Другий або Яблучний Спас

Якщо «з Першого Спасу — холодні роси», то з Другого Спасу в середній смузі України вже можуть починатися приморозки, а тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!».

Сьогодні, дев’ятнадцятого серпня, за новим стилем — давнє народне свято — Другий Спас або Яблучний Спас. В церковному календарі це свято отримало назву Преображення Господнього і є одним з 12-ти найголовніших православних християнських свят, яке було встановлено ще у IV столітті матір’ю імператора Костянтина Великого Єленою. На честь появи Бога на Землі вона побудувала на горі Фавор церкву. Під час молитви Ісуса Христа з учнями та братом на горі Фавор його лице засяяло, а одяг заблищав і засвітився. І до них явився Всевишній, який сповістив, що Ісус — його намісник на Землі.

Святкування в Україні
У цей день святять груші, яблука, мед і обжинкові вінки або жмут колосся жита й пшениці. Раніше до Другого Спаса правовірні селяни не їли садовини, бо це вважалося гріхом. Після відвідин церкви родина, звичайно, врочисто сідала за стіл: їли яблука з медом і запивали виноградним або яблуневим вином — «щоб садовина родила».

Триває двотижневий піст — «спасівка», який почався на Маковія. Із Маковія починалися також проводи літа. Замовкали птахи — не чути вже соловейка, зозулі, горлиці, починають відлітати ластівки. «Ластівка весну починає, осінь накликає» — каже народна приказка. «Відцвітають рози, падають холодні роси» — вже відчутна прохолода зранку і вночі. Ночі стають темнішими і довшими. У сутінках зорі наче побільшали і поближчали. Починається перша сівба озимих.

Перед яблучним спасом селяни косили траву-отаву, завершували викопувати цибулю та часник, бо 17 серпня — Явдоха-сіногнійка, яка нагадувала, що залишені в ґрунті цибуля та часник можуть вимокнути. Треба було зібрати й малину, бо вона втрачає смак.

На Спаса поминали померлих родичів. Це давня українська народна традиція — відголосок прадавнього культу предків. За народною міфологією, це третій виступ мерців на світ у весняно-літньому сезоні: вони з’являються на Страсний четвер, на зелені свята і на Спаса.