Дружніми рядами: матусівські чиновники не змогли стати кандидатами, через безграмотність і незнання законів

Нещодавно на сторінках місцевих газет було опубліковано інформацію про «бунт» кандидатів до Матусівської сільської ради ОТГ, який був спричинений  відмовою сільської виборчої комісії в їхній реєстрації. Зі слів журналістів місцевої газети, за позовами кандидатів суд визнав дії комісії протиправними. Журналісти «Шполяночки +» вирішили більш детально розібратись у цій ситуації. А для неупередженості дослідження звернулися до незалежних джерел в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Виборчий процес в Україні набирає обертів і на сьогодні він досягнув свого екватора. Цієї виборчої кампанії досить частими є випадки, коли тим чи іншим кандидатам у депутати рад різних рівнів відмовляють у реєстрації. І Матусівська ОТГ тут не виняток. Лише за останні два тижні резонансу набули подібні ситуації в Умані, Смілі та Черкасах. 

Причин для таких рішень багато і здебільшого ґрунтуються вони на вимогах Виборчого Кодексу України. Хоча, є й інші приклади, як то Уманська МТВК, яка відмовила в реєстрації чинному міському голові, тим часом прийнявши документи та зареєструвавши його «двійників». Основною причиною відмови називалися технічні помилки в поданих документах. Утім, при зверненні до суду, служителі Феміди визнали дії комісії протиправними і постановили зареєструвати його кандидатом. 

Можливо, так було б і в Матусівській громаді… Дюжина кандидатів, яким було відмовлено в реєстрації, також звернулися до суду. Проте, на відміну від Умані, де причиною відмови були технічні помилки, в документах матусівських кандидатів, виявили очевидні, грубі порушення. Зважаючи на це, суд визнав законними дії Матусівської СВК та залишив у силі постанови комісії.

Чого ж не вистачило матусівським кандидатам? За даними електронної бази «Єдиний державний реєстр судових рішень», основними причинами відмови були: відсутність підпису і дати в автобіографіях та неправильне призначення платежу грошової застави (як того вимагає виборче законодавство, – ред.). Насторожив комісію і факт подачі документів близько 30 кандидатів з однієї електронної пошти, яка належить чиновнику сільської ради Сергію Горі (із підпису самої пошти, – ред.). На думку юристів, такі дії могли бути спробою «протягнути» у виборчий процес «технічних кандидатів».

За даними судових рішень, Виборчим кодексом передбачений чіткий перелік документів, який слід надати для реєстрації кандидата в депутати. У випадку відсутності таких документів, комісія ЗОБОВ’ЯЗАНА відмовити кандидату в реєстрації. 

Якщо говорити простою мовою, здебільшого згаданим кандидатам було відмовлено в реєстрації через безграмотне оформлення документів. Можливо, це було б дивним, адже частина цих осіб є посадовцями Матусівської сільської ради, де безграмотних працівників не має бути апріорі. Але зважаючи на кількість кримінальних справ, відкритих правоохоронцями по «дієвим» особам цієї сільради, можна зрозуміти, що знання законів серед цих осіб не у пошані.

Слід зауважити, що в більшості судових розглядів інтереси відмовлених кандидатів представляв юрист з адвокатського бюро «Кулик і Альянс Партнерів» з Чернігова. Як ми вже повідомляли, вказане бюро два місяці тому отримало з бюджету ОТГ майже 50 тисяч гривень за надання юридичних послуг. Важко уявити, чому юристи не підказали цим кандидатам правильність заповнення документів, проте за цей час вони активно телефонували журналістам, погрожуючи судовими позовами.

Попри скандальні заяви окремих і ймовірно зацікавлених осіб, виборчий процес у Матусові триває в рамках законності та дотримання вимог Виборчого Кодексу. Рішення судів різних інстанцій підтверджує той факт, що Матусівська сільська виборча комісія організовує виборчий процес чітко по закону.

У той же час, коли цей матеріал готувався в номер, нашим журналістам зателефонували жителі Матусова і повідомили, що місцевий підприємець, якого вважають «сірим кардиналом» у керівництві Матусівської ОТГ, так розлютився за нереєстрацію «своїх» кандидатів, що вдався до відвертого шантажу селян. 

Як повідомляють люди, техніка і наймані працівники підприємця взялися вивозити із Матусівської школи №1 дрова, які раніше були ним поставлені для обігріву школи. А вже за кілька годин,  в тій же школі було вимкнено водопостачання. Зі слів місцевих жителів, цю послугу також надає вказане підприємство, яке належить місцевому «царьку».

До яких ще дій можуть вдатися ті, хто втягнув колись поважний та багатий Матусів у трясовину скандалів і розбрату, залишається під питанням. Чи відреагують належним чином на цей шантаж правоохоронні органи також залишається під питанням.