Із другого місяця літа майже 5 мільйонів українців отримуватимуть підвищені пенсії. Однак люди, м’яко кажучи, здивовані рівнем доплат. У декого ця сума взагалі склала кілька гривень. Під повідомленням Пенсійного фонду про підвищення пенсій у липні українці залишають гнівні коментарі, «дякують» за 8 гривень доплати та називають це диявольською «справедливістю». Від чого залежить збільшення пенсії та кому слід очікувати на доплати – розбиралася «Шполяночка+».
Хто і чому отримає більше
Керівник Шполянського сервісного центру Пенсійного фонду Борис Курінний зауважив: основне підвищення розміру пенсій відбулося у травні цього року.
«Тоді відбулася індексація пенсій. Підвищили їх і з 1 липня, це дійсно так. Однак цього разу не всім. На Шполянщині ми обслуговуємо три громади – Шполянську, Лип’янську та Матусівську. І лише 46 відсотків пенсіонерів отримали певним чином підвищені виплати. Якщо говорити мовою цифр, то із 13 281 пенсіонера по цих трьох громадах їх підвищили лише 6 202 особам», – розповів він.
У кожного, додав Борис Леонтійович, ця сума різна. І пояснив, від чого це залежить:
«Перше, що треба знати про це підвищення – воно відбулося у зв’язку із тим, що із 1 липня змінився розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних. Рівень цього мінімуму, а відтак – і мінімальної пенсії – змінився із 1 934 гривень до 2 027 гривень, тобто збільшився на 93 гривні».
Автоматично підвищилися й усі виплати, які залежать від прожиткового мінімуму.
«У людей, які отримують доплати, добавки, підвищення, розмір яких визначається виходячи з розміру прожиткового мінімуму, розмір пенсії змінився. Перш за все, йдеться про людей, які отримують пенсії за особливі заслуги перед Україною. У них надбавка від 20 до 40 відсотків від прожиткового мінімуму. Також це українці, які мають статус ветерана війни та учасника бойових дій», – пояснив Борис Курінний.
Змінився і розмір надбавки за донорство – із 1 липня він становить 250 гривень.
Також перерахували пенсії непрацюючим пенсіонерам відповідно до нормативного стажу.
«Ті пенсіонери, у яких цей стаж був більшим за норму (для чоловіків – більше 35 років, для жінок – більше 30), також змінили розмір пенсії. Але ця зміна незначна, через це незначні і суми, на які збільшили виплату», – зазначив Борис Леонтійович.
Пенсіонерам же, які працюють, такий перерахунок зроблять після звільнення з роботи, пояснив він. Усі перерахунки провели автоматизованим способом, тож звертатися до пенсійних установ потреби немає.
Пенсія для переселенців – по Україні та за кодоном
Із початку повномасштабної війни на Шполянщину переїхали багато переселенців. Серед них є і пенсіонери. Вони теж отримують свої виплати, попередньо ставши на облік.
«Наразі області, які не знаходяться під окупацією, проводять нарахування пенсіонерам із регіонів, які окуповані або де тривають бойові дії. У нас отримують пенсії 108 таких людей, із них 106 – через банки і дві людини – через пошту. Для прикладу, в нас є пенсіонери з Луганщини. Вони мали дійсні картки і вже тут продовжують отримувати свої виплати через банк».
Якщо брати загалом пенсіонерів по району, то 55 відсотків людей отримують пенсійні виплати через пошту, розповів Борис Курінний, всі інші – через банк.
Пенсіонерам, які виїхали на тимчасове проживання за кордон, виплата пенсії в Україні не припиняється, додав Борис Леонтійович.
«Пенсіонери, які виїхали за кордон і отримували пенсію через банк, можуть отримувати її у місці, де вони знаходяться, якщо є можливість зняти там кошти з картки. Також це можуть зробити їхні родичі, які проживають на неокупованих територіях», – зазначив він.
Водночас у пенсіонерів, які отримували виплати через пошту, залишається лише один вихід – змінити спосіб отримання пенсії – теж через картку, додав очільник Шполянського сервісного центру:
«Це можна зробити через офіційний сайт або через мобільний додаток банківської установи. Приміром, у ПриватБанку доступна послуга ідентифікації клієнта через відеоконференцію, наприклад, по скайпу чи по вайберу. Це значно спрощує процедуру оформлення пенсії. Банки пішли на такий крок, зважаючи на нинішні обставини».
Разом із тим, додав Борис Леонтійович, не виключили той момент, що можуть лишитися люди, які принципово не хочуть оформлювати картки. У такому випадку, пояснив він, ці кошти будуть накопичуватися:
«Вони ніде не діваються. Бувають випадки, коли листоноша приходить, а пенсіонера немає на місці. Тоді ці гроші лишаються на пошті і листоноша зобов’язана знову прийти до нього. У випадку з переселенцями ці кошти просто накопичуються на пошті, і вони можуть звернутися на «гарячу лінію» пошти і знайти шляхи, як їх отримати».
Простіше кажучи, якщо людини не буде пів року, а потім вона звернеться на пошту, їй мають виплатити її гроші.
У Пенсійному фонді України також дали роз’яснення щодо призначення виплат у разі досягнення особою, що перебуває за кордоном, пенсійного віку. В установі зазначили, що воно здійснюється, згідно зі ст.44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за особистим зверненням або автоматично (без звернення). Пенсія призначається незалежно від місця проживання особи.
Також звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію.
«Якщо заява про призначення пенсії за віком буде подана протягом трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, пенсію буде призначено з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку», — роз’яснили в ПФУ.
Чи будуть ще перерахунки?
У 2022 році планують ще перераховувати пенсії, розповів Борис Курінний. У цьому році, за його словами, вийти на пенсію і отримувати її за віком можуть люди, яким виповнилося 60 років за наявності страхового стажу 29 років.
«Цьогоріч також згідно із законом про бюджет буде підвищуватися розмір прожиткового мінімуму, а відтак – і розмір мінімальної пенсії – з грудня. Також із жовтня передбачено людям віком від 70 до 75 років компенсаційну надбавку у розмірі 300 гривень. Якщо людина досягне 70-річного віку після 1 жовтня, їй буде автоматизовано призначена ця надбавка», – пояснив Борис Леонтійович.
Крім того, із 1 жовтня особам від 70 років, які матимуть нормативний стаж (для чоловіків це – 35 років, для жінок – 30), буде встановлена пенсія не менше 3 тисяч гривень.
На сьогодні, незважаючи на війну, пенсії виплачуються вчасно, затримок немає. Однак у подальшому все буде залежати від стану економіки та надходжень до пенсійного фонду, зауважив Борис Курінний.
«Так, можливо надбавки незначні, не такі грандіозні, як люди очікують, але головне, що люди у воєнний час отримують виплати без затримок. Якщо хтось отримає новий розмір пенсії і матиме якісь питання, він може зателефонувати до нашої пенсійної установи за телефоном 2-04-31. Пенсійний фонд працює із 8:00 до 17:00 без обідньої перерви».
Що зросте, крім пенсій?
Підвищений рівень прожиткового мінімуму стане причиною зростання не лише пенсій, а й усіх видів соціальних виплат. Зокрема, це стосується: допомоги по тимчасовому безробіттю, аліментів, декретних виплат, допомоги одиноким матерям та допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Допомога по тимчасовому безробіттю згідно із законом встановлюється на рівні, що не має перевищувати 4-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Тобто від 1 липня 2022 року максимальний розмір допомоги по безробіттю становитиме не більше ніж 10 400 грн.
Розміри аліментів від 1 липня 2022 року будуть такими:
1) мінімальна рекомендована сума аліментів:
2 201 грн — для дітей до 6 років,
2 744 гривень — для дітей від 6 до 18 років.
2) мінімальний гарантований розмір аліментів (50% від прожиткового мінімуму):
1 100,50 гривень — для дітей до 6 років,
1 372 гривень — для дітей від 6 до 18 років.
Розмір соціальної допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами становить 100% від середньомісячного доходу жінки за місцем її офіційної роботи. Тим, хто не працює та не є ФОПами, але які сплачують ЄСВ, такі виплати нараховуються у розмірі не менше ніж чверть прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Від 1 липня це від 650 грн на місяць.
Розмір допомоги по вагітності та пологах від 1 липня 2022 року становитиме:
2 730 грн — за 126 днів декретної відпустки,
3 033,33 грн — за 140 днів декретної відпустки,
3 900 грн — за 180 днів декретної відпустки.
Допомога одиноким матерям визначається як різниця між 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одного члена сім'ї та від 1 липня 2022 року він становитиме:
до 2 201 грн — на дітей до 6 років,
до 2 744 грн — на дітей віком 6−18 років,
до 2 600 грн — на дітей віком від 18 до 23 років.
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. Від 1 липня 2022 року розмір такої допомоги дорівнює двом з половиною прожитковим мінімумам на дитину відповідного до віку, для дітей з інвалідністю — трьом прожитковим мінімумам на дитину відповідного до віку:
5 502,5 грн — на дітей до 6 років;
6 860 грн — на дітей віком 6−18 років;
6 603 грн — на дітей до 6 років з інвалідністю;
8 232 грн — на дітей від 6 до 18 років з інвалідністю.
У держави є різні пріоритети фінансування, і перевага завжди надається сектору безпеки і оборони. Однак соціальні видатки теж входять у сферу пріоритетів держави, і їх усім обіцяють нарахувати виплати в повному обсязі.
Підготував Сергій Зубатов