Що робити з комплексом «Географічний центр України»?

20 листопада 2014 року відбулася чергова сесія Шполянської районної ради, в ході якої депутати внесли зміни до районного бюджету на 2014 рік, проаналізували готовність закладів бюджетної сфери району до осінньо-зимового періоду 2014—2015 року, внес­ли доповнення до Програми розвитку галузі молочного ско­тарства Шполянського району на 2010—2020 роки, заслухали інформацію про хід виконання районих програм — підтримки малого підприємництва в Шпо­лянському районі на 2012— 2013 роки; підвищення енергоефективності та зменшення споживання енергоресурсів Шполянського району на 2012—2015 роки; розвитку ту­ризму в Шполянському районі на 2013—2016 роки. Розгляну­то також ряд господарських та земельних питань.

Поміж тим передано в районну комунальну власність на баланс відділу освіти райдержадміністрації історично-краєзнавчий музей, який знаходиться с. Лебедин. До цього часу ним на гро­мадських засадах опікувався місцевий житель — знаний краєзнавець Іван Єлінецький та за спонсорської підтримки Групи компаній «ЛНЗ». У зв’язку з поважним віком Іван Олексович не в змозі продо­вжувати громадську діяльність, тому за інформацією сільського голови Олексія Рудаса, цю відповідальну місію відтепер буде покладено на учнівсько-педагогічний колектив Лебе­динського НВК №1, а безпо­середньо — на заступника директора з виховної роботи Олега Каракоцю. Відбулися кадрові зміни в Матусівському НВК №1 — на посаду директо­ра школи за поданням відділу освіти депутати погодили кан­дидатуру Людмили Денисенко.

Довго депутати не знаходили спільного бачення навколо об­говорення питання про надання згоди на прийняття в районну комунальну власність об’єктів незавершеного будівництва, а саме йшлося про недобудова­ний комплекс «Географічний центр України». Виявляється про це в район надійшло клопотання з Департамен­ту капітального будівництва облдержадміністрації, на балансі якого перебуває нині цей об’єкт. У листі Департаменту, зокрема, вказується, що в 2013 році за рахунок коштів бюджету розвитку було виділено кошти на об’єкт «Облаштування місця географічного центру України» у сумі 1017000 грн., з яких фак­тично освоєно 384064,29 грн. (!), в обласному бюджеті на 2014 рік видатки на добудо­ву комплексу не передбачені. Виходить є очевидним, що ніхто з вищих органів влади не переймається значенням об’єкту з точки зору історичної і туристичної ваги. Залишаємося сам на сам зі своєю об’єднавчою культурологічною ідеєю. Але виникає ще декілька питань: де поділи ті начебто освоєні 384 з гаком тисячі гривень, адже крім руйнації з тих пір, як встанови­ли в 2011 році шпиль і викла­ли плитку навколо нього, там нічого не змінилося? І чи були правомірними дії колишніх керівників району, які в День незалежності спиляли шпиль, щоб зірвати приїзд до Шполи Арсенія Яценюка? Напевно, що вони були неправомірними, якщо об’єкт перебував на балансі обласного департамен­ту, а не районної комунальної власності.

Остаточного рішення депутати не прийняли, оскільки їх думки розділилися навпіл — забирати назад не­завершене будівництво, чи ні. Одні вважають клопітним це навантаження, а інші передба­чають в разі відмови від ньо­го остаточну руйнацію об’єкту та пропонують таки брати відповідальність на себе і про­довжувати опікуватись його по­дальшою долею. Питання буде вивчатися та розглядатися на наступному засіданні сесії.

Наталія ДАВИДЕНКО.