ГОЛОВНЕ — ЗВЕРНУТИСЬ ВЧАСНО

Холодна погода цієї весни призвела до непоодиноких застуд, які вдавалося оминути навіть взимку. Багато хто нині скаржиться на запалення респіраторних органів, кашель та нежить. Мабуть, не треба зайвий раз нагадувати про те, що із такими симптомами жартувати не можна і як важливо вчасно звернутися до лікаря, який не допустить подальшого прогресування хвороби та попередить ускладнення. Адже саме вони можуть стати причиною ще більш небезпечних захворювань. Поговорити на цю тему кореспондент «Шполяночки+» вирішила із лікарем-фтизіатром центральної районної лікарні Тетяною НАБЕРЕЖНОЮ:

— Тетяно Костянтинівно, розкажіть, будь ласка, яка нині ситуація в районі із туберкульозом?

— Нагадую, що це найстрашніша хвороба сучасності. Практично кожен житель на нашій планеті чув про цю недугу. Але найгірше те, що заразитися ним може кожен, хто зіткнеться з його розповсюджувачем. Надмірна швидкість зростання захворювань на туберкульоз зумовлена соціально-економічними та медичними факторами, зокрема, високим рівнем бідності ,та, як наслідок, — неповноцінним харчуванням, епідемією ВІЛ/СНІДу, поширенням стійких до антимікобактеріальних препаратів форм туберкульозу. Якщо ситуація в світі не буде покращена, то, за прогнозами фахівців, до 2020 року у світі може бути зареєстровано понад 2 млрд. інфікованих мікобактерією туберкульозу, з яких близько 200 млн. чоловік занедужають, а 40 млн. помруть від цього захворювання.

— Невеселі прогнози. А чи є інструменти для їх попередження в Україні, зокрема на Шполянщині?

— В Україні, на жаль, зростає захворюваність на туберкульоз. За останні 10 років — більш ніж удвічі, а смертність від цієї недуги зросла втричі. У Шполянському районі також відмічається ріст захворюваності. За 2015 рік виявлено вперше захворілих 27 осіб. Це становить 61,6% проти 53,9% в 2014 році від кількості населення району (43942 осіб). Відкриту форму туберкульозу мали 14 хворих. Випадки цієї недуги виявлено у Шполі — 11 хворих, Сигнаївці — 5, Лип’янці — 4, Матусові — 2, Лебедині, Надточаївці, Капустиному, Василькові, Соболівці, Лозуватці, Топильній — по одному. За перший квартал 2016 року виявлено 6 випадків вперше діагностованого туберкульозу та 3 рецидиви. З них у чотирьох виявлене бактеріовиділення.

— Що потрібно робити, щоб зупинити туберкульоз?

— Звертаюсь до населення з великим проханням вчасно проходити флюорографічне обстеження. Це і є запорука здоров’я і стовідсоткового видужання у випадку захворювання. Адже хвороби, що виявляються вчасно, повністю виліковуються та не призводять до погіршення якості життя. Зволікання з обстеженням може призвести до тривалого лікування та навіть до смерті. Що стосується туберкульозу, то вчасне виявлення гарантує повне видужання з мінімальними змінами в легенях.

— У минулому році меценати із Групи комраній «ЛНЗ» придбали новий дороговартісний сучасний флюорограф. Наскільки за цей час вдалося покращити показники в районі, використовуючи апарат?

— У 2015 році профілактичні флюорографічні огляди пройшли 22879 осіб, що дало змогу вчасно виявити та пролікувати туберкульоз легень у 21 хворого із 27 виявлених, а 6 осіб мали вже зруйновані легені, так звану деструкцію, що потребувало більш тривалого лікування. Серед виявлених, у двох осіб поєднана патологія туберкульозу та ВІЛ інфекції.

З часу встановлення цифрового флюорографічного апарату — 22 вересня 2015 року, на ньому обстежено 10863 особи. Сучасний діагностичний апарат дав змогу вчасно виявити та пролікувати 13 випадків туберкульозу легень, 16 — раку легень, 14 пневмоній, 4 плеврити, 1 цироз легені, 1 кісту легені, 6 хвороб серця. Тож новий апарат суттєво допоміг місцевій медицині.

— Що потрібно знати шполянам, аби не захворіти на туберкульоз?

— Туберкульоз виникає внаслідок проникнення до організму людини мікробів, які можна побачити лише під мікроскопом. Хворі на відкриту форму туберкульозу легень поширюють при кашлі, сміху, голосній розмові, чханні. Туберкульозні палички з дрібними краплями мокротиння і бризками слини, разом із рідиною осідають на предметах, підлозі, землі, а після висихання з пилом розсіюються в повітрі. Туберкульозні палички дуже живучі, не витримують тільки високої температури, прямого сонячного проміння і впливу деяких хімічних речовин. Хворий на туберкульоз може заразити оточуючих, якщо не вжити запобіжних заходів. Особливо легко піддаються зараженню діти. Але інфікування не завжди призводить до хвороби, бо людина має велику опірність до туберкульозу внаслідок імунітету. На туберкульоз частіше хворіють ті, хто перебуває у негігієнічних умовах, зловживає алкоголем, курінням, наркоманією, має ВІЛ-інфекцію, хронічні захворювання, погано харчується. При появі наведених ознак необхідний огляд лікаря. Це дасть змогу виявити туберкульоз у найбільш ранніх фазах розвитку, з’ясувати особливості перебігу хвороби і призначити ефективне лікування.

Хвороба завжди приходить несподівано. Вона руйнує життєві плани, пригнічує, приносить з собою безліч проблем. Однак не варто піддаватися відчаю або сподіватись на те, що все якось минеться. Ваша доля — у ваших руках.

Розмовляла Наталія СТОРЧАК (фото автора).

В Україні щогодини:
• троє громадян захворюють на туберкульоз;
• одна людина помирає від небезпечної хвороби.

Потрібно запам’ятати:
• найефективнішим способом попередження туберкульозу є вчасне виявлення та лікування всіх хворих на відкриту форму туберкульозу;
• уникати контакту з хворими на відкриту форму туберкульозу. Якщо ви вважаєте, що серед ваших рідних, друзів, знайомих, колег, хтось має ознаки на туберкульоз — переконайте його звернутись до лікаря;
• бережіть своє здоров’я, дотримуючись принципів здорового способу життя (правильного харчування, регулярно займатись фізичними вправами, віддавайте перевагу активному відпочинку, якомога частіше бувайте на свіжому повітрі, не паліть, не зловживайте алкоголем, не вживайте наркотики);
• уникайте тривалого перебування у прокурених, погано провітрюваних приміщеннях. Якщо ви змушені бувати в таких приміщеннях, відкривайте вікно або кватирку — свіже повітря та сонячне проміння згубні для мікобактерій туберкульозу.

Регулярно робіть
профілактичні огляди або консультуйтеся у фтизіатра, особливо у разі, якщо ви помітили у себе ознаки туберкульозу або належите до групи ризику — маєте хронічні захворювання, ведете неправильний спосіб життя, що спричиняє зниження рівня імунної системи.

Ознаки захворювання на туберкульоз:
1. Стійкий кашель (більше трьох тижнів) з виділенням мокроти або кровохаркання, задуха.
2. Швидка втомлюваність, зниження працездатності, нездужання, слабкість.
3. Надмірне потовиділення особливо вночі.
4. Втрата апетиту та надмірне безпричинне схуднення.
5. Підвищення температури тіла без видимих причин понад 5—7 днів.

Якщо ви маєте такі симптоми, негайно звертайтеся до лікаря!