Майбутня доля Шполянщини очима Володимира Потапенка

Минулої п’ятниці відбулася сесія Черкаської обласної ради, на якій депутати розглядали перспективний план Черкащини щодо добровільного об’єднання громадян. Проект для розгляду підготували спеціалісти ОДА, враховуючи пропозиції подані головами райдержадміністрацій. Однак, зміни до перспективного плану громад депутати так і не підтримали, тим самим позбавивши розвитку 24 нові ОТГ. Чим були спричинені такі дії наших обранців та що криється за діями, передбаченими в перспективному плані, розбиралась «Шполяночка+».

Аналітичні матеріали, карти та фінансові розрахунки по всіх перспективних громадах, депутати обласної ради отримали лише напередодні сесії, тож частина планів стала абсолютною несподіванкою для більшості присутніх депутатів. На їхню думку, більшість пропозицій, які увійшли до перспективного плану, є далекими від успішного функціонування майбутніх громад. Не винятком стала і Шполянщина.

Так, наприклад, села Топильна і Лозуватка, за баченням Шполянської РДА, мають увійти до Васильківської ОТГ із центром у Василькові, до якого від цих сіл немає навіть дорожнього сполучення. Як, за логікою «очільника» РДА, люди будуть діставатися до центру ОТГ — не зрозуміло. Вочевидь, через поля.

Дивним чином не стало у перспективному плані і вже створеної раніше Водянської ОТГ, замість якої постала Лип’янська, яку, подейкують, хоче очолити сам пан Потапенко. Із цими мріями голови Шполянської РДА пов’язують у Лип’янці і появу на нещодавніх заходах з нагоди Дня Державного Прапора України впливового бізнесмена, президента Асамблеї національностей України Ровшана Тагієва. Як говорять у кулуарах шполянського активу, саме він, близький до голови ОДА Юрія Ткаченка, допоміг Потапенку прибрати з проекту Водянську ОТГ і створити Лип’янську, що відразу й одобрили в кабінетах облдержадміністрації.

Таким чином стає більш зрозумілим таке затягування процесу децентралізації, яке з 2015 року відбувається в Шполянському районі. Невдале балотування Володимира Миколайовича на посаду голови Шполянської ОТГ, вочевидь, змусило голову Шполянської РДА шукати для себе більш перспективне крісло.

Якби ось такі «потапенки» в районах області керувались більше людськими, а не власними інтересами, то й обласній державній адміністрації не довелось би червоніти перед депутатами, які відкрито «тикали носом» останню в безглуздість певних підпунктів поданих в загальному перспективному плані.

— Ми розуміємо важливість цього перспективного плану, — розповідає депутат Черкаської обласної ради від Шполянщини Анатолій Ткаченко. — Адже, лише за мінімальними розрахунками, доходи ОТГ зростуть в середньому у 2,6 разів. Проте, ми вважаємо, що відповідні фахівці мають перевірити спроможність майбутніх громад, бо через недолугість і відсутність управлінських здібностей у деяких голів РДА, ми можемо просто приректи деякі села на вимирання. Зацікавлені особи банально задовольняють свої меркантильні інтереси, а на людей і їхнє майбутнє в таких безперспективних ОТГ дивляться в останню чергу.

За словами депутата, депутатський корпус лише відтермінував прийняття доленосного для всієї області, рішення. За що вже деякі експерти звинувачують депутатів облради у позбавленні отримання бюджетної самостійності, державної підтримки та інших можливостей для розвитку створених ОТГ. Подальшу ж долю перспективного плану покаже пленарне засідання обласної ради, яке  має продовжитись 21 вересня.

А для відома жителів сіл Шполянського району подаємо витяг із перспективного плану формування територій громад Черкаської області, що стосується Шполянщини. Саме таку долю для вас, шановні шполяни, окреслили у владних кабінетах Шполянської РДА. Якщо ви із нею не згодні, то до 21 вересня потрібно зібрати загальні збори вашого села, висловити свою позицію та надіслати її в письмовому вигляді до Черкаської облдержадміністрації. Саме так уже нещодавно вчинили жителі сіл Буртів та Надточаївки, яких без їхнього відома спершу було затесали до Матусівської ОТГ.

Шполянський район

Назва ОТГ

Центр ОТГ

Сільська рада

1

Васильківська

с. Васильків

Васильківська

Іскренська

Лозуватська

Топильнянська

2

Лип’янська

с. Лип’янка

Лип’янська

Антонівська

Веселокутська

Водянська

Кавунівська

Маслівська

Нечаєвська

Ярославська

3

Матусівська

с. Матусів

Матусівська

Мар’янівська

Сигнаївська

Станіславчицька

4

Шполянська

м. Шпола

Шполянська

Буртівська

Журавська

Капустинська

Кримківська

Лебединська

Надточаївська

Сердегівська

Скотарівська

Соболівська

Терешківська

Товмацька

Марія ОСИКА

Позиція вищої влади

Процес виборів у новостворених ОТГ має бути розблокований, – Президент

Президент Петро Порошенко в інтерв’ю телеканалу «СК1» наголосив, що держава має допомагати та не створювати перешкоди громадам, які вирішили об’єднатися, а отже процес виборів має бути розблокований.

Відповідаючи на питання щодо розблокування виборів у 127 новостворених об’єднаних територіальних громадах Президент наголосив: «Моя позиція і моя воля разом з цим мільйоном. Якщо мешканці тих чи інших громад прийняли рішення створити об’єднану територіальну громаду, то це означає взяти на себе відповідальність. А вони готові брати на себе відповідальність за власну долю. Держава має їм допомогти. І ні в якому разі ми не маємо бачити будь-які перешкоди з цього приводу».

Глава держави підкреслив, що якщо є якісь неузгодженості в законодавстві, то Верховна Рада має негайно, не гаючи часу, прийняти рішення щодо розблокування процесу. «Якщо для цього потрібно рішення Центральної виборчої комісії, знову таки ВР має розглянути президентське подання, яке вже більше року знаходиться в парламенті, і обрати новий склад ЦВК. Це важливо не лише для створення об’єднаних територіальних громад, але і для забезпечення вільних прозорих чесних виборів Президента і парламенту наступного року», – додав Порошенко.

Глава держави зауважив, що ще в квітні 2014 року наголошував: децентралізація буде однією з найголовніших реформ і влада з Києва має перейти до територіальних громад. «Всі дуже скептично до цього ставилися. Казали, поки вони кандидати, вони всі обіцяють. Потім ніхто з Києва владу не віддасть. Подивіться, що зараз відбувається – децентралізація і добровільне створення об’єднаних територіальних громад вже охоплює більше 8 млн людей», – розповів Президент.

За його словами, нині спостерігаються успішні приклади реалізації тих додаткових повноважень, які отримали громади завдяки програмі децентралізації. Президент зауважив, що лише в першому читанні проголосована конституційна реформа по децентралізації: «Але я переконаний, що ми будемо рішуче рухатись вперед, і ми маємо вже результати».

Глава держави зазначив, що коли очолював бюджетний комітет у Верховній Раді, то частка місцевих бюджетів в загальному бюджеті складала трохи більше 30%. «Сьогодні в загальному бюджеті України частка місцевих бюджетів завдяки децентралізації складає більше 51%, тобто левова частина грошей, більше половини, йде громадам. І громади вже мають можливість самостійно визначати як використовувати ці гроші – чи будувати лікарні, чи будувати дороги, чи будувати школи і дитячі садки, чи будувати освітлення»

  «Єдине, на чому я наполягаю – не треба підкуповувати виборців. Вони достатньо розумні. Гроші мають не лежати на рахунках, гроші мають не виплачуватися в кеші, гроші мають робити наші міста, села і селища кращими», – додав Глава держави.