Мишоподібні гризуни щорічно залишаються небезпечними шкідниками на полях та городах нашого району і створюють загрозу пошкодження посівів. У минулому році в господарствах району було проведено боротьбу з мишами на площі близько 4 тис. га, з них 2,5 тис. га — біологічними препаратами.
Восени 2017 року складаються оптимальні умови для розвитку та розмноження мишоподібних гризунів у посівах озимих культур, багаторічних травах, садах, неорних землях, пасовищах, лісосмугах. На середину жовтня шкідники заселили від 2 до 33 % площ озимих зернових за чисельності 1–2 колонії/га (2–5 жилих нір/колонію), подекуди в південній частині району виявляємо осередки на площах озимої пшениці з чисельністю до 4 колонії/га.
Міграція гризунів на посіви озимих продовжується. Існує висока ймовірність того, що в подальшому щільність мишоподібних гризунів зростатиме. Тому необхідне систематичне обстеження, визначення видового складу мишоподібних для проведення ефективного та вчасного захисту полів, що забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.
У зниженні чисельності мишей важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Серед них найважливішими є агротехнічні: збирання врожаю без втрат, вчасна і якісна зяблева оранка, які позбавляють гризунів корму та надійного сховища. Ефективним у боротьбі з гризунами є застосування родентицидів. Восени захист посівів озимини, багаторічних трав від мишоподібних гризунів проводять за наявності 3-5 жилих кол/га.
Бактороденцид (зерно, заражене бактеріями мишачого тифу) застосовують у дозі 2 г в нору. Препарат ефективний проти всіх видів полівок, хатньої та лісової мишей. Роденфос — готова до застосування зернова принада з умістом 2,5 % фосфіду цинку технічного, 3 % соняшникової олії та 94,5 % зерна. Розкладають її у нору в дозі 3 г, а потім землю притоптують. Для приготування принади з фосфідом цинку в умовах господарства слід застосовувати олію соняшникову недезодоровану. При цьому фосфід цинку треба перемішувати з продуктами, які мають суху поверхню, тому що у вологому середовищі цей родентицид розкладається із виділенням газу фосфіну. За таких умов принада дуже небезпечна для оточуючих і втрачає належні якості ще до розкладання її у полі. Шторм, 0,005 %, воскові брикети —препарат на основі зерна з діючою речовиною флокумафен, що належить до групи антикоагулянтів крові. Застосовують у нормі 0,7–1,5 кг/га. Смерть гризунів від великої кровотечі настає через 3–10 днів. Шторм дозволений для роздрібного продажу проти хатньої миші та пацюків.
Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.
Андрій ПОРХУН, провідний спеціаліст Держпродспоживслужби в Черкаській області