Традиційно Шпола у вересні відзначає день свого народження.
Цього року День міста шполяни святкуватимуть у суботу — 9 вересня.
У вирі святкового настрою кореспондент «Шполяночки+» поспілкувалася з головою Шполянської ОТГ Сергієм КРАВЧЕНКОМ не лише про святкові заходи, а й про нагальні господарські справи та вже наявні результати.
— Сергію Володимировичу, жителі міста пам’ятають, який стан доріг був у Шполі до 2016 року. Назвіть обсяг вже виконаних робіт та які дороги заплановано відремонтувати найближчим часом?
— У 2015 році, коли я був обраний міським головою, у Шполі лише 30% доріг перебували в задовільному стані. Із 162-х вулиць вже у наступному, 2016-му році, були капітально відремонтовані дороги на 48-ми з них та на 5-ти провулках. У нинішньому році ми заасфальтували дороги ще на 11 вулицях. Не зупинятимемось на досягнутому і на надалі. Роботи продовжуватимуться і в 2018-му. Пріоритетність надаємо тим об’єктам, які потребують розвантаження. Але потрібно розуміти, що цей рік Шполянська ОТГ живе за старим бюджетним форматом, а з 1 січня 2018-го ми вже матимемо зовсім іншу систему наповнення бюджету. Зокрема, із податку ПДФО залишатимуться в місцевій скарбниці 60% коштів. У виконавчій структурі громади вже створені нові відділи, метою яких є забезпечення якісного втілення багатьох важливих для життєдіяльності Шполи та сіл ОТГ завдань: наприклад, відділ економічного розвитку та інвестицій, який очолила молодий спеціаліст Наталія Коваль, вже готує ряд проектів на конкурс Державного фонду регіонального розвитку та інших міжнародних фондів, які мають на меті допомогти ефективному розвиткові нашої громади.
— У цьому році Ви, йдучи на вибори голови об’єднаної територіальної громади, оприлюднили в своїй передвиборчій програмі чимало амбітних планів. Чи є вже про що звітувати?
— Важко заперечити факт, що в Шполі помітно покращується естетичний лад, ремонтуються тротуари, озеленюється територія центру. На це потрібен не лише фінансовий, а й людський ресурс. Щоб мати бажаний результат, надзвичайно важливо залучати до роботи енергійних, творчих, працьовитих і прогресивних людей. Насправді, робота не з легких, але бажання разом міняти рідне місто на краще сильніше за будь-які труднощі. Ось, наприклад, пішохідна зона. Багато шполян, хто не є власником авто, також хочуть комфортно пересуватися містом. Тож паралельно з ремонтами доріг ми намагаємося окультурювати і пішохідну зону. Окрім того, постійно приділяємо увагу поліпшенню матеріально-технічного та санітарного стану дитячих садочків: вже відремонтували туалетні кімнати в «Зірочці», частину — у «Ялинці», триває капітальний ремонт у трьох групових та пральній кімнатах у «Сонечку».
— Відомо, що в квітні Ви видали розпорядження заборонити збирання коштів з батьків на проведення ремонтів у дитсадках. Які результати виконання цього розпорядження і яким чином відбувається контроль?
— Справді, це рішення пов’язане з бажанням зменшити фінансове навантаження на батьків, які впродовж останніх років власним коштом частково утримували та покращували стан дошкільних закладів. І скажу Вам, суми, які доводилися вилучати із сімейних бюджетів, були чималими. Відтепер усі ремонтні роботи та забезпечення дитсадків продуктами харчування і миючими засобами бере на себе міський бюджет, а батьки купують своїм дітям лише канцелярське приладдя для занять. Контролює виконання розпорядження фінансовий відділ. У разі виявлення порушень, батьки можуть повідомити про це міську раду. Але поки що таких звернень не надходило.
— Сергію Володимировичу, Ви часто наголошуєте, що діяльність міської ради та виконавчого комітету для жителів міста є прозорою. Як це відбувається?
— По-перше, усі рішення сесій та виконавчого комітету оприлюднюються на офіційному сайті Шполянської ОТГ та у ЗМІ. Кожен за бажання може ознайомитися з інформацією про використання бюджетних коштів у відповідних рубриках. По-друге. Нівелюються намагання декого спекулювати на темі порушень у фінансовій сфері, оскільки інформація про проектно-кошторисну документацію, виконання робіт, яку виготовляє не міський голова і не депутати, а ліцензована організація, відкрита для всіх. Кожен проект проходить державну експертизу, інспекторами здійснюється авторський та технічний нагляди, а обрання підрядників відбувається через системи «Прозорро» чи ЕДА. І це може прослідковувати на відповідних інтернет-ресурсах будь-хто, і не тільки в Шполі. Якщо ж питання, пов’язане із використанням бюджетних коштів, є досить резонансним, ніхто одноосібно не береться його вирішувати на власний розсуд, а використовуємо інститут громадських слухань. Це дає підстави приймати рішення, що максимально відповідають запитам громади.
— Цьогоріч в міському парку дитячого дозвілля з’явились п’ять різноманітних гойдалок та дві пісочниці з кришкою. Які нові ігрові майданчики чекають на маленьких шполян в 2018 році?
— Так, ми частково оновили начиння дитячого парку і плануємо надалі доповнювати його новими ігровими цікавинками. Те ж робимо і в дитсадках: вже почали монтувати нові гойдалки в дошкільних групах у НВК села Кримки.
— Розкажіть, будь-ласка, нашим читачам, коли плануєте вирішити найбільш болісну ї проблему в місті — забезпечення якісною питною водою?
— У цьому році ми розпочали роботи в цьому напрямку: взялися за реконструкцію водогону на південно-східному масиві, до якого входять 14 вулиць. Застарілий проект (2007 року) для трьох із них — Грушевського, Франка та Лебединської, частково відкоригували, виділили на його реалізацію перші 500 тис. грн. На цей час уже укладено договір з підрядною організацією, і щойно надійде дозвіл з Державної архітектурно-будівельної інспекції — за 1,5 місяці буде виконано роботи на вулиці Грушевського. За несвоєчасне виконання зобов’язань у договорі передбачені штрафні санкції, тож роботи мають виконуватися вчасно. Однак у нас проблема не лише з якістю води, а й з напором у водогонах. Є задум закільцювати водомережу з Грушевського на вулиці Івана Гончара, що має покращити подачу води в багатоповерхівки. У мікрорайоні колишнього цукрозаводу, де на верхніх вулицях в оселях значно зменшений напір води, плануємо збудувати ще одну свердловину. Таким чином, прагнемо забезпечити людей в першу чергу водою, а не фонтанами, до яких черга дійде в свій час. До речі, забезпечення шполян якісною питною водою — це одна з наших передвиборчих обіцянок, яку ми й виконуємо.
— Не можемо оминути також питання передачі закладів освіти, медицини та культури із комунальної власності району на баланс громади. На якій стадії нині процес і яка перспектива чекає ці заклади в об’єднаній громаді?
— Нині триває процес передачі на баланс громади закладів гуманітарної сфери — освіти, культури, медицини, який завершиться 1 січня 2018 року. Цим займається відповідний новостворений відділ під керівництвом досвідченого управлінця Ірини Каландирець. Налагоджено тісну співпрацю з обласним управлінням освіти і науки, яке надає консультативну, методичну, організаційну допомогу. Рішення про готовність прийняти вищевказані об’єкти депутати міської ради прийняли ще 2 липня. Тепер має прийняти відповідне рішення районна рада, буде утворена спільна комісія прийому-передачі. Також ще нинішнього року, у вересні-жовтні, будуть передані до комунальної власності ОТГ і позашкільні заклади, які знаходяться на території міста. Вважаємо, що фінансові можливості міського бюджету для утримання закладів гуманітарної сфери будуть значно ширшими, аніж сьогодні можливості районного бюджету. Знову ж таки, створюватимемо проекти для участі в конкурсі ДФРР та інших недержавних фондах.
— Нарешті за багато років у місті почали вирішувати проблему зі сміттям. Почистішали вулиці, парки, сквери. Що плануєте робити далі для вирішення екологічних проблем?
— Коли я йшов на вибори, то одним із головних моїх гасел було «За чисте європейське місто». І це завдання є серед пріоритетів моєї діяльності. Ми значно посилили арсенал сучасної техніки. Провели реформування комунальних підприємств, набрали кваліфікованих працівників. Збільшили кількість сміттєвих баків, сміття вивозимо не один раз, як раніше, а двічі на тиждень. Але хотілось би, щоб знайомий з дитинства вислів: «Чистота не там, де прибирають, а там, де не смітять», пам’ятав кожен шполянин. Тож закликаю всіх дбати про навколишнє середовище, вчити цьому дітей, виховувати від народження почуття охайності і відповідальності за свою землю. Щодо сміттєпереробних заводів, то інформую усіх членів громади. Нам надійшло декілька пропозицій від інвесторів, які готові вкласти гроші і збудувати на нашій території таке підприємство. Однак, потрібно ще детально вивчити всі аспекти такого будівництва, бо є побоювання, чи не зашкодить екології міста діяльність такого заводу.
— Бачимо, що цього року міській владі вдалось зробити чимало, щоб разом з громадою гарно зустріти День міста. Чим будете дивувати цьогоріч містян і гостей?
— Стараємось застосовувати креативні підходи до наших масових заходів, ставимося до цього з усією відповідальністю. День міста — це добра місцева традиція і шполяни завжди чекають чогось незвичного й цікавого в цей день. Тож і запланували цілий комплекс різноманітних заходів для дорослих, дітей та молоді: спорт, музика, розваги, конкурси, виставки та багато іншого. Торік ми започаткували молодіжний хореографічний фестиваль, присвячений Дню міста. Тоді до нас у гості приїхали 4 колективи з інших районів Черкащини. А цього року на наше запрошення відгукнулися аж 14 колективів області. Тож танцювальна феєрія захопить увагу учасників свята.
— Що Ви побажаєте шполянам у День народження рідного міста?
— Щиро бажаю всім жителям нашої громади міцного здоров’я, мирного неба над головою, щоб у кожній домівці лунав веселий сміх. І щоб ми всі однією родиною впевнено йшли до єдиної мети — бачити нашу рідну Шполу красивою, привабливою і комфортною. І обіцяю, що всі раціональні пропозиції та ідеї будемо радо підтримувати, бо європейське місто твориться зусиллями кожного громадянина.
Розмовляла Наталія ДАВИДЕНКО