Через терни до зірок: хто врятував «Космос» і від чого?

Кілька годин галасу, «ламання списів» та погроз. Так коротко можна описати сесії Шполянської райради, які відбулись 14 та 21 лютого. Каменем спотикання вкотре став кінотеатр «Космос», передачі якого в комунальну власність Шполянської ОТГ прагне міський голова Сергій Кравченко. Натомість, керівництво РДА виступає категорично проти цього, аж до погроз бойкотування працівникам районної культури проводити в ньому будь-які заходи. Чому так сталось і на чому таки зійшлись народні обранці – розбиралась «Шполяночка +».

Почнемо з того, що згідно законодавства України майно комунальних установ повинно бути передане у власність об’єднаної територіальної громади на території якої воно знаходиться. Одним з таких об’єктів є і кінотеатр «Космос». Відповідно, фахівці Шполянської міськради розробили перспективний план його культурно-економічного розвитку, в якому передбачається розширити простір фінансових можливостей, провести зовнішню та внутрішню реконструкцію, забезпечити опалення, освітлення, та оновлення матеріальної бази (купівлю музичних інструментів, обладнання для кінопоказів, встановлення систем концертного звуку тощо). На думку фахівців Шполянської ОТГ, приміщення «Космосу» можна використовувати для занять численної учнівської молоді у багатьох секціях позашкілля, а також проведення різного рівня масових заходів, концертів, кіносеансів тощо. А для втілення запланованого та отримання законних підстав на кошти від Державного фонду регіонального розвитку (на які розраховують в ОТГ) потрібно щоб заклад перебував на балансі громади. Отже, з мотивами шполянської міськради наче все зрозуміло.

Натомість у нинішнього власника «Космосу» – районної влади мотиви трохи інші. Насамперед районних чиновників турбує той факт, що від здачі в оренду цього приміщення підприємцям різного штибу, районний бюджет отримує щорічно майже 40 тис. гривень, які використовуються для поточного ремонту районного будинку культури. Як запевняють чиновники саме цих грошей не вистачає, щоб той ремонт завершити і більш ніякого гешефту з цього закладу вони не передбачають. А питання можливого використання його в якості центру творчої діяльності та культурного дозвілля навіть не стоїть, як немає і плану розвитку закладу. Адже районний бюджет не спроможний планувати навіть таку-сяку реконструкцію цього приміщення через відсутність коштів, та й поданий РДА проект на конкурс ДФРР, який простежується у вільному доступі відповідного реєстру, не набирає достатньої кількості балів та, вочевидь, приречений на програш.

У розрізі цієї ситуація дивною видається позиція керівництва районної культури, яке діє по принципу «сам не гам і другому не дам». Начальник відділу культури і туризму Анатолій Лозовий криком волав на сесії ставлячи ультиматум, що як тільки «Космос» перейде в громаду, він: «віддасть наказ про заборону працівникам районного Будинку культури проводити в ньому заходи!». І як, пробачте, розцінювати такий пасаж? З яких це причин забороняти РБК користуватися «Космосом»? Пиляти гілку на якій сидиш?

Дивні також побоювання і щодо того, що як тільки місто забере собі «Космос» – районним заходам та сільським колективам туди буде зась. Не пустять! Такі чудні звинувачення тільки спантеличують міського голову Сергія Кравченка, який каже, що навіть про це й подумати не міг.

— У плані використання приміщення, проведення в ньому заходів чи то районного, чи будь-якого сільського закладу культури — нічого не зміниться, — пояснював міський голова Сергій Кравченко. — Для цього складається угода про спільне використання приміщення і жодних проблем не передбачається. Якщо, звісно, не створювати їх штучно. Та поряд із цим ми отримаємо реальні шанси на розвиток об’єкту.

То чи не простіше було б дійсно районній владі без воєнних дій передати «Космос» громаді, а потім проводити в оновленому приміщенні свої заходи, не витративши на це з власного бюджету ані копійки? Виявляється такі елементарні речі навпаки викликають у опонентів лишень роздратування.

Так, 14 лютого під час голосування за передачу об’єкту не вистачило лише одного голосу: 17 проголосувало «за», 3 — «проти», а 7 утрималися. Як говорять в кулуарах районної ради – не обійшлося навіть без погроз аби не допустити передачу об’єкту.

Та депутати Шполянської міської ради таки не відступили і вже наступного дня, 15 лютого прийняли рішення повторно винести на розгляд сесії Шполянської райради питання передачі «Космосу», у тому числі із презентацією «Перспективного плану культурно-економічного розвитку (відродження) закладу культури — кінотеатру «Космос», де максимально доступно і детально визначені основні заходи щодо подальших перспектив установи.

Аргументація фахівців міської ради таки відіграли свою роль і здоровий глузд переміг. Запропоноване рішення було схвалено 21 лютого переважною більшістю депутатів районної ради. Тож відтепер жителі Шполи та району матимуть змогу на власні очі переконатись чия взяла.

Наталія СТОРЧАК