ШИЛО У МІШКУ
Відомо, що перший випадок африканської чуми свиней в Україні був зафіксований ще в 2012 році. Повідомлення про випадки спалахів хвороби періодично з’являлися в інформаційному просторі країни із попередженнями про загрозу. Чиновники всіх рівнів мають бути постійно готовими до виникнення небезпечної для галузі свинарства епідемії. Але чомусь у Шполянському районі зустріли цю епізоотію з виглядом філософської фігурки із трьох мавп: нічого не бачу, нічого не чую, нічого нікому не скажу. Попри те, що вірус був тричі офіційно ідентифікований столичними фахівцями, «мовчання ягнят» продовжується.
Цього могло б і не трапитися, якби мудрість, професіоналізм та здоровий глузд узяв верховенство. Чому зловісна «африканка» продовжує мандрувати Шполянщиною? Чия халатність призвела до таких масштабів загибелі свиней у приватному секторі і чи можна було цього уникнути? Налякані шполяни тим, що хоронять трупи свиней прямо на їхніх 6—12 сотках садиб, а після захоронення ще протягом року на місці захоронення забороняється проведення земельних робіт, — почали приховувати факти, і трупи розвозили по всіх лісосмугах та кар’єрах, розносячи вірус по району. Проте фахівці Держпродспоживслужби стверджували, що чуми свиней в районі немає, неодноразово доносячи це людям через ЗМІ та спілкуючись з підприємцями. Загального місця для утилізації трупів виділено не було.
Допущена з вини контролерів катастрофічна ситуація поширення АЧС в районі вбила не лише свиней, а й нанесла збитків громадянам. Аби заробити хоча б копійку, селяни приховують АЧС, чим створюють додаткові загрози. Із неофіційних джерел стало відомо і про 8 випадків сказу на території Шполянського району за останній місяць, зокрема, у Матусові, Василькові, Товмачі. Але від влади і ветслужби — анічичирк про це. То чи не мають на меті наші керівники влаштувати населенню масове винищення? Коли таке стається, то все залежить від спроможності контролюючих органів локалізувати проблеми. Чи й вони сповідують філософію трьох мавп?
Тваринники України б’ють на сполох
А тим часом тваринники України публічно звернулися до української влади із заявою. Асоціація тваринників України направила її Президенту, Кабінету міністрів, РНБО, Мінагропроду та Держ-продспоживслужбі і вимагає розробити чітку стратегію подолання епізоотії африканської чуми свиней в Україні. Листи до центральних органів влади направлені за підсумками «круглого столу» на тему «Спалахи АЧС: як зберегти українське тваринництво?», що відбувся в «Укрінформі» 24 листопада.
За твердженням Асоціації від того, зможе держава подолати АЧС чи ні, напряму залежить збереження та подальший розвиток тваринництва в Україні. Небезпечна хвороба вже стала причиною практично повного закриття експорту свинини та зменшення кількості робочих місць. А загальні збитки економіки перевищують 1,1 млрд. гривень. У 2017 році прогнозовані збитки можуть сягнути понад 441 млн. гривень.
«Ігнорування важливості проблеми АЧС для українського тваринництва призвело до тих невтішних наслідків, які ми маємо зараз. Треба діяти дуже швидко! Подолання АЧС вимагає злагоджених дій та чіткої стратегії боротьби. Ми вже пропонуємо чітку «дорожню карту» дій, яка об'єднає зусилля науки, держави, бізнесу та всіх зацікавлених сторін. Тільки спільними зусиллями ми можемо подолати АЧС і дати можливість розвиватися українському тваринництву», — зазначає Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України.
У зверненні тваринників до очільників країни містяться вимоги:
• створити при Міністерстві аграрної політики та продовольства України робочу групу з розробки державної цільової комплексної Програми із боротьби та профілактики АЧС на 2017—2022 роки. До складу робочої групи на паритетних засадах включити представників державних відомств, науковців, бізнесу, громадських організацій, експертів галузі;
• невідкладно розробити, ухвалити та розпочати виконання державної цільової комплексної Програми із боротьби та профілактики АЧС на 2017—2022 роки;
• створити незалежний Національний науково-дослідний референтний центр з вивчення АЧС, що займатиметься дослідженням хвороби та сприятиме оперативному подоланню смертельного для свиней вірусу;
• зняти мораторій для Держпродспоживслужби на проведення позапланових перевірок в частині біозахисту та профілактичних заходів із АЧС.
Асоціація тваринників висловлює сподівання, що думка представників галузі буде почута, а держава зверне належну увагу на проблему АЧС.
Оксана ШЕВЧЕНКО.