Від епідемії та ліквідації району до нових будівництв та нових перемог: чим запам’ятався шполянам 2020 рік

Традиційно, наприкінці минулого року та на початку наступного усі намагаються підбити підсумки, визначити події, які в тій чи іншій мірі відобразились на людях та речах. От і редакція «Шполяночки+» вирішила узагальнити найбільш знакові події, які відбулись у житті шполян та нині, вже колишнього, Шполянського району.

Шполянська ОТГ поповнилась новими селами

У 2020 році до Шполянської ОТГ ввійшли нові села. Тож з 2020 року вона об’єднує всього 22 населених пункти: Бурти, Васильків, Водяне, Георгіївка, Журавка, Іскрене, Кам'януватка, Капустине, Кримки, Лебедин, Лозуватка, Мар'янівка, Надточаївка, Сердегівка, Сигнаївка, Скотареве, Соболівка, Терешки, Товмач, Топильна, Ховківка, Шпола.

Епідемія «COVID-19» на Шполянщині

Без сумніву найголовнішою подією року стала всесвітня пандемія коронавірусу «COVID-19» та тривалі карантинні обмеження, які не оминули і жителів Шполянщини. Перший випадок появи цієї хвороби на території Черкащини виявлено 22 березня 2020 року. Та вже в квітні зафіксовано перший випадок інфікованого коронавірусом у Шполянському районі. Як наслідок розповсюдження епідемії, КНП «Шполянська багатопрофільна лікарня імені братів Коломійченків» наказом МОЗ 28 квітня, разом з іншими медичними закладами Черкаської області визначено опорною у боротьбі з «COVID-19». Станом на кінець 2020 року діагноз коронавірусної інфекції COVID – 19 лабораторно підтверджено в Шполянському районі у 1528 осіб (21,6% – від кількості протестованих). Від коронавірусної інфекції одужало 1104 осіб (72, 3% від захворілих), від ускладнень коронавірусної інфекції померло 12 осіб (0,8% від захворілих). На 21.12.2020 р. залишилось 424 активних випадки COVID-19. Карантинні заходи протягом усього 2020 року тривають періодично то посилюючись, то послаблюючись, а згідно з рішенням Кабінету міністрів України з 8 січня до 24 січня вже 2021 року в державі знову вводять локдаун.

«Руїни» колишнього Шполянського молокозаводу

Новиною, яка збурила шполян минулого року, стала незрозуміла пересічному мешканцю активність на території колишнього молокозаводу. Шполою поповзли панічні чутки: мовляв, розпиляють, продадуть і буде замість підприємства пустир. Та все виявилось набагато простіше, ніж уявляли прихильники «зради». Інвестор, яким стала ГК «ЛНЗ» (LNZ Group) розпочало будівництво заводу з заморозки ягід, овочів та фруктів, загальною потужністю близько 6 тисяч тонн заморозки. Представники агрохолдингу заявляють, що після запуску виробництва планується створити близько 100 нових робочих місць. Орієнтовно, це більше одного мільйона гривень додаткових коштів у бюджет Шполянської громади. 

«Будуємо Україну разом»

Наприкінці серпня шполяни радо зустріли всеукраїнський рух «Будуємо Україну разом». Шполянські та приїжджі волонтери оновлювали молодіжний простір і допомагали з ремонтом осель трьом сім’ям. Завдяки діяльності БУР оновлено місце для відпочинку молоді біля Красного ставка (колишній літній танцмайданчик), допомогли трьом сім’ям з ремонтом санвузла, веранди та однієї з кімнат, на фасаді ККЗ «Космос» створено мурал у вигляді зоряного неба. У цій діяльності активісти БУРу отримали всебічну підтримку та сприяння міського голови Сергія Кравченка. Учасники руху побували на виїзній екскурсії, дізнались багато цікавого про Шполу і шполян, натомість поділились своїм баченням креативного розвитку громади.

Місцеві вибори – 2020

25 жовтня у трьох громадах Шполянщини (Шполянська міська ОТГ, Матусівська та Лип’янська сільські ОТГ) відбулись вибори голів та депутатів сільських та міської ради. Попри прогнозоване на старті виборчої кампанії можливе жорстке протистояння між потенційними кандидатами, виборча кампанія пройшла тихо, організовано та в межах чинного законодавства. Шполянську міську територіальну громаду очолив Сергій Кравченко, а традиційну більшість у 20 депутатів з 25 в міській раді сформувала партія ВО «Черкащани». Лип’янську ОТГ очолив Сергій Іщенко, а Матусівську ОТГ – тендітна жінка Леся Шаповал. 

Ліквідація Шполянського району

З літа 2020 року Черкаську область поділено на чотири райони: Золотоніський, Черкаський, Звенигородський та Уманський. Відповідні органи влади на Шполянщині перебувають у стані ліквідації тож державницьке «око» споглядатиме на колишній район зі Звенигородки. Тішить те, що головою Звенигородської районної ради, за результатами виборів 25 жовтня 2020 року, став шполянин Сергій Струк. Тож сподіваємось, що колишніх земляків він увагою не обділить. 

Збереження Шполянської лікарні

Після ліквідації району постало питання із збереженням Шполянської лікарні, яку мали б передати в підпорядкування Звенигородці. Точились розмови про скорочення кадрів та відділень. ВО "ЧЕРКАЩАНИ" виступили за збереження лікарні на балансі бюджетів шполянських ОТГ. Це, звісно, додаткове навантаження на місцеві бюджети, проте шполяни і надалі зможуть отримувати кваліфіковану медичну допомогу у цьому медичному закладі.

Освячення Храму Різдва Пресвятої Богородиці

У середині жовтня 2020 року у Шполі відбулась визначна подія для вірян Православної Церкви України. Митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан освятив новозбудований храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Ще у далекому липні 2007 року відбулось урочисте закладання символічного каменя за участі митрополита Іоана. Ініціатором і найактивнішим будівничим храму був отець Вадим Саломатін, за що отримав від церковного керівництва, поруч з іншими учасниками розбудови храму високу нагороду.

Смерть легендарного шполянина, комбрига 1-ї Сіверської ОТБр Юрія Межакова

2 червня у Шполі відбулась церемонія прощання та проведення в останню путь полковника Юрія Межакова командира 1-ї окремої танкової Сіверської бригади, життя якого передчасно обірвалося в районі проведення операції Об’єднаних сил 28 травня 2020 року. Головнокомандувач ЗСУ вручив вдові померлого Альоні Межаковій державну нагороду Юрія (підписану Указом Президента України від 28.05.2020 № 204 «Про нагородження Ю. Межакова орденом Богдана Хмельницького»), отриману за особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння українському народові – орден Богдана Хмельницького II ступеня, посмертно.

Розвиток спортивної інфораструктури

У 2020 році любителі футболу мали змогу спостерігати та вже на власні сили випробувати новенький футбольний майданчик, який було побудовано на території Шполянської ЗОШ №3–гімназія. Будівництво здійснювалось за кошти бюджету територіальної громади. Міні-футбольне поле має розміри 20 на 40 метрів та буде вкрите штучною травою. Розраховане на гру 5 на 5 гравців. 

Замість військкоматів – європейський сервіс

З 1 листопада цього року замість військового комісаріату на Шполянщині почав функціонувати оновлений територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри лишаються місцевими органами військового управління, які й надалі забезпечуватимуть мобілізаційну підготовку та мобілізацію ресурсів та в цілому виконувати вимоги законодавства щодо питань військового обов’язку та служби. По суті реформи Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покликані замінити собою радянську систему військових комісаріатів, оскільки та вже віджила всі можливі строки своєї ефективності та експлуатації. ТЦК та СП створені для підвищення ефективності роботи з військовозобов’язаними, резервістами і ветеранами в системі надання послуг. До того ж створення центрів має покращити обліково-мобілізаційну роботу, забезпечити прозорість і підвищити якість надання адмінпослуг громадянам. 

Шполяни підкорюють літературні вершини

До Дня пам'яті захисників України – 29 серпня 2020 року у Черкаському обласному краєзнавчому музеї відбулась презентація книги шполянина Володимира Гадіона «Друга лінія». Шполянам автор уже презентував свою книгу на початку літа. Володимир Гадіон пішов на війну, яка за його словами, повністю змінила бачення світу, змусила по-іншому дивитись на звичні речі. Він служив у спецпідрозділі протиповітряної оборони «Первомайськ». Після звільнення з армії вирішив розповісти про те, що пережив там.  Книга має 224 сторінки, на яких зібрано понад 20 оповідань, які розповідають про ту реальність, у якій довелося жити нашим воїнам. Ця книга — правда з уст очевидця та учасника АТО/ООС про подвиги та будні наших солдат. У ній викладені переосмислені замальовки автора, пережиті, пронизані сумом і болем, десь сповнені глибокого філософського роздуму, десь присмачені гумором. 

Наша редакція згадує минулий рік та бажає усім шполянам йти до своїх вершин, любити, розуміти, мати перспективи, робити вчинки та спонукати до дій і бажає усім нашим читачам любові, взаєморозуміння і поваги!!!

Сергій Зубатов