Сьогодні будь-яка технологія вирощування сільськогосподарських культур націлена на підвищення та збереження врожаю, включаючи використання засобів захисту рослин.
Сучасний захист рослин висуває високі вимоги до діючих речовин і препаративних форм.
При цьому, як наголошують спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, важливу роль відіграє тара і упаковка, яка гарантує безпеку, надійність, функціональність і зручність використання продукту для споживача.
Хімічні засоби захисту рослин — товари сезонного використання, і їх упаковка має гарантувати збереження якості препарату навіть при довгостроковому зберіганні. Для цього передові компанії-виробники пестицидів проводять ряд тестів на якість і безпечність тари і упаковки. Але не менш важливим фактором стосовно засобів захисту рослин є питання подальшої утилізації порожньої тари. Адже добре відомо, що залишки пестицидів в порожній неутилізованій тарі забруднюють навколишнє середовище і можуть нести пряму загрозу для людей та всіх живих організмів, які знаходяться поруч. В Україні проблема збору й утилізації порожньої тари вирішена ще неповністю. Це не просто відходи. Це — джерело енергії або сировина для подальшої переробки. Переважна більшість упаковки, що використовується на агрохімічному ринку — це пластикові контейнери, виготовлені з поліетилену високої щільності. Цей полімер придатний для повторної переробки та завдяки своїй високій теплотворній здатності є хорошим альтернативним джерелом енергії при спалюванні, наприклад, в процесі виготовлення цементу.
Нині в Україні існує два підприємства, які мають ліцензію на утилізацію небезпечних відходів упаковки засобів захисту рослин в Україні — державне ДП «Національний центр поводження з небезпечними речовинами» та приватна компанія «Капітал 2006». А також є полігон, розташований в Кіровоградській області, який має установку для переробки, повністю сертифіковану в Україні, що може переробляти 2,5 тисячі тонн тари в рік.
Компанії, які ввозять пестициди в Україну, проводять передоплату за утилізацію тари. Представнику агропідприємства, в якого з’явилась порожня тара, потрібно просто звернутись до дистриб’юторської компанії, в якій купили ЗЗР, чи до компанії, яка займається утилізацією.
Рекомендуємо з приводу збору та утилізації тари з-під небезпечних хімічних речовин повідомляти компанії виробники та в ТОВ «Український центр поводження з відходами» телефонами: 044-455-97-58, 044-362-86-77, 097-995-96-15, ТОВ « Екопровайд » 044-362-43-74, або приватну компанію «Капітал» 044-362-73-88, 067-536-18-96, вказуючи тип, кількість порожньої тари та адресу, за якою її може забрати спеціально уповноважений орган з метою утилізації.
Отже, ми хочемо ще раз застерегти вас про небезпеку для здоров’я, яку можуть нести пестициди що осідають на стінках порожньої тари. В зв’язку з цим наголошуємо на необхідності вдаватися до потрійного промивання порожньої тари. Тричі промита тара становитиме мінімальний ризик для здоров’я людини та довкілля. Проте в жодному разі не варто застосовувати порожню тару з-під засобів захисту рослин в побутових цілях!
І головне, пам’ятайте: за збирання, знезараження, перевезення та утилізацію використаної тари з-під небезпечних хімічних речовин СПЛАЧЕНО!
Андрій ПОРХУН, Провідний спеціаліст Держпродспоживслужби в Черкаській області