Економити на дітях не маємо права

Два з половиною роки минуло відтоді, як серед трьох перших в області утворили Єрківську ОТГ. Крім селища Єрки, до об'єднаної громади увійшли село Залізнячка, яке і раніше належало до Єрківської селищної ради, та село Радчиха.

Як першопрохідці виробляли свою стратегію, експериментували, набивали гулі. Адже утримання приміщень шкіл і дитячих садочків – ремонт, опалення, зарплата технічного персоналу – повністю належало до витратної частини бюджету ОТГ і займало його вагому частку.

Та попри всі складності, заклади освіти залишаються об'єктами підвищеної уваги для керівництва громади.

– Освіта є пріоритетним напрямком у роботі виконкому, депутатів, – ділиться думками селищний голова Леонід Польовий. – Адже сьогодні все робимо заради стабільного майбутнього, у якому господарями будуть нинішні діти. Тож економити на них не маємо права.

Завдяки децентралізації та суттєвому нарощуванню спроможності місцевого бюджету вдається піднімати рівень мережі навчальних закладів Єрківської ОТГ. Вона представлена загальноосвітньою та музичною школами, трьома дошкільними навчальними закладами. За період функціонування ОТГ на ремонт приміщень і поповнення навчальної бази закладів освіти витратили понад 4,5 мільйона гривень бюджетних коштів. Лише на харчоблок школи, який нині ремонтують, у бюджеті закладено 600 тисяч гривень.

Всього, звичайно, не перерахуєш. Можна назвати лише більш затратне. Замінили на сучасні 29 вікон і 6 дверей, встановили нові котли, комерційний вузол обліку газу в котельні, питні фонтанчики, оновили вхід у школу, відремонтували туалети на всіх трьох поверхах, заасфальтували частину подвір'я. У рамках концепції Нової української школи осучаснюють кабінети для учнів 1-х класів, яких у цьому році набереться два.

Якщо говорити про матеріальну базу, тут теж відчутні зміни на краще. Закупили меблі для логопедичного кабінету, у їдальні кухарі готують страви на новій сучасній електроплиті, бойлер забезпечує харчоблок гарячою водою. Придбали шафи, дошки, парти, оргтехніку для першокласників.

Як бачимо, об'єднана громада зробила вагомий внесок у поліпшення матеріального забезпечення Єрківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. героя України В.М. Чорновола. Крім того, якщо раніше за фінансування з районного бюджету гарячими обідами забезпечували лише школярів молодших класів та дітей пільгових категорій, то нині всі 462 учні безкоштовно їдять у шкільній їдальні.

Не один рік вчителі та учні мріяли про власний транспорт. А навесні 2017 року на шкільне подвір'я під веселий гомін дітвори в'їхав новенький шкільний автобус. Діти підбігали до нього, намагалися доторкнутися, називали Красенем і Богдасиком. А мудрець з третього класу зронив прості, але змістовні слова: «Головне, що він наш». Відтоді підвозять учнів із сіл Залізнячка та Радчиха, віддалених вулиць селища. І не лише в школу і додому. На своєму автобусі діти подорожують визначними місцями Черкащини й України загалом. Транспорт придбали за державні (1 мільйон гривень) і бюджетні (понад 500 тисяч гривень) гроші.

За рахунок селищного бюджету фінансують поїздки учасників районних та обласних конкурсів, олімпіад, випускників школи, які складають ДПА-ЗНО. Переможцям районних та обласних конкурсів на святі останнього дзвінка традиційно вручають цінні подарунки (2017 рік – ювілейні видання творів Т.Г. Шевченка) чи гроші (2018 рік). А переможцям обласних олімпіад та конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт у рамках роботи Малої академії наук упродовж року виплачують стипендії.

Тамара Комар