Кримківці погодилися об’єднатися зі шполянами

ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ

5 січня у селі Кримки відбулися громадські слухання щодо утворення Шполянської об’єднаної територіальної громади з адмінцентром у місті Шпола. Ця подія стала наступним кроком у процесі впровадження адміністративно-територіальної реформи на Шпо-лянщині.

У проведенні громадських слухань взяли участь міський голова Шполи Сергій Кравченко, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Марина Кулішова, голова районної ради Олександр Кузуб. Серед запрошених були присутні представники активу Лебединської громади, які в свою чергу пропонують кримчанам об’єднатися із Лебедином.

Як пояснив міський голова Сергій Кравченко, на початку 2016 року Шполянська міська рада надіслала відповідні пропозиції щодо об’єднання всім сільським радам Шполянщини.

— Третина з них відповіли позитивно, інші не були готові надати конкретну відповідь, адже тема децентралізації лише на стадії обговорення. Ще третина взагалі не відповіли, — зазначив Сергій Володимирович. — Тому, враховуючи надані відповіді, ми склали перспективу такого об’єднання. Фахівці вивчали і готувались не один місяць до того, щоб провести громадські слухання у Шполі і винести пропозицію на схвалення депутатами міської ради під час засідання сесії. Також прораховували фінансову вигідність такого об’єднання, географічне розташування суміжних громад, брали до уваги всі пропозиції від представників сільських громад, які хочуть об’єднатись.

У своєму виступі Сергій Кравченко звернувся до жителів Кримок з проханням надати шанс селу отримати можливості для розвитку. Наголосив також на тому, що нині держава пропонує громадам об’єднатися добровільно, надає грошовий ресурс і підтримку, і треба використати цей шанс.

Сільський голова Кримок Микола Запорожець, виступаючи, висловив власний погляд: реформа не просто на часі — без неї сьогодні селам не вижити.

— Нам буде вигідніше об’єднатись із містом Шпола, — сказав Микола Миколайович. — Адже земель запасу наша громада має мало, суб’єктів бізнесу теж майже немає, річний бюджет при кількості 800 жителів складає 800 тис. грн., за якого припадає близько тисячі грн. на одного жителя. У разі входження до Шполянської ОТГ, за попередніми розрахунками, ця цифра зросте більш ніж удвічі. А крім того, землі, котрі знаходяться за межами села, перейдуть на баланс новоутвореної ОТГ і стануть джерелом наповнення ресурсної скарбниці.

Про процес децентралізації, яким пройшли всі країни Євросоюзу, розповів присутнім голова районної ради Олександр Кузуб. Крім того, він повідомив, що нині в Україні вже створено близько трьохсот добровільно об’єднаних громад, і їхня кількість щодня зростає. На це в 2016 році держава виділила кошти в сумі 3 млрд. грн., а вже в 2017 році у держбюджет закладено на розвиток новостворених ОТГ 8 млрд. грн.

Під час громадських слухань кримківці природно запитували, чи залишаться якісь заклади гуманітарної сфери в селі і хто вирішуватиме їхню подальшу долю. На це Сергій Кравченко відповідав, що райського життя не обіцяє, нову формулу життєдіяльності громади освоюватимемо разом і вирішувати, що потрібно селу, будуть саме його жителі. Аби люди могли глибше зрозуміти суть і мету реформи, міські гості продемонстрували для них на екрані відеороз’яснення, змонтоване урядовими фахівцями.

Підбиваючи підсумки та вислухавши думку кожного бажаючого, жителі села Кримки прийняли рішення. Із 77 присутніх за об’єднання зі Шполянською міською об’єднаною територіальною громадою проголосували 73 особи, решта — утрималися. Тож аргументи, висловлені активістами із сусіднього Лебедина на користь їх пропозиції, не переконали кримківців.

За словами заступника міського голови Марини Кулішової, громадські слухання в Кримках — це черговий етап у процесі утворення Шполянської ОТГ. Слідуючи методичним дороговказам, прописаним у новому законодавстві України, ініціатива реалізовуватиметься ще впродовж декількох місяців. У термін до 20 січня решта сіл мають провести подібні громадські слухання, прийняти рішення на сесіях сільських рад та надати остаточні відповіді міській раді. Потім рішення прийматиметься на обласному та урядовому рівнях, після чого ЦВК призначить дату виборів голови Шполянської ОТГ. Тож цілком ймовірно, що 2017 рік ознаменується історичною подією для Шполи і сіл, котрі виявлять бажання об’єднатися з нею.

Наталія ДАВИДЕНКО
(фото автора).