Чому подорожчав автогаз?

   За останній місяць ціна на скраплений газ в Україні виросла майже на 40%.

Так, в окремих мережах його вартість перевалила за 16 грн за літр, що є рекордом для даного виду палива.

Основна проблема — дефіцит ресурсу.

   Про те, що ціни на автогаз виростуть, галузеві експерти та учасники ринку попереджали ще на початку літа. Подібна ситуація спостерігалася і в 2016 році, коли у вересні ціни піднялися до рекордних на той момент 13,2 грн за літр. Тоді ціни повернулися на вихідні позиції, подібний сценарій експерти пророкують і зараз.

   З огляду на рівень доходів середньостатистичного українця, ціни на бензин завжди займали значну частину його споживчого бюджету. Навіть коли нафта дешевшає, ціни на бензин можуть не реагувати. На це впливає безліч факторів, основні з яких — рівень податків і курс національної валюти. У зв'язку з цим автолюбителі шукають альтернативу дорогим бензину і дизелю. У більшості випадків це зріджений газ, який останнім часом коштував близько 10 грн за літр. Це давало можливість водіям встановлювати газобалонне обладнання і переходити на пропан-бутан.

   «Зараз ми отримали ситуацію, коли зростання популярності цього виду палива зіграв злий жарт. У нас ринок виріс настільки, що внутрішнє виробництво давно не задовольняє потреби», — говорить аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

Що буде з цінами на зріджений газ далі?

   Експерти одностайні: відбудеться зниження, це станеться вже у вересні, як тільки трейдери заповнять нестачу ресурсу. Пройде час, компанії побачать, що є попит, і завезуть ресурс. Правда, ніхто не поспішатиме, всі захочуть заробити. Оскільки основним фактором поточного зростання ціни є ажіотажний попит, то ситуативно можна очікувати будь-яких високих цін на нього. Але закони економіки не обдурити, і якщо споживачеві стане невигідно використовувати скраплений газ як альтернативу бензину, то він не стане купувати його собі в збиток.

   Навіть при нестачі ресурсу ціна на ЗВГ зупиниться на економічно обґрунтованому рівні, який за багаторічними спостереженнями не може перевищувати 60% від високооктанового бензину. При поточних середніх рівнях цін на високооктановий бензин це близько 14 грн за літр скрапленого газу.

   До слова, ресурсу не вистачає не тільки в Україні, і це ще один важливий фактор, який не дозволить покрити дефіцит, що утворився в короткостроковій перспективі. Крім того, осінь — період активного контрактації поставок зрідженого газу в європейські країни. З цієї причини ситуація з дефіцитом ресурсу для України збережеться до кінця року.

За матеріалами «Української правди»