2013 рік
21 листопада. Уряд Миколи Азарова видає постанову, згідно з якою Україна не підписуватиме Угоду про асоціацію з ЄС на саміті у Вільнюсі 29 листопада.
В соцмережах почали закликати до протесту. Першим на Майдан Незалежності вийшов Олександр Аргат, журналіст «5 каналу» із синьо-жовтим прапором. Здебільшого в цей вечір на спонтанну акцію протесту вийшли журналісти та громадські активісти.
24 листопада. На Майдан вийшли від 50 до 200 тисяч прибічників європейського курсу. Біля Кабінету міністрів колона зіткнулася з працівниками міліції, котрі вперше почали застосовувати сльозогінний газ і світлошумові гранати.
30 листопада. «Беркут» вночі жорстоко розігнав студентів на Майдані. Офіційно в МВС це пояснювали зачисткою площі для встановлення комунальниками новорічної ялинки.
1 грудня. На Михайлівську площу, а відтак — на Майдан, вийшло близько півмільйона людей. Частина з них пішла до вулиці Банкової, де почалися основні сутички з міліцією. Також протестувальники захопили будівлю КМДА, Будинок профспілок та спробували повалити па-м’ятник Леніну на бульварі Шевченка.
8 грудня. Відбувся Марш мільйона — перше найчисельніше Віче на Майдані
10 грудня. Наступної ночі після зачистки наметових містечок біля будинку офіцерів, на вулиці Лютеранській та Богомольця «Беркут» взявся штурмувати Майдан та Будинок профспілок. Але активісти втримали наступ.
14 грудня. На Майдані Незалежності виступила зірковим складом група «Океан Ельзи». Послухати її прийшли близько 200 тис. людей і американський сенатор-республіканець Джон Мак-Кейн.
31 грудня. Понад 100 тисяч українців прийшли святкувати Новий рік на Майдані Незалежності.
2014 рік
16 січня. Верховна Рада голосує з порушенням регламенту за пакет законів, котрий значно звужує права громадян. Закони передбачили кримінальну відповідальність за будь-який прояв протесту. Сергій Льовочкін — голова Адміністрації президента — подав у відставку.
19 січня. Народ, обурений законами «16 січня» та бездіяльністю лідерів опозиції, вирушає в урядовий квартал, де на початку вулиці Грушевського натикається на кордон міліції. Кілька тисяч людей починають кидати коктейлі Молотова, розхитувати автобуси силовиків. «Беркут» почав використовувати проти протестувальників травматичну зброю та світлошумові гранати.
22 січня. Перші смерті на вулиці Грушевського. Від вогнепальних поранень гинуть два активісти Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. «Беркут» застосовує силу до протестувальників, заарештовує і б’є активістів. До кінця дня медики констатують смерть п’ятьох протестуваль-ників, ще триста — поранені.
23—25 січня. Майдан укріплюється, будуються більші барикади, створюються перші сотні самооборони. Беркут розгромлює медичний центр на вулиці Грушевського. В інтернеті з’являється відео з роздягнутим міліцією козаком Гаврилюком.
28—31 січня. Президент Янукович на вимогу Майдану відправляє у відставку уряд Миколи Азарова. Верховна Рада скасовує закони «16 січня».
18 лютого. Колони самооборони вирушають до будівлі Верховної Ради. Опозиція цього дня вимагає прийняти в парламенті зміни до Конституції, які б суттєво зменшили повноваження президента. Починаються сутички на вулиці Грушевського, в Маріїнському парку та на Інститутській. «Беркут» стріляє в протестувальників пневматичною зброєю, кидає світлошумові гранати. Розбивши активістів, працівники спецпідрозділу спускаються Інститутською, щоб штурмувати Майдан. Протистояння триває всю ніч.
19 лютого. «Беркут» намагається штурмувати Будинок профспілок. Під час зіткнень, станом на ранок, загинуло 16 активістів і 11 працівників міліції.
20 лютого. Чорний день Майдану. Міністр внутрішніх справ заявив, що міліція отримала зброю і має дозвіл на її застосування. Служба безпеки заявила про початок «антитерористичної операції». Коли протестувальники рушили відбивати барикаду біля Жовтневого палацу, їх почали відстрілювати. А пізніше людей вбивали снайпери з кількох верхніх точок. В цей день загинули 67 протестувальників.
21 лютого. Опозиція та президент при іноземних послах підписують угоду про повернення до Конституції 2004 року, котра обмежує повноваження глави держави. Люди освистують опозицію, на Майдані прощаються з героями Небесної сотні. На сцену виходить сотник Парасюк і вимагає від Януковича піти. В цей день міліція та спецпідрозділи залишають центральні вулиці міста.
22 лютого. Урядові будівлі переходять під контроль самооборони Майдану. Янукович втікає з Києва. Його резиденцію Межигір’я займають активісти. Верховна Рада повертається до Конституції 2004 року. Спікером парламенту обирають Олександра Турчинова.
Підготувала Лариса БАЧИНСЬКА.