Чому вимкнення світла це необхідність, а не примха влади: ще кілька питань про енергетичний фронт

Минулого тижня росіяни серйозно пошкодили один із ключових об’єктів «Укренерго». Це вплинуло на живлення низки областей, ситуація у яких поки що залишається складною. Серед них і наша – Черкаська. Тому люди зіткнулися з такою проблемою як аварійні та погодинні відключення електроенергії. Суттєво ускладнили життя не лише відключення, й почасти їх невідповідність графікам, які нещодавно почали публікувати обленерго. Чому світло іноді вимикають все ж не за графіком, куди радять скаржитися, якщо воно зникає частіше, ніж анонсували, та які фейки про українську енергетику нині активно розповсюджує росія  – з’ясовувала «Шполяночка+».

Відключення ще будуть

Київський та харківський енерговузли – це великі регіони споживання електроенергії, куди передається електроенергія з тих регіонів, де вона наразі виробляється. Але мережа у цих областях зазнала дуже важких пошкоджень і поступово відновлюється силами «Укренерго» та інших енергетичних компаній. Таких масштабних пошкоджень, які з 10 жовтня зазнала українська енергетика, не зазнавала жодна енергосистема. Тому говорити про їхнє повне усунення наразі не доводиться, зазначив голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький в ефірі телемарафону «Єдині новини».

Зважаючи на це, планові відключення ще певний час будуть впроваджуватися, поки ми будемо відновлювати можливість передачі електроенергії з інших регіонів, – пояснив він.

Допомогою кожного українця у цьому буде ощадливе споживання електроенергії, додав Кудрицький. 

Графік не завжди актуальний

У нещодавньому зверненні президент Зеленський наголосив на важливості дотримання графіків відключень. 

– Будь ласка, якщо відключення вашого будинку чи вулиці відбувається не за графіком, повідомляйте місцеву владу і представників енергокомпанії, яка вас обслуговує. Вони повинні виправити ситуацію і слідувати графіку. Всюди, де електрика відключена, це має відбуватись згідно із опублікованими графіками,  –  підкреслив він.

Скарги від населення дійсно є, і їх немало.

Проінспектувати застосування графіків погодинного відключення електроенергії пообіцяли у Держенергонагляді.

– Дуже важливо, щоб графіки відключень були складені справедливо і максимально чітко виконувались, адже це необхідно громадянам для планування робочих задач, хатніх справ, навчання дітей. Бізнес також потребує планування роботи в залежності від графіків електропостачання. Тому Міненерго ініціювало перевірки коректності застосування графіків відключень, дотримання операторами систем розподілу їхніх термінів і тривалості, – заявив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко.

Перевірки проводитиме Держенергонагляд спільно з уповноваженими представниками оператора системи передачі.

Існує і проблема недотримання підприємствами режиму економії.

Так, у Києві магазини і великі торговельні центри долучилися до економії і вимкнули освітлення реклам. Однак є люди, які нехтують правилами економії. Наприклад, обмінники валют, які зараз навіть не показують курс, але й не вимикають вивіски з різними написами.

У Луцьку більшість доріг освітлюються, і це можна пояснити забезпеченням безпеки водіїв і пішоходів. Натомість до ілюмінацій частини закладів є запитання.
На перший погляд здається, що у центрі міста кафе, ресторани та магазини не працюють, – свідомі підприємці дослухалися до прохання економити електроенергію на зовнішній рекламі та вивісках на фасадах. Магазин практично не освітлюється, ресторан – теж. Проте це не заважає обслуговувати клієнтів. До речі, обслуговують відвідувачів при свічках і в деяких закладах Черкас та Шполи.

Долучається до економії і бізнес. Наприклад, на одному з промислових підприємств внесли зміни у графік роботи: тепер вони працюють вночі, а вдень для роботи використовують генератор. Працювати у дві зміни почали в жовтні, одразу після масованих обстрілів енергетичних об’єктів.

– Зараз найбільше запитань стосується відключень електроенергії. Після ворожих атак енергосистема нашої країни все ще не справляється із навантаженням. Тому маємо щоденні погодинні, а іноді й аварійні відключення електроенергії. Це – вимушені, але вкрай потрібні кроки. Дякую жителям, які економлять електроенергію! Цим ви допомагаєте енергетикам швидше ліквідовувати наслідки обстрілів. Дякую бізнесу Черкащини за енергетичну свідомість! Із кожним енергоємним підприємством ми відпрацювали алгоритм заощадження електроенергії: від переходу на нічний режим роботи, оптимізації виробничих процесів до використання альтернативних джерел енергії, розповів в ефірі «Суспільного» начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.

ЄС рятуватиме Україну від блекаутів

В інтерв’ю «Радіо Свобода» єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон розповіла, що було створено Фонд підтримки енергетики, щоб країни як із ЄС, так і з-за його меж могли підтримати ці зусилля. 

– У багатьох випадках це питання не фінансування, а потреб у дуже специфічній техніці та обладнанні. Енергетичне співтовариство та мої служби звертаються до компаній, у яких може бути це обладнання на складі, і ми вже отримали кілька позитивних відповідей. Тож перші трансформатори – на шляху заміни тим, які російські безпілотники чи ракети знищували. Крок за кроком ми можемо виправити пошкодження. Крім того, з березня Україна підключена до нашої електромережі. Тож Європа також може забезпечити додаткові потоки електроенергії, щоб замінити частину втраченого виробництва електроенергії з української землі, – розповіла вона.

Україні запропонували схему фінансування на наступний рік, тому наразі потрібно визначити пріоритети своїх фінансових потреб для відновлення енергетичної інфраструктури, додала Кадрі Сімсон. В цілому це дасть Україні стабільний потік підтримки: 1,5 мільярда євро щомісяця. 

– Енергетична інфраструктура є однозначним пріоритетом, тому що без тепла, без електроенергії буде дуже важко вижити. Але ми не можемо чекати, поки ці гроші будуть доставлені. Триває робота з пошуку альтернативного обладнання. Багато невідомого, поки триває війна. Але ми з нашого боку робимо максимум, щоб люди мали доступ до тепла, навіть якщо це означатиме лише тимчасові генератори замість стабільних зовнішніх трансформаторів, – пояснила єврокомісарка.

Про що вони брешуть?

Останнім часом значно активізувалося розповсюдження публікацій у соцмережах, спрямованих на посилення невдоволення суспільства і підрив довіри громадян до української влади. Шляхом маніпуляцій та відвертої дезінформації відповідальність за труднощі намагаються перекласти з росії на Україну. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки пояснив сутність найбільш розповсюджених фейків про відключення електрики.

ФЕЙК: росіяни атакують енергетичні об’єкти в Україні з кінця лютого, але відключення почалися лише в жовтні. Отже, це змова енергетичних компаній та уряду.

ЯК НАСПРАВДІ: атаки на об’єкти енергетичної інфраструктури дійсно почалися з початку повномасштабного вторгнення. І українська енергосистема гідно їх витримувала.

Але з жовтня росіяни масово і прицільно знищують саме енергетичну інфраструктуру. Їх атаки набули безпрецедентних масштабів. Удари крилатих ракет та іранських дронів майже щоденно спрямовані насамперед на гідро- і теплові електростанції, трансформаторні підстанції, лінії електропередач. Тобто як на об’єкти генерації, так і розподілу та транспортування електроенергії, через що навіть вироблена енергія не завжди може потрапити до споживача.

Цілі для атак російські військові визначали разом з російськими енергетиками, адже останні знають, як створити максимум проблем для енергосистеми. Саме через ці системні руйнування доводиться вдаватися до відключень.

ФЕЙК: електроенергії достатньо для всіх, просто влада продає її за кордон, заробляючи великі кошти.

ЯК НАСПРАВДІ: експорт електроенергії заборонили одразу після початку масштабних атак на енергетичну інфраструктуру – 11 жовтня. Дані щодо імпорту і експорту електроенергії згідно з міжнародними стандартами є відкритими, тож кожен за бажання може це перевірити. Ціни на європейських ринках електроенергії почали падати через стабілізацію цін на газ. У жовтні в деякі години вихідного дня цінові індекси базового навантаження в цих країнах були навіть нижчими, ніж на «добу наперед» на ринку України. 

ФЕЙК: влада та енергетики не захищають енергетичну інфраструктуру від російських атак.

ЯК НАСПРАВДІ: енергетичну інфраструктуру прикриває українська ППО, яка збиває більшість російських ракет. Енергетики також намагаються захистити об’єкти, укріплюючи їх всіма можливими засобами. Це дозволяє зменшити масштаби руйнувань, але повністю уникнути їх неможливо. І Україна дійсно потребує більше систем ППО для захисту енергетичних об‘єктів, про що постійно ведуться перемовини з нашими західними партнерами.

ФЕЙК: росіяни скоро знищать всю українську електроенергетику і Україна порине в темряву. 

ЯК НАСПРАВДІ: Україна має розгалужену й потужну енергетичну систему. Вона створювалася в радянські з часи з розрахунку на високий рівень споживання гігантів промисловості. Значна проєктна потужність української енергосистеми та щоденна героїчна робота енергетиків з відновлення пошкоджених об’єктів не дозволять росіянам влаштувати в Україні тотальний блекаут. 

ФЕЙК: удари по теплових електростанціях не мають суттєво впливати на стабільність системи, оскільки більшу частину електроенергії в Україні виробляє атомна енергетика.

ЯК НАСПРАВДІ: по-перше, росіяни захопили найбільшу в Європі АЕС – Запорізьку, яка здатна генерувати до 20% від всієї потужності електрогенерації в Україні. І неодноразово її обстрілювали, зруйнувавши всі високовольтні лінії зв’язку. Через постійні обстріли і розміщення озброєння біля атомних блоків станція зупинена і не може виробляти електроенергію, крім як для власних потреб.

По-друге, теплова генерація є критично важливою для балансування енергосистеми в пікові години (з 6:00 до 9:00 і з 17:00 до 23:00). До того ж, знищено чи окуповано майже 90% вітро- та 40% сонячної генерації.

ФЕЙК: Влада приховує правду про руйнування, говорячи про влучання в безіменні «об’єкти енергетичної інфраструктури». 

ЯК НАСПРАВДІ: українська ППО знищує більшість ракет та дронів. Росія намагається зруйнувати наші енергетичні об’єкти вщент, обстрілюючи деякі навіть по десять разів поспіль. Тому «звітувати», що куди влучило і якими є масштаби руйнувань, – означає допомагати російській розвідці. 

ФЕЙК: Економити немає сенсу. Україна і так суттєво скоротила споживання електроенергії під час війни через скорочення виробництва та виїзд з країни мільйонів людей.

ЯК НАСПРАВДІ: Так, насправді рівень споживання в Україні знизився через війну. Але осінні масштабні обстріли ставлять під загрозу стабільність електропостачання. Бо це є першочерговим завданням російської атаки на енергетику. 

Саме тому потрібне свідоме скорочення споживання. Від дій кожного українця залежить, наскільки оперативно енергетики зможуть ремонтувати пошкоджені об’єкти та балансувати енергосистему. Щоб врешті-решт мінімізувати необхідність вимкнень.

Системно руйнуючи енергетичну інфраструктуру, росіяни намагаються зруйнувати українську економіку та змусити українців страждати без світла, без води і без опалення взимку. Такі дії спрямовані на геноцид українського народу, і ні російська влада, ні пропаганда вже навіть не приховують цього. 

Важко оцінити, скільки домогосподарств цієї зими залишиться без електрики, тому що ніхто не знає планів російських військових. Тому маємо економити та зважувати отриману інформацію. Сьогодні енергетичний фронт тримає кожен українець.

Підготував Сергій Зубатов