З 1-го квітня в аптеках ліки можна вже купувати не лише за паперовими рецептами, а й за електронними. Проте незадовго до цього нововведення у багатьох почалася паніка, адже люди вважали, що жодних ліків без направлення не можна буде придбати. Тому в аптеках відбувся справжній ажіотаж: відстоявши в черзі, покупці виходили з повними пакетами медпрепаратів. Але вже згодом зрозуміли, що даремно переймалися, адже рецептурний відпуск ліків існує вже досить тривалий час.
«Шполяночка+» розбиралася, чи є очікувані велетенські черги в поліклініці за рецептами та чому обмеження рятуватимуть здоров’я, а часом і життя.
Електронний рецепт – це не інструмент для того, аби зробити людям життя складнішим, а навпаки, каже заступниця директора Черкаського обласного комунального підприємства «Фармація» Олена Решітько.
– Електронний рецепт ввели не просто як засіб контролю чи задля інших критеріїв, які перешкоджають рецептурному відпуску ліків, – розповідає пані Олена. – Це ще один механізм відпуску лікарських засобів. Тобто нічого особливо не змінилося. Контроль, звісно, залишився, але він не змінився кардинально в порівнянні з попереднім періодом. Особливого ажіотажу в аптеках зараз немає.
Перед 1-им квітня, коли люди думали, що будуть якісь серйозні зміни, в аптеках вишикувалися чималі черги. Купували із запасом на кілька місяців наперед.
– Купували лікарські засоби, які використовуються для лікування хронічних захворювань, гіпертонії, знеболювальні та інші, – каже фахівчиня. – Зараз, порівнюючи з березнем, спостерігається незначне зменшення клієнтів в аптеках. Але це не пов’язано із тим, що закупилися раніше. Наразі весняні роботи плюс ще й святкові дні. Це відбувається з року в рік. Великого перепаду в клієнтах немає.
На полицях в аптеках стало набагато більше ліків вітчизняного виробника, які нічим не гірші від закордонних аналогів.
– Зараз збільшилася кількість саме українських ліків, – пояснює Олена Решітько. – З деякими лікарськими засобами закордонного виробництва є проблеми з доставкою. Водночас це не масове явище. Наприклад, Німесил мав перебої з постачанням. На нього, відповідно, був найбільший попит, тому брали українські аналоги.
У поліклініці немає очікуваних довгих черг із охочих отримати рецепт, говорить завідувачка амбулаторії КНП «Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Олена Шульга.
– Черг на те, щоб взяти рецепт, немає, – запевняє Олена Олександрівна. – Всі йдуть в порядку запису. Після огляду лікаря пацієнту виписують рецепт. Все, як і було раніше. Звичайно, не завжди є можливість звернутися до лікаря, але всі розуміють, що це все робиться для їхнього блага. Людині приписують те, що їй справді допоможе, а не те, що вона сама вважає за потрібне. Раніше, коли, до прикладу, антибіотики були у вільному продажі, ми часто стикалися з тим, що людський організм був до них вже звиклим. Вживали один антибіотик – не допомогло, купували інший. Але ж є терміни, інтервали, дозування. Виникала антибіотикорезистентність у результаті такого невпорядкованого вживання. Схоже було із ліками для зниження тиску. Зараз у лікарів є можливість контролювати вживання препаратів.
Серйозною проблемою раніше було самостійне лікування дітей антибіотиками.
– Дуже часто таке було, – розводить руками медик. – Антибіотикоасоційовані діареї траплялися і алергічні реакції. Батьки рекламу десь побачили, чи родичі порадили – і починали пробувати безліч ліків. А потім на фоні цього от такий результат. На щастя, тепер не можна вже так бездумно займатися самолікуванням. Із вересня минулого року активно почали виписувати рецепти. Звичайно, деякі аптеки не дотримувалися цього ще, але з нового року мають продавати лише за рецептами.
Звикання до антибіотиків несе в собі більшу загрозу, ніж може здатися. Вживаючи бездумно такі препарати, людина ризикує назавжди втратити здоров’я, і жодні ліки вже не зможуть цьому зарадити.
– Є давно відпрацьований наказ Міністерства охорони здоров’я, в якому визначений перелік рецептурних ліків, – розповідає директорка КНП «Шполянський центр первинної медико-санітарної допомоги» Наталія Качан. – У першу чергу, йдеться про антибіотики. Ми так звикли вживати ці засоби, коли потрібно і не потрібно, що формується стійкість до них. Зараз гостро відчуваємо резистентність туберкульозу до антибіотиків. У нас формується багато мультирезистентних форм цієї хвороби. А це ті люди, які не мають шансу на одужання саме через формування у суспільстві безконтрольного вживання антибіотиків. Крім того, люди старшого віку дуже широко користуються нестероїдними протизапальними препаратами: Парацетамол, Німесил, Аспірин. Також ми бачимо багато уражень шлунково-кишкового тракту. Іноді навіть із кровотечами. І таких прикладів безліч. Це є наслідками самолікування. Адже коли лікар призначає, то він призначить також ліки для захисту ШКТ, підбере кращі препарати, які менше впливають на ту ж слизову. А не так, що сіли, по телефону порозмовляли, почули від сусідки поради застосувати ліки, які особисто їй допомогли, і пішли купили.
На думку фахівчині, люди негативно сприйняли новину про обов’язковий рецептурний відпуск препаратів через побоювання, що це буде незручно і довго.
– Для пацієнтів незручність у тому, що обов’язково треба відвідати лікаря, щоб отримати рецепт, – каже Наталія Георгіївна. – Чимало людей самі собі встановлюють діагнози, призначають лікування і приходять зі своїми намірами, які ми маємо підтвердити. Та кожен має займатися своєю справою. У нас проблем із чергами немає, електронний запис на прийом до лікаря є. Тому в суспільстві не має бути напруги, адже нічого поганого у цих реформах немає. Ми ж цивілізовані люди. Водночас не всі ліки входять до обов’язкового рецептурного відпуску, проте всі хвороби повинні бути встановлені та проліковані фахівцем. Адже навіть зубний біль просто так не виникає – є якась причина. І що раніше ця причина приведе вас до лікаря, то раніше буде проведене правильне лікування. Те ж саме із болями в ногах. Є купа хвороб, які можуть проявлятися так. І причина може критися не тільки в ногах. Тому в кожному випадку має бути огляд у фахівця. У кожного препарату є багато побічних дій. І що більше він досліджений, то більше відображено цих дій.
Як вже зрозуміло, здоров’я залежить не від якості ліків та їхньої доступності, а, насамперед, від правильного застосування. Водночас чимало препаратів і далі можна придбати без будь-яких рецептів. Наприклад, Цитрамон, Но-шпу чи Ібупрофен. Також не завжди є необхідність особисто йти до лікарні, аби отримати рецепт. Якщо при хронічних захворюваннях пацієнту призначали певні препарати раніше, є можливість отримати електронний рецепт дистанційно, кажуть фахівці.