяч гривень за місяць, двокімнатна – від 6 до 25 тисяч, трьохкімнатна – від 8 до 25. Високі ціни на оренду в Черкасах були і до війни. Зараз вони виросли ще на 1–2 тисячі, але це пов'язано з курсом долара та загальною інфляцією. Мародерські ціни ми не беремо до уваги. Хоча в Черкасах такий відсоток був невисокий», – розповіла вона.
Орієнтовні ціни на вторинному ринку нині від 500 до 1000 доларів за квадратний метр, додала Марина Смірнова.
«Я думаю, що доки існує чоловік і жінка – нерухомість буде купуватися і продаватися. Але, на жаль, економіка України дуже постраждала, і навіть якщо війна закінчиться завтра – на повернення до довоєнної економічної ситуації знадобиться час. Тож мій прогноз – ринок іде вниз», – зазначила вона.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну, багато жителів областей та районів, де ведуться бойові дії, переїхали й на Шполянщину. Ті, хто переселився сюди одразу після 24 лютого, змогли орендувати житло без проблем, поселялися в рідних та знайомих. Ті ж, хто приїздив вже навесні та влітку, тривалий час не могли знайти собі квартири для оренди. Дехто з внутрішньо-переміщених осіб повернулися додому, а ті, хто втратили своє житло і мали фінансову можливість придбати тут, шукали 2–3 кімнатні квартири в центрі міста, вартість яких не перевищує 12–15 тис. доларів . Також цікавилися будинками, які мають і газове, і пічне опалення, санвузол. Але таких небагато.
Що пропонує держава?
Віднедавна українці можуть подати заяву на отримання пільгової державної іпотеки. Так діє державна програми пільгового іпотечного кредитування «єОселя».
Наразі учасниками програми можуть стати:
- військовослужбовці за контрактом, захисники України, силовики/правоохоронці та члени їхніх сімей;
- медики;
- педагоги;
- науковці.
Для цих категорій громадян передбачені максимально пільгові умови позики – кредит під 3% до 20 років з початковим внеском від 20%.
Наразі в програмі беруть участь 5 банків: Ощадбанк, Приватбанк, Укргазбанк, Глобус Банк та Sky Bank. Подати заявку на іпотеку можна через портал «Дія», згодом послуга буде доступною і в застосунку.
У Міністерстві економіки прозвітували: за цією програмою вже видали 83 кредити, переважна більшість яких – для військовослужбовців.
Загалом банки отримали вже понад 20 тисяч заявок від потенційних позичальників. 6 417 заявників мають попереднє позитивне рішення банків. Далі на них чекає підтвердження даних, пошук квартири та підготовка документів.
Забудовники загалом позитивно оцінюють перспективи програми та її можливий вплив на ринок, але є певні нюанси. Про це йдеться в статті «Ринок новобудов: обережний оптимізм» на сайті «3m2.ua».
«Перші наші клієнти вже отримують попередні погодження від банків та готують пакети документів, – коментує Ірина Міхальова, директорка з маркетингу Alliance Novobud. – Тож ми дуже віримо в ефективність програми та очікуємо активні продажі в цьому напрямку. Ми покладаємо на цю програму великі надії. Фінансові можливості українців стрімко падають, тим часом потреба у житлі зростає щодня. Дуже чекаємо на масштабування програми на різні верстви населення та на те, що механізм програми буде якісно допрацьований», – каже Володимир Даниленко, засновник M4U, член Наглядової ради SAGA Development.
Однак є й певні перестороги, додав він, зокрема, щодо джерел та стабільності фінансування.
На думку Тетяни Маркової, директорки Департаменту продажу та маркетингу ПрАТ «ХК «Київміськбуд», програма «єОселя» суттєво може пожвавити лише ринок вторинного житла, бо вона не розрахована на первинний ринок.
«Це потрібно змінювати, адже будівництво – локомотив економіки, а потреба зараз у житлі ще більша, ніж була до війни. Дуже добре, що урядом зроблено крок на покращення добробуту саме військових, правоохоронців, лікарі і вчителів — десятиліттями люди цих професій, маючи невисокі зарплати, про власні квартири могли лише мріяти. Добре, що планується розширення категорій учасників програми, але потрібно розширити і рамки самої іпотеки, – наголошує Тетяна Маркова. – Якщо взяти наші проєкти, то на момент готовності будинків на 70-80% у нас, як правило, вже продано все. Невеликих квартир немає вже на стадії 50% готовності. Нам часто просто немає що запропонували потенційному учаснику іпотеки. Щоб програма єОселя могла дати поштовх розвитку первинного ринку нерухомості, вимоги до забудовників і готовності житла мають бути переглянуті».
Який він – пересічний покупець
Як наголошують в Alliance Novobud, подібні програми дозволяють розширити звичний портрет покупців, пише «РБК-Україна». Сьогодні серед інвесторів стало більше військових, вчителів, медиків, тих верств населення, які зазвичай мали мінімальний рівень оплати праці й не могли собі довгий час дозволити інвестувати у власне житло. Зараз ця ситуація поступово змінюється на краще.
Крім того, за останні декілька років ринок нерухомості в Україні помітно еволюціонував. Багато в чому це пов'язано з більшою обізнаністю й вимогливістю інвесторів.
Як пояснюють в Alliance Novobud, зараз в тренді житло класу комфорт+ та бізнес-класу. Попри війну й відсутність впевненості у завтрашньому дні, люди не хочуть вкладати гроші в дешеві житлові обʼєкти.
«Зацікавленість новобудовами економ-класу насправді почала зникати ще до війни, нові реалії тільки посилили цей тренд. Зараз, коли людина все-таки наважується на інвестицію у житловий об'єкт за власні кошти або в кредит на декілька років, то хоче, щоб забудова була побудована якісно й на роки. Шукають проєкти з комфортною та зеленою прибудинковою територією, зручною інфраструктурою, зеленою зоною поруч. Додатковим критерієм стали ще й укриття, які можна облаштувати у цокольних приміщеннях, підземних паркінгах», – говорить директорка з маркетингу Ірина Міхальова.
Мати власне житло – мрія багатьох українців. Тож навіть під час війни його продовжують купувати та будувати. А ще, кажуть, готові сидіти навіть у темних і холодних домівках – аби тільки тут не було росії. А все своє обов’язково відбудуємо і наживемо після перемоги.
Підготував Сергій Зубатов