НА ЧЕРКАЩИНІ РАДИЛИСЯ ПРО ОБ’ЄДНАННЯ ГРОМАД

Про те, що Україна потребує адміністративно-територіальної реформи, в Україні говорив чи не кожен уряд за останнє десятиріччя, але трохи далі за розмови це заходило лише одного разу — власне, десять років тому. Тоді спроби віце-прем’єра Романа Безсмертного перекроїти межі районів та громад закінчилися відвертим провалом. Але ця тема знову постає на порядок денний завдань української влади, тож громадяни чекають на те, що невдовзі розпочнуться таки впроваджуватися зміни, без яких, мабуть, не обійтися, виходячи з необхідності модернізувати та удосконалювати систему функціонування держави і кожного її регіону.

1 квітня 2014 року Кабмін схвалив рамкову Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Основне завдання реформи — зміна розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади. Мають розпочатися принципово нові для України процеси співробітництва громад та добровільного об’єднання територіальних громад (перший закон прийнято у 2014 році, другий — в лютому 2015 року).

З метою наочного оцінювання всіх переваг та недоліків об’єднання територіальних громад у кожному районі голова Черкаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко 5 березня провів форум голів сільських, селищних, міських і районних рад. У заході взяли участь і сільські голови Шполянського району — Сергій Коваль (с.Товмач), Іван Дубина (с. Васильків), Микола Вайвала (с.Журавка), Станіслав Бойко (с.Лозуватка).

Масштабний захід в обласному центрі організувала громадська організація «Об’єднання територіальних громад». На нього приїхали і представники профільних міністерств.

— У незалежній Україні фактично збереглася система територіальної організації влади ще з радянських часів, — наголошує обласний керманич. — Зараз це лише породжує конфлікти між органами державної влади та місцевого самоврядування. Також по Україні функціонує мережа бюджетних закладів, теж успадкована від Радянського Союзу. Місцеві бюджети (у кращому разі) виконують функції «фонду виплати заробітної плати», немає коштів на достатній розвиток закладів і громади в цілому. Тому й виникла потреба реформування управління територіями з метою гармонізації відносин між центром і регіонами. Особливо, зважаючи на євроінтеграцію України. На цьому постійно наголошує Президент України Петро Порошенко. Виступити на форумі мали змогу всі, хто мав бажання висловити свою думку про реалії села. Загалом було наголошено на тому, щоб вищі органи влади звертали увагу на систему зборів доходів на місцях, адже в нинішньому році значну частину урізали замість обіцяного залишати фінансові зароблені ресурси в місцевих скарбницях. Реформа полягає в грошах, одним словом.

Юрій Ткаченко закликав місцевих керівників до конструктиву в питанні об’єднання територіальних громад. Спершу ретельно вивчити відповідні закони й у жодному разі не займатися популізмом. Натомість правдиво інформувати громади. Зокрема, що держава фінансово підтримуватиме їх у разі об’єднання. А невеликі села за таких умов отримають усі можливості, які зараз доступні тільки великим містам. Наразі пілотним районом Черкащини по впровадженню адмінреформи є Маньківщина.

Наталія ДАВИДЕНКО (фото автора).