Схоже, перед нелегкою зимою українців чекає нелегка осінь. Вона вже принесла чимало «сюрпризів», наприклад, зміни вартості найпопулярніших продуктів. Зрозуміло, що при нинішній інфляції доводиться говорити скоріше про здорожчання. Інші ж продукти набрали в ціні через те, що на них є попит. Що та чому додасть у ціні і чого чекати на ринку у майбутньому – читайте далі.
Що буде з «другим хлібом»
В Україні зараз зберігаються доступні ціни на картоплю. Аналітики прогнозують, що незабаром вони зростуть, але не критично. Однак з'явилась несподівана причина, яка може спровокувати більш відчутне зростання цін на картоплю.
Справа в тому, що фермери, які вирощують цей овоч у промислових масштабах, іще не зібрали навіть половини врожаю, а синоптики прогнозують заморозки в Україні вже у першій половині жовтня, пише today.ua.
Через це, якщо фермери не встигнуть зібрати вирощений врожай, споживчі якості картоплі можуть знизитись. А відтак ціна тих коренеплодів, які вже викопані та закладені на зберігання, може зрости.Про проблеми, якими загрожують аграріям ранні холоди, розповів керівник кластера «Картопля» «Континентал Фармерз Груп» Орест Кравчук. У компанії організували польові роботи так, щоби звести вплив ранніх холодів на врожай картоплі нанівець. На сьогодні картоплю зібрано вже більш ніж на чверті засіяних нею площ. Причому, знаючи невтішний прогноз погоди, аграрії в першу чергу взялися за збирання чіпсових сортів, які більш чутливі до зниження температури.
«Особливо чутлива до низьких температур чіпсова картопля, оскільки цей фактор впливає на показник вмісту цукру. Під час планування ми це враховуємо і першочергово викопуємо чіпсові сорти, залишаючи на пізніший період столову картоплю, яка не є такою вразливою до низьких температур», — каже Орест Кравчук.
За словами керівника кластера, цьогорічний сезон для картоплярів був менш вдалим, ніж минулорічний. Через весняну тривалу посуху кількість закладених бульб виявилась меншою. Але згодом пішли дощі, і погода не мала критичного впливу на врожай картоплі. Отже, цьогоріч мають зібрати те, що було заплановано навесні.
Щоправда, зараз аграріям добряче заважають збору врожаю дощі, які панують майже на всій території України. Через це темпи збирання нижчі, ніж планувалося. І через це, власне, виникла загроза, що незібрану картоплю можуть накрити заморозки. Та загалом фермери сподіваються, що завдяки поправкам, внесеним у план збирання врожаю, усе вдасться викопати і зібрати без втрат.
Більшість зібраного врожаю фермери закладуть на зберігання. Для цього потрібні картоплесховища. Проте не всі господарства мають власні сховища. А отже зібраний врожай їм треба якомога швидше продати. Інакше морози можуть завдати коренеплодам непоправної шкоди, і вони втратять свою товарну цінність. Нормальна ж і непідморожена картопля зі сховищ уже буде надходити на ринок за значно вищою ціною.
Чому все дорожчає
Українські магазини не встигають змінювати цінники — здається, продукти дорожчають щодня. Від початку року овочі (картопля, морква, буряк) виросли в ціні у більш як два рази, м’ясо і молочка — на чверть, крупи — на 80%, повідомили «Факти».
Інфляцію у 30% до кінця року, яку прогнозує Нацбанк, вже відчуваємо на своїх гаманцях. Але ці ціни — не межа, аналітики попереджають про нові здорожчання.
Тільки в липні від початку війни умовний соціальний набір — курятина, яйця, хліб, цукор, олія — зросли в ціні на чверть. Минуло лише два місяці, і рекордно додали в ціні яйця — з 25 грн до майже 50 грн, а то й більше.
Цукор подорожчав, курятина теж. Не підросли хіба цінники на олію. Дорожчає свинина — за літо підскочила подекуди на 45 грн.Українське сало, яке і раніше кусалось в ціні, нині взагалі зійде за делікатес. Пояснюють зростання просто — дороге пальне потягло за собою ціни на корми. А ще дорогий газ та електроенергія, які підприємства купують за ринковою ціною.
Крім того, багато ферм розбомбили росіяни на Чернігівщині, Харківщині, Київщині. Від лютого загинуло понад 50 тисяч голів худоби. Це величезні втрати й для виробників молока. Поки ціни на молочку тримаються, але восени надої традиційно зменшаться, і вони поповзуть догори.
Не варто забувати й про здорожчання валюти. Міністерство економіки прогнозує, що до кінця 2023 року курс долара в Україні зросте чи не до 50 грн.