Черкаські метеорологи прогнозують рекордний врожай зерна

Як пояснив начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань, погодні умови з початку вегетації у цьому році складаються на рідкість сприятливими для росту, розвитку та формування майбутньої врожайності всіх сільгоспкультур. Це забезпечувалось поєднанням оптимальних температур та достатніх вологозапасів в ґрунті в критичний період розвитку до вологи ранніх хлібів — коли відбувався інтенсивний ріст стебла та формувався колос, в період формування вегетативних органів кукурудзи та круп’яних. І хоча в травні — на початку червня низька нічна температура +5—+7°С пригнічувала теплолюбні культури, в добре прогрітому та зволоженому ґрунті формувалась потужна коренева система, яка дозволить в засушливі періоди використовувати вологозапаси із більш глибоких шарів ґрунту.

Спекотна погода, що спостерігається в області з 18 червня, при відсутності суховіїв, негативної дії на сільгоспкультури не чинить. Хіба що прискорився фазовий розвиток та дещо скоротиться період наливу зерна у ранніх хлібів. Та й дощі не бажають залишати територію Черкащини, хоч і мають літній, тобто дуже нерівномірний розподіл. Останні — кількістю від 1 до 33 мм пройшли скрізь. Подекуди дощі у супроводі шквалів та граду пошкодили посіви, однак таких площ у межах області не багато.

Наступна порція дощу очікується в області на початку липня. Проте, спекотна та волога погода зумовлює швидке розповсюдження хвороб на посівах, швидко ростуть бур’яни, що потребує додаткових коштів та постійної уваги агрономів.

Враховуючи всі ці фактори, в цьому році можна розраховувати на рекордний врожай зерна озимих хлібів в області — пшениці 55 ц/га, жита 38 ц/га. Та високу і на рівні попереднього року врожайність озимого ячменю 43 ц/га, ярих зернових — ярого ячменю 39 ц/га, гороху 38 ц/га, кукурудзи 78 ц/га.

Орієнтовно, загальний вал зерна, при площі до збирання 639,1 тис.га, очікується на рівні рекордного — в межах 4,08 млн.т. Адже найбільший вал зерна було зібрано в області у 2013 р. — 4,07 млн.т.