Можна претендувати на польську пенсію?

  Україна – одна зі семи країн поза межами ЄС, з якою Польща уклала угоду про соціальне страхування.

Такий же документ польська сторона підписала з Молдовою, Македонією, Канадою, Австралією, Південною Кореєю і США.

   Це означає, що українці, які працюють у Польщі легально і застраховані у Фонді соцстрахування Польщі (таких налічується 270 тис.), у майбутньому зможуть претендувати на пенсійні виплати – на тих же умовах, що й поляки.

  Умовою отримання права на польську пенсію є досягнення пенсійного віку і наявність внесків на рахунок у ZUS (Управління соціального страхування), незалежно від їх розміру.

   Періоди легальної роботи будуть підсумовуватися в обох країнах, де працював громадянин України. Розмір пенсії визначатиметься відповідно до страхового стажу (періоду, коли працівник сплачував страхові внески).

  З 1 жовтня пенсійний вік у Польщі знизять до 65 років для чоловіків і 60 – для жінок. Однак багато поляків не у захваті від такої ідеї і звинувачують владу у популізмі, адже людина у 60−65 років ще не така стара, щоб перебувати на повному забезпеченні держави.

   У Польщі мінімальний пенсійний стаж для чоловіків – 25 років, для жінок – 20. В Україні з 1 жовтня його планують поступово піднімати. До 2028 року на пенсію зможуть розраховувати лише ті українці, які матимуть стаж не менше 35 років. Зараз у нас існують такі самі вимоги до стажу, як і у Польщі.