Щойно вщухли пристрасті у протистоянні Шполянської райдержадміністрації і Шполянської ОТГ за навчально-виробничий комбінат, який таки вдалось передати у власність громади, як нова «золота корова» стала приводом для збурення. Цього разу райдержадміністрація намагається не допустити передачу Шполянській ОТГ кінотеатру «Космос». Що ж саме привело до нових суперечок, дізнавалась «Шполяночка +».
Нагадаємо, що згідно закону України, усі об’єкти комунальної власності, що знаходяться на території громади, повинні бути передані на її баланс. І квит! Але в розумінні районного керівника, який називає себе «гарантом законів на території Шполянщини», він може і повертіти ними на свою користь.
Серед закладів культури, котрі знаходяться на території Шполи і належали до районної комунальної власності, до громади вже перейшли школа мистецтв та міська бібліотека. Їх в РДА погодилися віддати без зайвих претензій, адже фінансове навантаження на їх утримання є значним тягарем. Що ж до приміщення кінотеатру «Космос», ситуація виявилась протилежною — така «корова», як кажуть, потрібна й самому.
Ще десять років тому, у зв’язку з втратою самоокупності та відходом у небуття аншлагів на кіносеанси, приміщення кінотеатру було реконструйовано під кіноконцертний зал та почало використовуватися як будинок культури. Разом із тим, певна частина будівлі вже багато років орендується приватними підприємцями, які офіційно і не зовсім (як стверджують самі орендарі) сплачують оренду в районний бюджет.
Очевидно саме тут і «собака заритий». Адже один метр квадратний орендної площі у «Космосі» коштує 50 грн, загалом же здається під оренду близько 150-200 квадратів. От і рахуйте самі!
Базар чи синагога?
Чи не захищаючи саме ці інтереси, Володимир Потапенко письмово звернувся до сільських голів району, аби ті підтримали його позицію і теж висловилися проти передачі «Космосу». Що вони й зробили (треба то треба!), окрім двох «неслухняних» — сільських голів Лозуватки та Товмача — Станіслава Бойка та Сергія Коваля, які мають власну думку з цього приводу і обмежили «районного гаранта» особистим «одобрямсом».
— Таке відчуття, що РДА просто банально не хоче випускати з рук «ласий шматок» і для цього вирішила використати нас – сільських голів! — висловлює власну позицію Сергій Коваль. — Але давайте не забувати, що в нас є і районний будинок культури, який знаходиться в центрі міста. Чому він не використовується за призначенням? Скільки за останні роки коштів із районного бюджету витратили на ремонт його фасаду, внутрішніх ремонтів, опалення! Це чималі суми з районного бюджету! Але для кого це зроблено, не зрозуміло. Адже більше ніж п’ять років там вирує базар і магазини. Заїжджі черкаські підприємці у комфортних умовах продають свій «ширпотреб», перебиваючи, до речі, бізнес місцевим малим підприємцям, які, на відміну від «гастролерів», платять податки тут, а не в Черкасах, і утримують найманих працівників. Тобто, наші підприємці, що поповнюють місцеву скарбницю, мерзнуть на базарі, а черкаським надали комфорт за бюджетні кошти. До того ж, куди це годиться, що відремонтований РБК використовують як супермаркет, коли художні колективи, в тому числі дитячі, виступають у холодному залі «Космосу»?! Отака незрозуміла політика райдержадміністрації. А тут ще шполянам з якогось дива нагадали, що будівля РБК — це колишня синагога — історична пам’ятка, яку не можна зруйнувати. А хто її зібрався руйнувати? А чи не збирається хтось віддати євреям цю будівлю? Водночас я нічого не хочу сказати поганого про самих працівників РБК і культури взагалі, які свою роботу виконують добре і заслуговують на повагу. Шкода, що в цій ситуації вони стали заручниками, адже мусять тягнути руку за Володимира Миколайовича, хоча, звісно, дехто робить це і охоче, у відповідності своїх інтересів. Та я переконаний — все потрібно робити згідно закону, і тоді менше буде напруги у й без того обуреному суспільстві.
Інші сільські голови, побоюючись називати свої імена, взагалі зазначають, що їм байдуже до того кінотеатру, адже потрібно думати, як утримувати свої сільські заклади при тому, що потрібно ще й віддавати немалі субвенції районному бюджету на утримання районної лікарні, пільгові перевезення, харчування учнів тощо.
Матусівська ОТГ теж претендує на «Космос»
Нещодавно у суперечку за славнозвісний «Космос» вирішили втрутитись і жителі новоствореної Матусівської ОТГ — у них раптом теж проснулося бажання проаналізувати, що там у районній власності є ще такого вагомого, аби, за їх словами, не «роздерибанили», — тобто, не віддали Шполянській ОТГ. Із цією пропозицією матусівські активісти на чолі із головою прийшли на засідання позачергової сесії районної ради, що проходила наприкінці минулого року.
— Наші люди гинули в полях, працювали в поті чола, будували і придбавали майно, а Ви тепер просто так приймаєте рішення про передачу! — патетично обурювалися представники матусівської громади. — Чому у нас не спитали? Надайте список всього, що є у районній комунальній власності!
На думку матусівців, потрібно створити робочу групу для проведення підрахунку всього майна, котре перебуває у комунальній власності району — бо воно ж належить усім.
Депутати довго намагались зрозуміти, навіщо це потрібно, адже діють виключно відповідно до українського законодавства, а перед тим, як приймати рішення, над їх проектами працюють як депутати, так і фахівці відповідних установ, консультуючись при цьому у вищих інститутах влади. Даремно голова районної ради Олександр Кузуб намагався пояснити активістам і те, що головною ціллю ставилося збереження і подальше повноцінне функціонування установ, зокрема, Центру надання первинної медико-санітарної допомоги. Нагадаємо, якби не Центр не передали Шполянській ОТГ як цілісний комплекс, то це б призвело до його розформування та, що дуже важливо, втрати відповідних ліцензій.
Ніяких доводів матусівці не чули, погрожуючи судами. Помітно було, що людей перед візитом до районної ради добре «накрутили» пафосною риторикою про якийсь підступний «дерибан» та, буцімто, неправомірність рішень районної ради. Тож не варто було й старатися переконувати. Певно, «Космос» того вартий?!
Невгамовні матусяни прийшли навіть на прийом до першого заступника голови Черкаської облдержадміністрації Віталія Коваля, який проводив його у Шполі 5 січня. Просили представника обласної влади, аби посприяв заваді передачі кінотеатру. Чим неабияк здивували Віталія Володимировича, який відразу зіронізував: «А Ви на що претендуєте, на двері, чи стіну?» Чим, власне, і остудив запал «громадського блокпосту».
Думка фахівців
Звернувшись до фахівців, що ведуть сайт «Децентралізація в Україні», прокоментувати претензії матусівців, ми отримали наступні роз’яснення:
«Законодавство України, а саме Закон «Про добровільне об’єднання громад» і Бюджетний кодекс передбачають передачу комунального майна району у комунальну власність об’єднаних громад, на території яких воно знаходиться. Отже міська ОТГ і районна влада у випадку передачі майна діяли законно. Якщо ж сільська ОТГ хоче спільно з міською ОТГ утримувати школу мистецтв, навчально-виробничий комбінат чи кінотеатр (робити ремонти, оплачувати комунальні послуги, зарплатню персоналу, обслуговувати і т.д.), то вона може запропонувати міській ОТГ робити це на умовах співробітництва (відповідно до Закону «Про співробітництво громад»). Бо дійсно, якщо жителі сільської ОТГ користуються комунальними закладами, що знаходяться у місті, сільська ОТГ мала б співфінансувати їхню діяльність».
Тож, якщо Матусівська ОТГ хоче співфінансувати кінотеатр, школу мистецтв, навчально-виробничий комбінат, то мають на це повне право. Та чи дійсно вони цього хочуть, покаже час. Принаймні це вже незабаром покаже розподіл бюджету Матусівської ОТГ.
Марія ОСИКА