«На сьогодні в Україні вже понад 3 тисячі громадян купили понад 100 дозволених гектарів землі» — експерт

Уряд скоротив термін внесення відомостей до Земельного кадастру. Так, набула чинності ухвала Кабміну від 29 грудня 2021 року № 1438, якою Кабінет Міністрів встановив основи реалізації пілотного проєкту щодо впровадження принципу екстериторіальності у державній реєстрації земельних ділянок.

Відомості про земельні ділянки до Державного земельного кадастру зможуть вносити сертифіковані інженери-землеупорядники.

Впровадження таких змін — завершальний та дуже важливий етап у радикальній дерегуляції земельних відносин та перетворенні Держгеокадастру на сервісний орган.

Практично останнє «вузьке місце», що дозволяло недобросовісним чиновникам створювати для громадян та бізнесу перешкоди у реалізації їхніх прав на земельні ділянки — це внесення відомостей до Державного земельного кадастру насамперед при державній реєстрації земельних ділянок.

Розробники документації із землеустрою матимуть можливість вносити відомості до Державного земельного кадастру самостійно.

Процес реєстрації стане швидшим. Документи розглядатимуться максимум 7 днів.

Одночасно встановлюються відповідні процедурні запобіжники від зловживань — запроваджується система моніторингу діяльності сертифікованих інженерів землевпорядників.У разі виявлення порушення Закону Державний кадастровий реєстратор порушуватиме перед Держгеокадастром питання про відміну незаконного рішення інженера, а до вирішення питання фіналізувати внесення відомостей до кадастру буде неможливо.

«Водночас процедура перевірки буде обмежена у часі, і за відсутності реакції з боку державних органів протягом 7 днів блокування реєстрації автоматично зніматиметься. Державне підприємство «Центр Державного земельного кадастру», яке адмініструє Державний земельний кадастр, повністю готове до запуску пілотного проекту», — заявив міністр аграрної політики Роман Лещенко.

Подробиці теми розповів народний депутат 7-го скликання, старший науковий співробітник Інституту аграрної економіки Ігор Сабій в ефірі телеканалу «Перший Діловий».

«За цей рік, поки буде тривати експеримент, основним завданням було би створити дієву систему захисту людей від того. Системи моніторингу буде недостатньо, оскільки це не система контролю, а система відслідковування. Тому за цей рік мали б відпрацювати систему контролю, аби потім ні громадяни, ні територіальні громади не мали збитків і незручностей», — зазначив експерт.

За словами експерта, на сьогодні в Україні вже придбано понад 100 гектарів землі завдяки корупційним схемам. Фахівець каже, що система перевірки та система реєстрації угод є настільки складною, що це дає можливість обходити обмеження.

«Щодо тінізації і корупції, то очевидно що не дуже добре це спрацьовує, тому що станом на сьогодні є вже майже 3 тисячі осіб, які придбали більше ніж 100 гектарів землі, оскільки, на превеликий жаль, сама система перевірки, сама система реєстрації цих угод є настільки складною, що вона дає можливість обходити обмеження», — каже експерт.