ДОМАШНЄ ГОСПОДАРСТВО

Як правильно вибрати порося

Навесні невтомні господарі завше поповнюють свої повітки малими поросятами, оскільки дорослих вже на цей час відправили на м’ясо. Як не помилитися у виборі при купівлі, щоб виростити за рік гарного кабанчика? Головна вимога, звичайно ж, — він має бути здоровий: рівно дихати, бути вгодованим, щетина повинна щільно прилягати до тіла. Як радять досвідчені господарі, для м’ясної відгодівлі краще взяти порося довге, з широкими грудьми, міцною спиною і крижами, ногами середньої висоти і копитцями, поставленими косо, а хвостик повинен загинатися гачком. Свині на низьких ногах рано перестають рости, а високоногі ростуть довго і добре додають у вазі. Якщо у поросяти кирпатий профіль — це ознака того, що тварина швидко ожиріє. А свиня з важкою головою і з прямим профілем швидко ростиме. Добре б подивитися, як їсть порося, і взяти те, яке з апетитом вживає корм.

Купувати порося краще в двомісячному віці і відразу привчати до різних кормів. Весняних поросят вигодувати легше, бо влітку багато доступного корму: кропива, лобода, кінський щавель, полин (дає апетит). Але далеко не всім дістаються кругленькі, ситі й чистенькі поросята. Іноді доводиться брати худенького і слабенького. Він дешевший, але теж добре виросте, тільки йому необхідно більше уваги...

Щоб не купити
звичайного півня замість бройлера

Сьогодні пропозиція пташиного ринку тішить розмаїттям. Кожен охочий вирощувати домашню птицю може знайти для себе свій варіант. Звичайне курча коштуватиме вам 10—12 гривень, бройлер — 20, каченя — 17—24, гусеня — 50 грн. Окрім звичних порід, є й такі, як гусокачки («Мулатки») — від 35 грн. штука, курча породи «Мастер», яке ростиме, як бройлер, та нестиметься, обійдеться у 23 грн. Як бачимо, коштують домашні пташенята немало, тому кожна господиня хоче знати, як же вибрати здорових пернатих.

Одноденні курчата під час купівлі повинні бути з густим, сухим пухом, мати закриті пупки, які не виступають, рівні міцні ноги, правильний дзьобик і суху ротову частину. Вони мають бути жвавими, швидко реагувати на стукіт пальцем. Під час купівлі доросліших птахів варто звернути увагу на їхню поведінку, форму тіла, як вони його тримають. Хворих курчат видаватимуть перерослі махові пера, малорухливість, згорбленість. Ці ж симптоми свідчитимуть і про переохолодження птиці, що згодом може призвести до хвороби та загибелі.

Здавалося б, на ринку ви вибрали найактивніших і цілком здорових птахів, одначе через кілька днів малеча слабне та починає гинути.

Ситуація, коли з придбаного десятка пернатих виживають далеко не всі, знайома для багатьох. Як зазначають ветспеціалісти, молодняк птиці в основному гине через неправильні догляд і годівлю. Для здоров’я бройлерів дуже важливо, щоб у приміщенні, де їх утримують, була стала температура повітря. Різка зміна теплового режиму неприпустима, оскільки курчата погано переносять холод і вологу.

Найчастіше птицю вражають хвороби шлунково-кишкового тракту. В інкубаторах від цих недуг птахам проводять щеплення.

Наприклад, обов’язковою є вакцинація від хвороби Ньюкасла — інфекційної недуги, яка невиліковна і поширюється масово, вражаючи травну систему. Внаслідок цього птиця стає в’ялою та дуже швидко гине.

Купуючи птахів, попросіть продавця показати ветеринарне свідоцтво, де й має міститись інформація про всі проведені щеплення. Це дуже важливо, оскільки є такі хвороби, якими курчата можуть заразити іншу птицю.

Птицю потрібно купувати лише у тих, хто має на неї документи, де має бути вказана назва інкубатора та порода птахів. Без них ви ризикуєте придбати кота в мішку.

Часто на ринку бачимо дещо облисілих пташенят. Це не ознака хвороби, такий вигляд притаманний для бройлерів, а пов’язують його з тим, що кістки розвиваються дещо інтенсивніше, ніж змінюється оперення. Та відсутність пір’я для цієї породи птахів не страшна, оскільки вони живуть у закритих і теплих приміщеннях. Трохи підрісши, кури-бройлери набувають нормального оперення.

Тож відсутність пір’я на птахах може свідчити про те, що ви купуєте бройлера, бо досить часто трапляється, коли під виглядом м’ясних порід курей продають звичайних півнів. У перші дні життя птахів дуже важко відрізнити бройлерів від звичайних курей. Єдине, за що можна зачепитися, — це нижні кінцівки: в бройлерів вони значно товстіші.

Усім відомо, що, аби забезпечити швидкий ріст птиці, її годують спеціальними кормами. Удома ви так не збалансуєте корм. Склад комбікорму точно відрегульовано, там є усе необхідне для швидкого росту: і вітаміни, і мікроелементи, і навіть антибіотики — з метою профілактики можливих хвороб.

Звичайно, системи «спецкорм-вода» дотримуються далеко не всі господарі. Багато хто годує комбікормом лише на перших тижнях, аби закріпити імунітет пернатих. Далі переводять на простішу годівлю, змішуючи в пропорції один до одного пшеницю, кукурудзяну крупу та ячмінь, додаючи до раціону варену картоплю, зелень і кропиву. Головне, щоб приміщення з птахами освітлювалось, і вони мали змогу постійно їсти. Хоча за таких умов птахи ростуть дещо довше, вирощувати їх для сімейного бюджету все одно вигідно.

Марія ВЕРБОВА.