Городні турботи у вересні

Ось і закінчилося літо входить у свої права вересень. Однак полегшено зітхнути, нам городникам, доведеться ще не скоро. У перший місяць осені нас чекає купа турбот. А як же попереду зима і до неї необхідно підготуватися заздалегідь!       

Збираємо урожай

Незважаючи на те, що багато овочевих і плодових культур уже віддали більшу частину врожаю, і в саду, і на городі ще є що збирати. У вересні достигають пізні сорти груш і яблук, віддають останні ягідки пізня й ремонтантна полуниця, ще висить на кущах малина, поспіває виноград та інжир. На грядках дозрівають томати, огірки, кабачки, гарбузи, патисони. Прийшов час збирати пізню картоплю, закладати на зберігання цибулю і часник.

До морозів необхідно викопати буряк. А от з морквою можна почекати — їй перші морозці не страшні. Якщо зібрати її з грядок зараз — 40% врожаю буде загублено.

Як тільки нічні показники температури наблизяться до позначки + 8°C, необхідно відразу ж зібрати недоспілі помідори. Дрібноплідні сорти вирвати разом із кущем і повісити в провітрюваному місці, великі плоди покласти для дозарювання в ящики. При цьому, якщо плодоніжку обірвати — томати дозріють швидше, якщо залишити — процес затягнеться. Рекомендована температура для дозарювання — від +20 до +25 C.

Гарно б у вересні допомогти білокачанній капусті. Ті рослини, де качани набрали істотної маси, необхідно підкопати, щоб надірвати корінці, або обірвати з них нижнє листя. Такий прийом збереже качани від розтріскування.

Якщо ще не готове сховище для овочів, обов'язково потрібно подбати і про нього: провітрити, вимити, продезінфікувати.

Заготовлюємо насіння

На початку осені ще можна збирати насіння. У цей час поспіває квасоля, підсихають парасольки кропу, розпушуються мітелки салату. Часто буває готове до збору насіння артишоку, меліси, щавлю, багаторічної цибулі, спаржі.

Для одержання насінного матеріалу в наступному році, у цьому місяці вже можна відібрати екземпляри маткових рослин редьки, моркви, буряка, капусти (білокачанної, червонокачанної, савойської, брюссельської), селери, петрушки, пастернаку, ріпи.

Але не варто намагатися зібрати насіння з гібридних рослин — воно не зберігає властивостей своїх батьків, його доведеться закуповувати заново.

Проводимо підживлення

У вересні ще необхідно проводити підживлення.

По-перше, у саду:

- один раз на чотири роки вносити основне добриво під плодові культури;

- один раз на два роки під аґрус;

- щорічно під смородину й садову суницю.

По-друге, на городі: під пізню капусту.

 Застосовують фосфорні й калійні добрива. Фосфор стимулює розвиток плодів, а калій  підвищує зимостійкість рослин.

Проводимо посадки

У другій половині вересня в деяких регіонах уже висаджують озимий часник. Час його посадки необхідно підгадати так, щоб до сильного похолодання залишалося приблизно два тижні. Це дозволить цибулинкам укоренитися, але ще не вигнати листя. У такому стані вони краще перенесуть зиму й швидше підуть у ріст навесні.

Спустілі грядки добре зайняти сидератами.

У вересні приходить час для відновлення посадок садової суниці. Якщо до висадження планується новий сорт, то розсаду необхідно купувати уважно: краще приживуться ті рослини, що продаються в індивідуальних горщиках, мають розвинену, але не перерослу горщик, кореневу систему й мінімум три справжніх здорових листочки. Якщо нові кущики беруться з власного суничника, то добре, якщо вони відібрані від найбільш урожайних рослин, з другої - четвертої бруньки вусика (непарні бруньки — резервні, на них не утворяться молоді рослинки).

Проводити посадку полуниці можна аж до кінця місяця, однак кращим періодом все-таки є перша-друга декада вересня. Особливо не рекомендується затягувати з пересадженням у тих регіонах, де рано наступає зима — рослини мають встигнути вкоренитися до морозів, щоб пережити зимові холоди.

Вересень — гарний час для живцювання чорної смородини (червону живцюють у серпні, тому що вона довше вкорінюється). Якщо в цей період зрізати з маткового куща однолітні здеревілі гілочки товщиною близько 0,7 см і довжиною 15—20 см (бажано вибирати пагони на 2-х або 3-х літній гілці) і прикопати їх на грядці під кутом у 45°, залишивши над землею тільки одну бруньку, то навесні вони пустять корінці й почнуть розвиватися. У випадках, коли посадка планується у весняний період, живці нарізають і прибирають на зберігання.

Продовжуємо боротьбу зі шкідниками

Незважаючи на те, що грядки віддали майже весь урожай, а сад на стадії завершення знімання плодів, боротьбу зі шкідниками варто продовжувати, —попереду новий сезон. Однак, якщо до цього бій ішов за допомогою настоянок, відварів і хімічних препаратів, то тепер прийшов час для механічних прийомів. Тому що все, що залишиться в саду й на городі, на землі стане притулком для хвороб і шкідників для зимівлі, головним завданням місяця є ретельне прибирання території від сухих рослин, падалиці, гнилих овочів і уражених хворобами бур'янів.

До кінця вересня вже можна перекопти пристовбурні кола дерев, зняти і знищити ловчі пояси, очистити старі стовбури від відмерлої кори, прибрати з-під яблунь, що відплодоносили, і продезінфікувати підпірки, спиляти засохлі гілки, провести санітарну, омолоджуючу  формуючу обрізку аґрусу, смородини й жимолості.

Поливаємо

Незважаючи на те, що восени вже не так пекуче, погода часто ще тепла, а тому вегетаційний період деяких рослин (буряка, пізньої капусти, моркви) триває. Щоб допомогти їм сформувати врожай, необхідно в міру потреби продовжувати поливи.

Допомагаємо саду підготуватися до морозів

Для того, щоб плодові культури краще перенесли зимові морози, ми перестали їх рясно поливати ще в серпні. Але, трапляються ситуації, які провокують другу хвилю росту пагонів, а це не дозволяє деревині вчасно визріти, а значить, підготуватися до зими. Щоб допомогти рослинам (особливо це актуально для молодих саджанців) їхні верхівки прищипують на 10—15 см. Цей прийом зупиняє їхній ріст і стимулює якнайшвидше опробковіння кори й визрівання деревини.

Молоді деревця теплолюбних культур, таких як абрикос, черешня, вишня, наприкінці вересня можна промульчувати по пристовбурному колу.

Важливим агрозаходом, що підвищує стійкість дерев і кущів до холодів, є вологозарядковий полив. Він відрізняється від звичайних поливів саду і має рекомендації — близько 70 л під кущ і близько 100 л води під дерево.

Готуємо грядки до наступного сезону

Якщо до кінця місяця з'явиться вільний час — уже можна зайнятися підготовкою грядок до наступного сезону: внести основне добриво, провести перекопування, висіяти озимі сидерати, замульчувати зимуючі на городі культури.

Обов'язково наприкінці вересня — початку жовтня продезінфікувати теплиці, і парники. Зняти й просушити плівки, підремонтувати конструкції. Якщо рослини були уражені сірою гниллю, антракнозом та іншими небезпечними захворюваннями —  замінити верхній шар землі (2—3 см) свіжим ґрунтом.