День народження держави: що ми досягли за 30 років незалежної України

Цього року незалежній Україні виповнюється 30. Хоча деякі історики справедливо стверджують, що як вільна держава вона сформувалася набагато раніше. 30 – саме час підбивати підсумки. Шполянщина, Черкащина, країна в цілому – за ці три десятки років багато чого відбулося і на місцевому, і на державному рівнях. Звісно, багато над чим ще варто працювати, але у день народження, як годиться, говорять про хороше. 

«Шполяночка+» поцікавилпсь у шполян, що вони можуть назвати нашими здобутками за часи незалежності. Відродження армії, адміністративна реформа, повернення до історичної правди, поступова українізація усіх сфер суспільства – лише частина з того, що вони розповіли. Що ще можемо вважати своєю гордістю – читайте далі.

«Найважливіше досягнення 30 -річної новітньої історії України – її армія» – Анатолій Ткаченко, депутат обласної ради, директор ПРАТ «Лебединський насіннєвий завод»

– На мою думку, одним з найважливіших досягнень у 30-річній новітній історії України є її армія. 

Після довгих років руйнації і розбазарювання українського війська, після значних втрат техніки в окупованому Криму та у війні на Донбасі, ми змогли виростити боєздатну армію, яка стримує відверто сильнішого ворога, чия армія входить в п’ятірку найсильніших у світі.

Сьогодні ми вже самі вдягаємо та озброюємо своїх солдат, маємо на озброєнні техніку українського і західного виробництва. Та і самі виробляємо надсучасну військову техніку. 

На 30-му році Незалежності, за оцінками експертів Global Firepower, ЗСУ посідають 27 місце серед 138 країн. А серед країн Європи Україна перебуває на 9 місці з 50.

Сьогодні наші Збройні сили, по суті, той важливий інструмент, який не тільки береже Незалежність України від зовнішніх ворогів, а й об'єднує націю всередині країни. А це – ще одне досягнення України. Ми стали більше об'єднані у своїй національній самоідентифікації.

«Ефективний успіх – децентралізація і курс на євроінтеграцію» – Сергій Кравченко, міський голова Шполянської ОТГ

– До 30-ї річниці Незалежності України країна підійшла з певними успіхами і досягненнями. Маю думку, що наша держава взяла правильний вектор розвитку. Але справжній потенціал країни повністю ще не реалізований і є не здолані загрози — мир українського народу, впроваджений загарбницькою політикою Росії на східних і південних територіях. 

Розмірковуючи з позиції міського голови, як найближчої до людей влади, вважаю, що ефективним успіхом України є децентралізація та обраний українцями курс на євроінтеграцію. Тепер люди самі можуть впливати і вирішувати усі місцеві питання і нести за це відповідальність. Результатами реформування у Шполянській міській територіальній громаді помітно зріс і продовжує зростати місцевий бюджет, громада ефективно спрямовує кошти на осучаснення медицини й освіти, доступності та якості адміністративних, комунальних, соціальних послуг. Будуються гарні дороги, створюються чисті й освітлені вулиці. Приємно, що молодь активно вболіває за свою громаду і Україну – створили Молодіжну раду, мотивуємо національно-патріотичне виховання. Якщо говорити в цілому за регіон, то Черкащина стала відоміша і цікавіша не лише як земля Богдана і Тараса, а як серце, що єднає всі куточки України, етнічні і культурні меншини, адже саме у нашій Шполянщині розташований Географічний центр України. Такою сильною і могутньою нашу державу творять досягнення людей, які тут живуть, дотримуючись конституційної моделі, обравши шлях єднання та здатність відбивати зовнішню агресію. 

«Зміна ментальності українців, формування національної ідентичності»  –  Наталя Коваль, начальник служби у справах дітей та соціального захисту населення

На мій погляд, за 30 років незалежності України одним із найвагоміших здобутків  є поступова  зміна ментальності українського народу, початок формування національної ідентичності.  До людей прийшло усвідомлення, що незалежність це не тільки про суверенні кордони держави, а і про свободу, гідність, відповідальність її громадян.  Що бути українцем – це не тільки про запис в паспорті, а про можливість вільно розмовляти українською, вчити історію свого роду та країни, висловлювати свої думки, відстоювати свою державність. Незважаючи на безкінечні труднощі – працювати в Україні, розвивати її в різних галузях, а не стояти осторонь з думкою, що хтось за нас збудує нам успішну країну.

 Наступним здобутком є відродження та становлення української армії. Відчувати захист, безпеку – одна з основних потреб суспільства, яку наші воїни забезпечують повністю.  Продовжується модернізація, зміцнення війська.

 Також у кошик найкращих досягнень покладу проведення реформи– децентралізація. Влада стала ближчою до людей, бюрократичні процеси прозорішими і зручнішими. Хоча і не всі процеси вже відлагоджені, проте позитивні результати вже видно неозброєнним оком – громади стрімко розвиваються, люди бачать, як використовуються сплачені ними податки, мають вплив на формування плану розвитку своїх громад. 

Маю сподівання, щодо наступного відзначення Дня Незалежності, зможу в цей перелік додати успішну боротьбу з корупцією та судову реформу.

 «Національна свідомість – базис держави» – Ріма Саломатіна, директорка КЗ «Шполянський міський парк дитячого дозвілля»

Найбільшим здобутком за 30 років незалежності я вважаю відновлення національної самосвідомості. Адже саме з неї починається будова національної держави. Не з хлібу, не з субсидій, не з комуналки, не з доріг, а з усвідомлення єдності та самобутності народу.

«Українці сформувались як нація», – Анатолій Сторчак, директор Кримківського НВК

– Найголовнішим досягненням, на мою думку, є те, що за цей час ми стали нацією, захистили свою незалежність, етнічність. Зараз ми можемо гордо почуватися в кожній країні, можемо будь-де назватися українцем, про нас знають у світі. Дуже важливо і те, що ми почали приділяти значну увагу патріотичному вихованню молоді, повертаємося до історичної правди. Маємо виховати нове покоління українців, яке буде пишатися своєю країною і розвивати її. Загалом, зрушення є у багатьох сферах, є і багато нових позитивних починань, реформ, ініціатив, однак попереду ще багато роботи, ще багато чого потрібно довести до кінця.

 «Впевнений, що зможемо виростити нове покоління спортсменів», – Віталій Гончаренко, тренер ФК «Жайвір»

Я говоритиму про те, що близьке для мене – про спорт. Приємно бачити, що галузь спорту, який так важливий як для дорослих, так і для розвитку підростаючого покоління, не стоїть на місці і вдосконалюється. Реформа децентралізації дала ще більше можливостей та перспектив у цьому напрямку. Після того, як ми стали Шполянською ОТГ, можемо розвивати фізкультуру та спорт тут, на місцях. Зокрема, відкриваються відділення дитячо-юнацьких шкіл, де сільська молодь може займатися спортом та реалізувати свій потенціал. Такі групи функціонують у Скотаревому, Сигнаївці, Лебедині, Мар'янівці – там виховуються юні футболісти, у Мар'янівці та Журавці грають у волейбол, а у Василькові займаються легкою атлетикою. Звісно, ще багато потрібно працювати у напрямку поліпшення матеріально-технічної бази, однак маємо і позитивні зрушення. Зокрема, ми відновили спартакіаду серед школярів ОТГ. Це комплексні змагання з різних видів спорту, в яких цілий навчальний рік будуть задіяні учні 5–11 класів. Також планується участь вихованців ДЮСШ в змаганнях різного рівня. 

Не може не радувати, що розвитком спортивної галузі цікавиться соціально відповідальний бізнес. Завдяки співпраці з громадою вдається підтримувати спортивні починання молоді. Впевнений, що в подальшому спільними зусиллями нас вдасться зростити нове покоління юних спортсменів.

«Наші здобутки – декомунізація, децентралізація та українізація» – Максим Доценко, підприємець

-Помаранчева революція 2004 року стала поштовхом до деяких змін, а саме – встановлення демократичного режиму, впровадження українізації у багатьох сферах, визнання на міжнародному рівні Голодомору геноцидом українського народу. 

Революція Гідності посилила громадянську активність українців, почуття патріотизму, волонтерство. Але все ж, вважаю, що наша громадянська активність має проявлятися не лише в період революцій, а щодня, на кожному кроці.

Найбільшими досягненнями 30-річного періоду я вважаю отримання Україною Томосу, проведення декомунізації, впровадження безвізового режиму і, звичайно ж, – децентралізацію. Ми розуміємо, що ця реформа не на рік і не на два, а на десяток років, і, можливо, її варто було б починати ще раніше, але добре, що початок їй вже зроблено і залишається лише рухатися вперед. 

Приємно, що у великих містах, таких як Київ та Черкаси, все більше розповсюдженою і популярною стає українська мова, і це вже не ті міста, які були раніше, де всюди було чути російську, тож процес українізації усіх сфер триває.

«Головне, що ми зберегли відроджену державність України» – Олексій Пірогов, пенсіонер

-Здобутками 30-річної Незалежності я вважаю те, що нам вдалося зберегти відроджену державність України, не дивлячись на  військову агресію. Вдалося затвердити українську мову як єдину державну і розширити сфери її вживання. Ми утвердили державу як демократичну, незважаючи на те, що маємо сусідів з диктаторськими режимами – Росію та Білорусь.

За 30 років існування держави у нас відбулося три революції – Революція на граніті, Помаранчева та Революція Гідності, під час яких українці навчилися відстоювати свої свободи та права.

Нам вдалося створити боєздатну армію, найпотужнішу в Європі. Розкрито правду про історію трьох Голодоморів, які відбувалися в Україні. Ми здійснили вагомий крок щодо вступу до Євросоюзу та НАТО, користуємося безвізовим режимом, отримали Томос та єдину Православну церкву в Україні. Ми незворотно вийшли з підлеглості  Росії. У сфері освіти  впровадили ЗНО  і цим позбавили освітянську галузь корупції. Успішно розпочали впровадження сімейної медицини.