Посівна кампанія 2015 року в півтора раза подорожчала. Загалом Міністерство агрополітики оцінює фінансування весняно-польових робіт в 60 млрд. грн. Таке подорожчання пов’язане з новими цінами на пальне, насіння, хімікати та добрива. Вартість одного обробленого гектара зросла з 2,5 тис. грн. до майже 4 тис. Тому в департаменті агропромислового розвитку розпочинають перемовини із банкірами, аби ті були більш лояльними до фермерів і надавали вигідні кредити.
В управлінні агропромислового розвитку райдержадміністрації запевняють, що незважаючи на складну ситуацію в країні, аграрії Шполянщини на належному рівні забезпечать проведення комплексу весняно-польових робіт. За словами начальника відділу управління Шполянської районної державної адміністрації Олександра ПІЗНЬОГО, сільськогосподарські підприємства району нині в достатній мірі забезпечені насінням ярих зернових та зернобобових культур, кукурудзи. На разі проводиться закупівля і накопичення мінеральних добрив (забезпеченість аміачною селітрою — на 90%, карбамідно-аміачною селітрою — на 43,7% до потреби) та пально-мастильних матеріалів (забезпеченість — на 55%). Цієї весни польові роботи були розпочаті на 2 тижні раніше, ніж зазвичай, стовідсотково завершено перше підживлення площ з озиминою, а це — 17 тис. 443 га пшениці, 241 га жита, 1762 га ячменю, 3 тис. 59 га ріпаку. Триває друге підживлення з використанням КАС (карбамідно-аміачною селітрою) у таких господарствах як СТОВ «Урожай», СТОВ «Насіння», СПОП «Відродження», СТОВ «Іскрене», ТОВ «Сільгосптехніка».
Значних коректив загальноекономічні труднощі в державі у діяльність наших сільськогосподарських підприємств не внесли, хоча, зрозуміло, що цьогорічна посівна не обходиться без напруги. Частково допомогли запаси ресурсу з минулого року. Є сподівання на стабілізацію цін та зміцнення національної валюти.
На разі гуркіт сільськогосподарської техніки чути з полів всього району — триває боронування земель, закриття вологи, що свідчить про початок весняно-польових робіт. Ось-ось перші зерна впадуть у плодоносний ґрунт.
— Дорожнечу переживаємо, але вона не відмінила наших планів, — розповідає головний агроном ТОВ «Трайгон-Фармінг-Харків» (с. Лип’янка) Василь КОБЕРНИК. — Потребу в засобах посівної задовольняє наш центральний офіс, який знаходиться в Харкові. Тож сіємо в цьому році 3250 га кукурудзи і 1500 га соняшнику, а також 70 га пшениці для пайовиків. Досягаємо високих врожаїв — до 100 ц/га, рекордним був рік, коли зібрали 123 ц/га товарної кукурудзи. Насіння для її вирощування купуємо високої якості в іноземних компаніях, зокрема, фірми «Pioneer». Продукцію зберігаємо у Новомиргороді, де ТОВ «Трайгон-Фармінг-Харків» має елеватор. В господарстві трудиться 26 осіб. На разі розвантажили насіння кукурудзи, триває його протравка перед посівом. На земельні площі частково внесли безводний аміак восени, а частину вноситимемо днями. Механізатори готують посівну техніку до виходу в поле, всі необхідні для цього запчастини також замовляємо в центральному офісі. На току та в ангарах господарства продовжує кипіти підготовка до посівної, яка вчасно пройде усі традиційні етапи в надії на врожайний рік.
Наталія СТОРЧАК (фото автора).