Із року в рік людей цікавить, чому у лісі не можна збирати сухостій, повалені дерева та хмиз. До лісівників часто звертаються із запитанням: "Суха деревина лежить і гниє, то чому б не забрати її з лісу і не використати в добрих цілях?". Тож вони вирішили прояснити ситуацію.
Згідно з Лісовим кодексом України, мертві, сухі та повалені дерева чи їхні частини, які через буревій, сніголом та вітер лежать на поверхні ґрунту – це лісові ресурси, які належать державі. А тому їх можуть використовувати лише власники лісів чи постійні лісокористувачі шляхом заготівлі сировини. Заготівля деревини чи другорядних лісоматеріалів належать до спеціального використання лісових ресурсів. Для цього необхідно попередньо отримати лісорубний квиток - спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів. Тому не важливо яку деревину ви хочете заготовити і для яких потреб, якщо немає лісорубного квитка - це порушення лісового законодавства та вважається незаконною рубкою.
Сам процес лісозаготівлі вважається роботою із підвищеною небезпекою для життя і здоровʼя людини. Виконувати цю роботу мають право тільки працівники з відповідною кваліфікацією і підготовкою.
Повалена деревина, кора, сухе гілля - вкрай важливі для екосистеми лісу. У мертвій деревині можуть жити безліч комах, плазунів та дрібних тварин. Також гниття деревини є корисним процесом для лісу, адже так ґрунт отримує поживні речовини, якими і насичуються живі дерева через коріння. Суху, трухлу деревину поїдають різні комахи.
Збирати травʼянисті рослини, гриби, ягоди, горіхи чи квіти - можна і для цього не потрібно отримувати окремий дозвіл.
Також не забувайте, що наразі майже на всій території України діє заборона відвідування лісів, яка встановлена з початку повномасштабного вторгнення задля безпеки громадян.
За інформацією Центрального лісового офісу.