До Шполянської ОТГ увійдуть Шпола і Кримки

ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ

Завершився процес обговорень у населених пунктах Шполянщини, яким міський голова Сергій Кравченко надіслав пропозицію утворити Шполянську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром у Шполі. Останні громадські слухання відбулися 23 січня у місті, участь у яких взяли 77 жителів міста з числа уповноважених від вуличних комітетів та всіх бажаючих громадян. Головував на зборах Олексій Пірогов, кандидатура якого була внесена міським головою та погоджена учасниками слухань.

Заступник міського голови Марина Кулішова поінформувала присутніх про те, що серед територіальних громад, які отримали пропозиції увійти до Шполянської ОТГ, згоду надали лише жителі Кримок. Однак законодавство дозволяє об’єднуватися двом і більше населеним пунктам.

Отже, за попередніми розрахунками, яке здійснили фахівці фінансового управління Шполянської райдержадміністрації, орієнтовно бюджет майбутньої громади у складі Шполи і Кримок становитиме 64 млн. грн. на 18,3 тис. жителів, з яких 45 млн. — власні надходження.

Нині ж бюджет міста становить 25 млн. грн., з яких 4 млн.100 тис. грн. — державна освітня субвенція на утримання дошкільних закладів. На баланс Шполянської громади перейдуть п’ять шкіл — чотири міські та одна сільська, два об’єкти Центру надання первинної медико-санітарної медицини — Шполянська амбулаторія загальної практики сімейної медицини і Кримківський ФАП.

До речі, у Кримках нині існує гостра кадрова проблема у місцевому закладі охорони здоров’я.

Про це звучало в запитаннях громадян, присутніх на слуханнях. Також до переліку об’єктів громади увійдуть і заклади культури: міський та сільський будинки культури та три бібліотеки.

Шполяни активно долучилися до обговорення питання і цікавилися багатьма аспектами нового формату функціонування місцевого самоврядування. Предметними були запитання Федора Кречуна, Миколи Павлова, Ігоря Романовського, Василя Бєлінського, Володимира Соломка, Тетяни Кардаш та інших.

Шполяни цікавилися, зокрема, причинами відмови жителів сіл Терешки, Сердегівка та Лебедин об’єднуватися зі Шполою, чи вирішиться кадрова проблема у Кримківському ФАПі, чи зможуть села згодом доєднатися до Шполянської ОТГ, чи матиме вплив ОТГ на відродження виробництва на підприємствах, чому інформаційний простір мало надавав роз’яснень щодо адмінреформи.

Противники змін також брали слово для виступу — Віктор Слюсар закликав присутніх не підтримувати створення Шполянської ОТГ, поставив під сумнів конституційність закону про добровільне об’єднання територіальних громад, назвав умови, в яких живе Україна, резервацією. На його думку, створення ОТГ призведе до скорочення кількості населення і масового виїзду громадян за кордон у пошуках заробітків. Йому опонувала депутат міської ради Наталія Коваль, яка наголосила, що міняти стару систему — це була основна вимога Євромайдану, тож доцільно переходити від радянської моделі місцевого самоврядування до сучасно-європейської. І якщо Україна за 25 років не спромоглася на істотні зрушення в частині рівня життя громадян, то саме через відсутність політичної волі попередніх урядів глобально міняти систему.

— Якщо нічого не робити і не починати, то й результатів не побачимо, — резюмувала пані Наталія, відповідаючи на запитання опонента, чому аж Польща 25 років втілювала свою адмінреформу.
Цікаву репліку озвучив Віктор Мадюдя, який наголосив, що дії нинішнього керівництва міської ради є правильними, реформа є своєчасною і передбачає розвиток інфраструктури, висловив переконання, що згодом інші села району приєднаються до Шполянської ОТГ — «подоїдають, як то кажуть, свої торбинки і прийдуть до нас».

Олексій Кочерженко в свою чергу зазначив, що не потрібно боятися змін, вказав на багато позитивних зрушень у господарських справах міста.

Перед проведенням процедури голосування Олексій Пірогов теж виступив, озвучивши і свою позицію: реформа в Україні впроваджується із великим запізненням, вона мала б давно реалізуватися. Вказав на помітний саботаж процесу з боку сільських голів, райдержадміністрацій, які не хочуть втрачати своїх посад, та закликав проголосувати «за» створення Шполянської ОТГ. В результаті голосування шполяни прийняли позитивне рішення — 75 «за» і 2 «проти».

Наступного дня депутати міської ради на позачерговій сесії затвердили рішення територіальних громад Шполи і Кримок та доручили міському голові забезпечити організацію подальшого процесу створення Шполянської об’єднаної територіальної громади. Наступними його етапами стануть затвердження на рівні області та Кабміну, після чого ЦВК призначить дату виборів голови Шполянської ОТГ та депутатського корпусу. Міський голова Сергій Кравченко сподівається, що процес утворення Шполянської ОТГ завершиться у першому півріччі поточного року, а з другого розпочнеться освоєння ресурсів за новою системою.

Наталія СТОРЧАК
«Шполяночка+»