Досягнення України після Євромайдану: погляд Лондона

Королівський інститут міжнародних відносин Великої Британії опублікував дослідження «Боротьба за Україну».

У ньому йдеться про те, як змінилася наша країна з 21 листопада 2013 року.

Якою була мета Євромайдану? Автори дослідження вважають, що українці 2013-2014 року переслідували дві цілі: 1) відмовитися від корумпованої системи; 2) створити економіку і суспільство, засновані на європейських нормах. Що з цього вдалося втілити за 4 роки? Що не вдалось і чому — у нашому стислому викладі.

Безпека і оборона

Україна добилася підтримки Заходу в чотирьох напрямках: дипломатія, антиросійські санкції, економічна і «мозкова» допомога в оборонному секторі. Водночас британські експерти наголошують, що безпека України залежать від національної єдності, мудрого розподілу ресурсів та довготривалої відданості як державного апарату, так і всього суспільства.

Євроінтеграція

Для того, щоб в Україні жилося не гірше, ніж в ЄС, а повага до прав людини і основ демократії стала нормою, Брюссель підтримує реформи в Україні експертами і грішми. Однак у цієї допомоги є чотири недоліки. По-перше, ЄС працює з Україною через класичні проекти технічної допомоги, відомі своєю неефективністю у країнах, що розвиваються. По-друге, об’єднана Європа надто м’яка з українською владою. По-третє, багато членів української політичної еліти все ще розглядають реформи як фантики від цукерок, не прагнучи реальних змін в управлінні та способі життя. По-четверте, українська євроінтеграція не скоординована, діяльність дублюється і розпорошується, оскільки нема єдиного центру ухвалення рішень.

Чому ж ЄС не ініціює зміни уряду попри численні невдоволення виконавчою верхівкою? У Лондоні вважають, що ЄС не бажає допустити приходу в Кабмін популістських та/або проросійських сил.

Економіка

Частина інвесторів повірила, що реформи в Україні можливі, і що її не варто залишати в «сутінковій зоні» між Сходом і Заходом. Доходи і витрати бюджету стали керованими і більш раціональними. Наступний необхідний крок — зробити Україну країною малих і середніх підприємців. А також визначитися з перспективами ринку землі.

Демократизація та управління

Лондонські дослідники покладають великі надії на успіх децентралізації, вірячи, що органи  місцевого самоврядування розпоряджатимуться бюджетами і повноваженнями краще, ніж це за них робить центр. Водночас експерти кажуть, що в Україні не помітно результатів роздержавлення мас-медіа. А головна проблема  в тому, що привілейований доступ до влади, як і в домайданну епоху, має обмежене коло політичних і економічних груп. Порядок денний законотворчості встановлюється популістськими партіями.

Людський капітал і громадянське суспільство

На відміну від Помаранчевої революції, українське суспільство не розслабилося після Майдану і усвідомило, що реформи — це щоденна робота, а не моментальне диво. Великою перемогою західні експерти вважають те, що мозкові центри здобули вплив на державну політику. Приклад — цифровий механізм державних закупівель ProZorro, завдяки якому «громадяни можуть притягувати державу до відповідальності». Найбільша проблема громадських організацій в Україні, на думку британських політологів, — це те, що вони не працюють як сполучна ланка між владою і громадянами. Тому на низовому рівні мало активності і розуміння реформ. «Неурядові організації працюють швидше для громадян, а не із ними», — констатується в дослідженні.

Антикорупційні реформи

Найбільшим джерелом корупції до 2014 року в Україні були газові стосунки з Росією — і енергетичну залежність вдалося подолати. Друга за значенням перемога — це контроль за державними закупівлями. Третя — електронне декларування доходів посадовців. Розчаруванням західних дослідників стали Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура, які «не мають результатів». Ахіллесовою п’ятою антикорупційного руху названо судову реформу.

Основні поради від британців: нам слід повірити, що Україна не приречена на корупцію і зменшити концентрацію влади в одних руках.

Королівський інститут міжнародних відносин Chatham House — незалежний інститут політики в Лондоні. Створений 1920 року в результаті Паризької мирної конференції, Chatham House нині вважається одним із найвпливовіших центрів дослідження та формування міжнародної політики. 

Джерело: https://reader.chathamhouse.org/struggle-for-ukraine#

«Український інтерес»