Чому ми називаємо нашу райлікарню «БАМом»

    Давно відомо, що на деякі, здавалося б, прості дитячі запитання відповісти не так вже й просто.

   Що й трапилося  під час минулих літніх канікул, коли у нас із дружиною гостювала внучка-школярочка.

   Вона почула, як у розмові мама й бабуся, згадуючи нашу місцеву райлікарню, вживали слово «БАМ».

   Внучка проживає у райцентрі нашої області, і для неї стало дивним, що таким словом називають лікарню. Тож  мені довелося роз’яснювати історію виникнення цієї назви.

  Нова районна лікарня у нашому місті будувалась на початку 70-их років минулого століття, коли Україна була ще частиною Радянського Союзу. Люди старшого покоління (50+) добре пам’ятають, що на той час у колишньому СРСР відбувалось величезне будівництво загальнодержавного значення — Байкало-Амурська магістраль, скорочено —  БАМ.

  На будівництво цієї залізниці було кинуто величезні ресурси, не лише матеріально-фінансові та людські, а й пропагандистські.

  Цілодобово (точніше — зранку до вечора, бо тоді ще цілодобових ефірів не було) лунали пісні про БАМ, оспівувалася романтика далеких мандрів і першовідкриттів, адже будівництво тривало на далекосхідній околиці країни, у гористій місцевості тайги.

  Саме в час, коли популярне слово «БАМ»  було у всіх на слуху, у нас тривало своє будівництво місцевого значення. Для шполян це теж був дуже важливий і значимий об’єкт, адже будівництво  розгорнулося  на околиці  міста, на підвищенні, біля лісового масиву Верхньої Дар’ївки. Уже одного збігу було достатньо, щоб наш, по-козацькому дотепний,  люд поєднав  ці дві важливі події, два будівництва однією назвою, яка  «бамкала» з усіх боків.

  А ще один збіг остаточно закріпив у шполянському просторіччі слово «БАМ», як синонім слову «райлікарня».

  Повна назва нашої медичної установи російською мовою тоді писалась так: «Шполянская центральная районная больница имени братьев Алексея и Михаила Коломийченко». На всіх офіційних документах, проектних паперах та будівельних  кресленнях і т.п. ця назва скорочувалась: «Шполянская ЦРЛ им. б. А. и М. Коломийченко».

  Не знаю, чи варто ще сумніватися у праві слова «БАМ» використовуватися у побутових розмовах шполян  як синоніму до  назви нашої медичної установи. Бо ж українці такі: як дадуть якусь народну назву, то це вже надовго!

Сергій  СЕМЧАК

м. Шпола