ХТО ЗАБИРАЄ У НАСЕЛЕННЯ МОЖЛИВІСТЬ ЗАРОБЛЯТИ?

У час, коли ціни на все зростають, волоський горіх значно дешевшає

Волоський горіх на Шполянщині (його друга назва — грецький) — досить поширена садова культура, плоди якої дають можливість власникам заробляти на збуті ядер плодів. У час, коли економічна та й політична кризи не дають сподівань на поліпшення рівня доб-робуту людей, помітно знизилася ціна на ядро волоського горіха. І це вже породжує підозри у населення: чи не навмисне таким чином затягують пояси верховні керівники, в руках яких знаходяться всі інструменти регулювання економіки країни.

Справді, у порівнянні з минулим роком ціни на прийом грецьких горіхів на ринку Шполи впали мало не вдвічі. Якщо ще восени 1 кг чищеного горіха коштував 100—120 грн, то нині його вартість знизилась до 50—80 грн. Перекупники заплатять за товар 70—80 гривень, якщо це «метелики»-половинки, а якщо кашка дрібніша, то й того менше — 40—50 гривень. Це неприємно дивує шполян, адже на зиму-весну горіх зазвичай дорожчає, а в цьому році — все навпаки. І це при стрімкому злеті цін на все! Продавці ж не беруться коментувати цей факт. І схожа картина по всій Черкаській області, пише сайт viche.ck.ua

— Ціна впала, бо припинився експорт горіхів за кордон, — каже жінка, яка купує горіхи в одному із сусідніх районів. — Коли він відновиться — невідомо. Її слова підтверджує один із закупівельників із Білої Церкви.

Прізвища не називає.

— Експорту немає зовсім. Всі склади забиті. Якщо немає належних умов зберігання — биті горіхи псуються. Мій знайомий влетів на 200 тисяч гривень. Мафія перекрила кордон.

Київський економіст Борис Кушнірук каже, що причин зниження ціни може бути декілька.

— Після падіння цін на нафту й газ відбуваються аналогічні процеси й на сировинних ринках. Падають ціни й на сільськогосподарську сировину. Горіхи — експортний товар. Якщо ціна різко впала, значить припинився експорт. Причин може бути багато: якісь шкідники, виявлені в черговій партії горіхів, чи корупційні схеми на митниці, про що неодноразово заявляв голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі. Можуть бути об’єктивні причини: великий врожай горіхів у США та початок сезону експорту з Чилі. Також на ціни впливає вищий, аніж у минулому році, врожай грецьких горіхів у країнах Східної Європи — Румунії, Молдові, Україні.

Сергій Ткаченко зі Шполи кілька років розводить нові продуктивні сорти горіхів.

— Позаминулого року, коли долар в Україні коштував 8 гривень, ціна в пе-рекупників за «метелики» доходила до 200 гривень. Дві країни в світі весь урожай волоських горіхів експортують — Чилі та Україна. Відповідно 45 тис. тонн та 85 тис. тонн. Чилі — тому, що власники горіхових плантацій араби і це їх бізнес, а Україна — від тотальних злиднів селян-горіхівників, котрі вирощують волоські по невеликих садибах. Інші країни споживають самі. Горіхи — цілком валютна продукція. Відтоді долар подорожчав утричі, а за «метелики» сьогодні торгаші навіть 100 гривень не дають. На планеті ще півстоліття не буде перевиробництва горіхів. Треба неабияк пружити фантазію, щоб уявити, як ціна на нафту окошилася на вартості горіхів, які, повторюю, постійно в дефіциті. За мінімальних зарплат та пенсій у 50 доларів, наші селяни несли надію на рятункове латання дірок у сімейному бюджеті. Тепер у злиднів забрали торби.

Минулого року долар коштував від 21 до 24 гривень. Нині за американську валюту просять 27 гривень, а ціна на горіхи впала більш ніж удвічі.

Юрій ГЛАДЕНКО.