Чи готові громади Шполянщини прихистити нових переселенців та чому родинам з дітьми легше знайти житло

Фото: м. Шпола

У 2022 році Шполянщина стала хабом для переселенців. Багато внутрішньо переміщених осіб обрали центральний регіон, аби осісти, доки не стабілізується ситуація вдома, або ж підготуватися до виїзду в інше місце України чи за кордон. Громади всіляко підтримують людей, звісно ж, не обходиться і без допомоги міжнародних партнерів. 

Чи збільшився наплив переселенців у центральну частину України після загострення бойових дій на Харківщині та чому іноді родинам з дітьми легше знайти житло, журналістам “Шполяночки” розповіли представники влади трьох громад — Шполянської міської, Матусівської та Лип’янської сільських територіальних громад.

Зараз у Шполянській міській громаді налічується 3 063 внутрішньо переміщених осіб, з них: 2 166 сімей, чоловіків — 1 149, жінок — 1 914,  людей з інвалідністю — 97, пенсіонерів — 608, а також 891 дитина віком до18 років. 

Таку статистику повідомила заступниця міського голови Шполянської міської ради, Ірина Каландирець.

Пані Ірина зазначає, якщо порівнювати зі значним переселенням людей із Херсонщини, коли підірвали Каховську ГЕС, останнім часом такою хвилею внутрішньо переміщені особи у громаду не приїжджали. Навіть зараз, коли напружена ситуація на фронтах Харківщини.

 “Але не виключено, що харків'яни можуть зупинятися у рідних, — каже Ірина Іванівна. — Зараз багато людей цікавляться житлом, аби придбати, розглядають пропозиції у Шполі. Якщо прогнозувати масову хвилю українців, які переміщатимуться у громаду облаштуємо заклади освіти, які наразі пустіють у них навчальний процес не відбувається через низьку кількість учнів  — Капустинську і Соболівську школи, забезпечимо умовами для тимчасового прихистку".

Заступниця міського голови говорить, що у громаді діє місце компактного проживання, яке розташоване у селі Лебедин. Зараз там мешкає 7 осіб і є ще 10 вільних місць. Але сім’ям з дітьми довготривале проживання буде не надто комфортним, умови вигідніші для людей старшого віку. 

Голова Матусівської сільської громади, Леся Шаповал також підтверджує, що у їхній громаді великого напливу внутрішньо переміщених осіб не спостерігається, через бойові дії на Харківщині.

"Нещодавно приїхали дві сім’ї. Одній родині шукаємо житло, бо тимчасово проживають у знайомих, інша сім'я вже оселилась. Для людей підбираємо умови зі зручностями для комфортнішого перебування", — зазначає Леся Володимирівна. — Якщо порівнювати з літом 2022 року, коли у громаді прихистили 600 осіб ВПО, сьогодні залишилися — 57. Чотирнадцять сімей зробили свій вибір, придбали будинки і оселились на постійне проживання. Люди призвичаїлись до умов сільської місцевості, деякі працевлаштувались, іншим надаємо рекомендації стосовно роботи, словом, допомагаємо як можемо".

Очільниця громади розповідає, що співпрацюють з міжнародними благодійними фондами і Товариством Червоного Хреста. За запитами внутрішньо переміщених осіб забезпечують їх продуктами харчування (по можливості). Також допомагають з упорядкування домоволодінь, наприклад, викосити траву, вивезти сміття, перевезення вантажу тощо — це надає комунальна служба.

Фото: с. Матусів, центр села

"Якщо піде масовий наплив, зможемо прихистити близько 15 осіб, - каже Леся Володимирівна. - Місць компактного проживання у громаді немає. Моніторимо приватний сектор, куди можна заселити внутрішньо переміщених людей. Зв’язуємось з власниками будинків, які готові прийняти громадян, що постраждали від бойових дій. Є жителі громади, які наприклад, виявляють бажання приймати сім’ї лише з дітками, мотивують це покращенням демографічної ситуації у сільській громаді".

У Лип’янській територіальній громаді сьогодні проживає 63 внутрішньо переміщені особи і нової хвилі приїжджих у громаді немає. Про це розповіла спеціаліст з питань соціального захисту населення Лип’янської сільської ради Лілія Заєць.

Фото: Лип'янська сільська ТГ

"Порівняно з 2022 роком переселенців у громаді залишилась менша частина, — сказала Лілія Миколаївна.— Місцева влада допомагає людям по можливості: транспортними послугами - дістатись до району чи найближчого міста, надає матеріальну допомогу і забезпечує продуктами харчування".

Працівниця відділу соцзахисту каже, що у 2023 році внутрішньо переміщеним особам сільської громади систематично допомагали Товариство Червоного Хреста і міжнародні благодійні організації, які доставляли вантажі з продуктами харчування. Цьогоріч силами громади підтримують людей.

Якщо ж чисельність переселенців у громаді збільшиться, для цього є місце тимчасового перебування ВПО у приміщенні колишньої лікарні. На другому поверсі облаштовані кімнати, розраховані прихистити 34 особи. Зараз там проживає шестеро людей і є ще 28 вільних місць. Пані Лілія також зазначає, що місцеві жителі згодні приймати сім’ї, здавати будинки в оренду, але за умови, що винаймачі належним чином користуватимуться житлом.