ХОЧЕМО ЖИТИПО-НОВОМУ!

Євромайдан дав поштовх суспільству України щодо зміни влади, зміни внут-рішньої і зовнішньої політики в державі. Європейці живуть за конституцією, а ми лише святкуємо її прийняття. Європа живе у форматі територіальних громад. І нам слід звернути увагу на цей успішний досвід. Громадянин — це та особа, що має паспорт, який засвідчує, що він власник держави і території, де проживає. Бог нам дав землю, за яку ми відповідаємо. Ми, громадяни, є власниками держави, відповідальні за свою землю, вміємо думати, діяти згідно своїх переконань. Якщо особа позбавляється громадянства, одночасно позбавляється права власника держави і відповідальності за неї. Територіальна громада вирішує і встановлює лад на своїй території. Все, що знаходиться на території громади, належить їй — земля, надра, загальнонародне майно.

З 1991 року відсутність конституційних норм про приватизацію дозволила в злочинний спосіб розікрасти народне майно, землю, надра, водойми. Всі, хто користується цим без згоди громади, — злочинці.

Там, де створено територіальні громади, є статут, керівні органи. Вони повинні вимагати від можновладців пояснення, як було вкрадено народне добро. Потрібно негайно провести інвентаризацію землі та нерухомості на території громад. Всі важливі рішення приймати на віче територіальної громади.

У березні цього року на площі імені ГероївМайдану в Шполі проходило віче, на якому було обрано Народну раду району. Свої перші активні дії створений народний орган розпочав з люстрації районного керівництва, що схвально зустрічалося громадськістю. Але останнім часом про роботу Народної ради мало оприлюднюється інформації. Поцікавилася у жителів села Іскрене, зокрема у Різник Л. С.:

— Як ви оцінюєте роботу Народної ради?

—   Я про таку не чула…

Жителька села Надточаївка Вовк Н. М. надала таку відповідь:

— Знаю, що така рада була обрана на віче в Шполі, що з її ініціативи частково було люстроване районне керівництво. Більше про її діяльність нічого не знаю...

Але люди хочуть змінювати життя, змінювати старі стереотипи, не хочуть більше бути одуреними спритниками, що при владі. Злодіяння колишніх керівників залишаються безкарними, вони не понесли відповідальності за збирання грошей на антимайдани в сільських голів і підприємців, за жбурляння яйцями в народного депутата, за примус підлеглих їхати до Києва на підтримку Януковича. І слід розрізняти, що небайдужі люди борються за майбутнє країни, а не за владу. Наш народ мудрий, він знайде вихід і стане на шлях творчого діяння. Це зодчий свого життя. Історія незалежної України буде мати два періоди: до Євромайдану (розвал економік, розгул корупції, зрада національних інтересів з боку правителів) і після Євромайдану (розквіт економіки, знищення корупції, активна громадянська позиція кожного). І саме громадська активність ляже в основу якісно нового розвитку нашої держави. Дії влади будуть під суворим контролем територіальних громад. Такі надії і сподівання покладає народне віче на дії новоствореної Народної ради. Потрібно вчитися вирішувати проблеми громад, ефективно контролювати роботу районної, міської, сільських рад.

Прийшов час усвідомити, що державотворення починається з кожного з нас. Якщо ми прагнемо жити як в країнах Європи, то повинні активізуватися кожен особисто і взяти участь у суспільній розбудові територіальної громади, де ми всі господарі, а представники влади — прості найняті громадою працівники. Тож, дорогі земляки, якщо час прийшов діяти, щоб жити по-новому, самоорганізовуймось задля збереження і примноження спільного народного добра. Саме наша пильність, цікавість і активність завадить дальшому розвитку корупційних схем і задурювання мас.

Підготувала Лілія ФАРТУШНА.