Капустине йде до Шполи — на Шполянщині знову активізувався процес об’єднання громад

Добігає кінця наданий урядовими реформаторами термін для добровільного об’єднання  територіальних громад і на Шполянщині знову активізувався процес децентралізації. Якщо у 2016 році прихильникам цієї реформи було вкрай важко переконувати людей у перевагах ОТГ, які тоді були лише примарними перспективами на папері, — то нині користь  об’єднань можна побачити неозброєним оком. Такий, хоч і невеликий, відрізок часу життя в об’єднаній громаді, дав неабияку базу практичного досвіду.

 Несподіваним і рішучим кроком стало рішення жителів села Капустине. Обміркувавши і зваживши свої майбутні перспективи, вони 24 липня самі організували загальні збори села, аби вирішити свою майбутню долю. На зустріч запросили голову Шполянської районної ради Олександра Кузуба, міського голову Шполянської ОТГ Сергія Кравченка, виконуючих обов’язків старост сіл Кримки та Скотареве Миколу Запорожця і Андрія Запісецького.

Виступаючи на сходці села, сільський голова Капустине Наталія Колісник наголосила, що чекати більше немає сенсу, аби не прокинутись одного ранку там, де хтось інший замість жителів села вирішив долю капустинців. Наталія Валентинівна повідомила, що Капустине мали декілька пропозицій на  об’єднання — від сусідньої Стецівки Звенигородського району та «шполянського» Василькова. Маючи вже достатньо інформації про розвиток життя в тих ОТГ, які рушили вперед у перших ешелонах реформи, прийшли висновку, що Капустиному вигідніше приєднатися до Шполянської ОТГ, де вже функціонують усі потрібні для життєдіяльності громади установи та яка має показові якісні результати.

— Нам не доведеться нічого створювати, а ті кошти, якими володітиме бюджет громади, можна, не відкладаючи, спрямовувати на вирішення нагальних проблем села, — констатувала пані Наталія.

Присутній на сходці голова районної ради Олександр Кузуб надав селянам роз’яснення щодо головних аспектів реформи, а голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко розповів про впровадження нового формату функціонування органу місцевого самоврядування в рамках децентралізації. Старости сіл Кримок і Скотаревого поділилися з жителями Капустине досвідом суттєвих змін в житті своїх сіл.

— Висновок один: результати не змусили довго чекати, вони проявляються з кожним днем. Стрімкі роботи з поліпшення сільської інфраструктури, надання якісних послуг громадянам, значні фінансові можливості — все це вже стає реальністю, — запевнили вони.

Селяни в дуже конструктивній обстановці змогли інтерактивно поспілкуватися з гостями та отримати відповіді на всі питання, що їх найбільше турбували.

— Про ОТГ ми знаємо може й небагато, але бачимо, як у Шполі помітно змінюється усе на краще. Ми теж хочемо у своєму Капустиному такого комфорту, й у першу чергу чекаємо на ремонт доріг, — ділиться із кореспондентом «Шполяночки+» своїми думками жителька села Марія Павловська. — Мріємо про асфальт на вулиці Шевченка, де чи не найбільший рух. У нас місцевість у селі гориста, тож на цій дорозі є такий схил, що не маємо можливості по камінцям проїхати під гору мотоблоком, коли повертаємося додому зі свого городу. Тож пов’язуємо свої надії із тим, що, будучи в Шполянській ОТГ, зможемо заасфальтувати цю дорогу.

— Та й таким старим людям, як я, просто ходити цією дорогою важко, тож дуже хочемо, щоб її капітально відремонтували, — додає старожилка села Оксана Марченко.

Переймалися селяни і подальшою долею місцевої дев’ятирічної школи, яку в Шполянській РДА вже мають намір закрити через малу кількість учнів, яких нині налічується 56 осіб. У складі Шполянської громади за них таке питання ніхто не буде вправі вирішувати, — наголосив голова Шполянської ОТГ Сергій Кравченко.

— Ви самі обиратимете пріоритети, прийматимете рішення, бути чи не бути тій чи іншій сільській установі, — сказав він. 

Озвучено було і такі проблемні питання як розчистка ставка від старих гнилих дерев, які створюють неприємний сморід та захаращеність водойми.

— Для того, щоб позитивно вирішити це питання, потрібно залучати екологічну інспекцію, офіс якої знаходиться аж у Черкасах. Тому на рівні керівництва Шполянської ОТГ це здійснити буде більш реально, — сподіваються у Капустиному.

До слова, у Кримках, подібні проблеми уже почали вирішуватись. Цікавилися люди і транспортним сполученням зі Шполою, що теж є доволі проблемним питанням. Сергій Кравченко запевнив, що якщо капустинці стануть невід’ємною часткою Шполянської ОТГ, то в них, як і в Кримках та Скотаревому, запровадять щоденні рейси до Шполи.

Отримавши відповіді на свої запитання, капустинці зі своїм рішенням не забарилися. Коли головуючий зборів поставив на голосування питання приєднання громади Капустиного до Шполянської об’єднаної територіальної громади — всі присутні одноголосно підтримали таку пропозицію.

Тепер, за словами Наталії Колісник, 3 серпня відбудеться сесія Капустинської сільської ради, на якій депутати мають затвердити волевиявлення жителів села. Потім, в разі позитивного рішення (а депутати сільради, напевно, підтримають це рішення, оскільки і самі брали участь у зборах та голосували «за»), згідно із встановленою процедурою, за приєднання Капустиного до Шполянської ОТГ має проголосувати і міська рада. За словами міського голови Сергія Кравченка, процедура приєднання має успішно завершитися приблизно до жовтня нинішнього року.

— Це рішення ми повинні були прийняти давно, ще рік тому, разом із скотарівцями, — поділилася своєю думкою жителька села Валентина Пташник. — Шкода, що втратили стільки часу й можливостей.

До теми:

Черкаська обласна державна адміністрація днями анонсувала, що в області продовжують доопрацьовувати план об’єднання громад. Об’єднавчі перспективи Кам’янського, Драбівського, Шполянського та Чигиринського районів минулого тижня ґрунтовно розглянули в облдержадміністрації. У нараді взяла участь і делегація Шполянщини на чолі із головою Шполянської районної ради Олександром Кузубом. Питання стосувалося доопрацювання перспективного плану об’єднання територіальних громад.

— Перспективний план — не директива для обов’язково об’єднання в саме такому форматі, — наголосив голова експертної комісії, заступник очільника області Ярослав Березань. — Ми чекаємо ініціативи на місцях, волевиявлення людей, що живуть в селах, хочемо почути, у якому форматі хочуть об’єднатися вони. Наше завдання — проаналізувати, чи буде запропонований людьми формат об’єднання перспективним та спроможним.

Він додав, що витрачений час на роздуми про об’єднання — це втрачені фінансові можливості, які на місцях вже могли б бути спрямовані на розвиток. Так, за 2016-2018 роки об’єднані територіальні громади Черкаської області отримали 107,9 млн грн додаткових ресурсів на розвиток. Лише за рахунок інфраструктурної субвенції, ДФРР, субвенції на соціально-економічний розвиток, секторальної підтримки ЄС уже реалізовано та ще будуть втілюватися у життя 185 проектів регіонального розвитку. Крім того, об’єднанні громади також реалізовують проекти та оновлюють інфраструктуру за рахунок власних додаткових надходжень.

Отже, жителі Капустиного вирішили припинити гаяти час та визначилися із своїм майбутнім. А чого чекають в інших селах Шполянщини? Останні вагони вже починають рушати, то чи не варто потурбуватися встигнути хоча б на них?

Як зазначає Олександр Кузуб, нині в ОДА за основу при розгляді беруться старі подання перспективних планів по Шполянщині, яких є два: із трьома та п’ятьма громадами. Зокрема, вже є створена Водянська ОТГ, яка не почала функціонувати через відтермінування виборів у ній. Експертною групою надана можливість при необхідності внести корективи до перспективного плану утворення ОТГ  до 10 серпня 2018 року. Якщо вони не надійдуть до Черкаської ОДА до вказаної дати,  міністерство регіонального розвитку і будівництва буде підтримувати другий  варіант перспективного формування територій громад у Шполянському районі: Водянська (Водяне, Антонівка, Веселий Кут, Кавунівка, Лип`янка, Маслове, Нечаєве, Ярославка), Матусівська (Матусів,  Бурти,  Надточаївка, Сигнаївка, Станіславчик) і Шполянська (Васильків, Журавка, Іскрене, Капустине, Кримки, Лебедин, Лозуватка, Мар`янівка, Сердегівка, Скотареве, Соболівка, Терешки, Товмач, Топильна).

Тож необ’єднаним селам потрібно вже сьогодні активізуватися навколо остаточного вибору, щоб, як слушно зауважила Наталія Колісник, не проснутися раптом у вже кимось обраній для них оселі.

Наталія СТОРЧАК