У Шполі на позачерговій сесії депутати підтримали виділення 9 мільйонів гривень через Програму шефської допомоги на придбання техніки військовим. На попередньому засіданні на цю Програму міська рада виділяла 1 000 000 гривень, тому загальна сума акумульованих коштів на армію становить наразі 10 000 000 гривень, пише Про все.
Ініціаторами виділення такої суми стали депутати від «ВО «Черкащани», а колеги їх підтримали. Виконувач обов’язків голови Шполянської міської ради Олег Кошовий каже, що ці кошти правильно було б віддати військовим, які самостійно могли вирішити, що необхідно купувати. Проте цей варіант є проблемним для захисників.
"Правильно було б надати субвенцію. Але коли я спілкуюсь із командирами, вони кажуть, що її не освоять, - розповідає Кошовий. - Вони не можуть використовувати гроші без планової закупівлі, а це забирає багато часу і створює для військових додаткові проблеми. Субвенції їм не цікаві, а цікаве різне обладнання. Із 5-6 комбатів, з якими я спілкувався, всі кажуть, що їхня максимальна потреба - пікапи і дрони. Тому ми з депутатами вирішили спрямувати ці кошти на купівлю нових пікапів. Наразі думаємо, як зробити все правильно і максимально швидко. Це вартісна річ і волонтери не один місяць збирають, аби придбати 1-2 такі вживані автівки. На виділені кошти вдасться придбати 7-8 нових пікапів. Один коштує 1-1,2 мільйони гривень".
Нових автівок, які відповідають потребам військових, в Україні майже не залишилося.
"Водночас таких автомобілів не так і багато в Україні, адже їх викуповують, як гарячі пиріжки, - продовжує очільник громади. - Навіть вживаних залишилось зовсім трохи. Хоча й з Європи все майже вже «вигорнули». Та й ціна на них виросла там, адже є попит. Купувати нову Тойоту немає сенсу, тому краще придбати 2 нових «китайця» за такі ж гроші. Як кажуть військові, це розхідний матеріал, який може жити день чи кілька місяців. Але набагато краще, коли транспорт новий. І обов’язково, щоб пікапи були дизельними і повнопривідними. До того ж, на такий тип кузова можна поставити міномет, наприклад, чи інше озброєння, забирати загиблих та поранених. Тому ми зараз працюємо з дилерами і вже є певні напрацювання по наявності необхідних автомобілів".
Днями командир одного з батальйонів направив лист у Шполянську громаду й попросив допомогти транспортом. Військовий розповідає, що нові автівки – не забаганка захисників, а необхідність, яка збільшить шанси на порятунок життів та покращить умови для виконання бойових завдань.
"Нам потрібні нові пікапи, бо в них ще ціла рама, - коментує військовий. - Це важливо, коли треба вивезти на позиції чи забрати звідти бійців, привезти припаси. Мінометникам особливо це актуально. Пікапом можна проскочити, його менше видно та чути. Адже коли під’їжджає вантажівка, вона громіздка й буває, що люди через це страждають. Або взагалі автобусом «Богданом», якого видно ще здалеку. Тому мобільність і непомітність вкрай важливі. Нам з-за кордону привозять автомобілі з пробігом і в яких вже тричі варена рама. Бувало таке, що також страждали люди, коли вона не витримувала навантажень. Адже їздити потрібно не по асфальту".
Командир визнає, що дрони також потрібні бійцям, але якщо потрібно обирати, то військові віддадуть перевагу новим автомобілям.
"Дрони теж треба, нам на бригаду їх купують, але волонтери не в змозі зібрати таку суму, аби придбати нові автомобілі, - розводить руками військовий. - Вони нам потрібні не щоб катати задню точку, а щоб люди були цілі. У нас в бригаді є пікапи. І, знову таки, тільки в одного зі ста рама ціла. Та життя змушує і виїжджаємо й на гіршому транспорті виконувати завдання. Щоб закрити потреби батальйону по транспорту, треба 10-12 пікапів. Кілька штук на «мінометку», кілька на евакуацію. Треба, щоб у кожній роті була мінімум одна машина. Я розумію, що це все дорого й непросто, тому дуже вдячні Шполянській громаді, депутати якої пообіцяли купити нові пікапи".
Начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець говорить, що місцеві бюджети на оборону загалом передбачили понад 700 мільйонів гривень.
"Підтримка наших захисників має бути одним із пріоритетних питань абсолютно для всіх громад Черкащини, - коментує Ігор Табурець. - Ми регулярно з ними комунікуємо з цього приводу. На передовій наші захисники борються за всю країну. І наше завдання – їх максимально підтримувати та підсилювати. Якщо говорити мовою цифр, то на початок вересня в місцевих бюджетах області на оборонні цілі передбачено понад 735 млн грн. Щодо Шполянської тергромади, то в нас налагоджена продуктивна комунікація в цьому питанні. Працюємо на результат для наших оборонців".
Очільник Шполянської громади Олег Кошовий запевняє, що кошти на потреби ЗСУ й далі шукатимуть та виділятимуть. Якщо залишаться гроші після купівлі пікапів, на залишок планують придбати дрони.
Нагадаємо, нещодавно автомобілі марки Ford Ranger зі Шполянської громади передали воїнам Звенигородської територіальної оборони. Авто придбали у Литві, через Благодійний фонд «Крила», який займається мілітарною допомогою військовим і постраждалим від ворожих дій цивільним. Фонд тісно співпрацює зі Шполянською міською радою на засадах волонтерського партнерства й підписаного у квітні цього року меморандуму про співпрацю у сфері благодійної діяльності.