Неповторний присмак щастя

НОВЕЛА

За вікном буяла весна... Розлога груша, протягнув­ши свої крислаті віти аж до лікарняних вікон, колихана теплим травневим вітром, час від часу вкривала підвіконня своїм рожево-білим цвітом...

Десь там, у його рідному селі, мабуть, відцвітає садок, що колись ще хлопчиком Микола садив разом з батьком, на пасіці гудуть бджоли, наповнюючи вуликові засіки назби­раним із перших весняних квітів нектаром, а його подвір’я вкрилось килимом густого споришу. Десь там, у його Журавлинцях, на нього чекає вродлива кароока Наталка...

Отепер би він ні за що не проміняв ту оксамитову зелену ковдру на лікарняну. Упав би на неї горілиць, розкинувши руки, і дивився б, не надивився у безод­ню небесної блакиті...

Вже третій місяць Микола бачив лише облуплену стелю лікарняної палати і розлоге дерево за вікном... Стара груша, з якою він подумки розмовляв, ділився своїми думками і болями, була його роз­радою. Для всіх оточуючих, лікарів і санітарок, ще місяць тому він був безнадійним. Микола й сам, було, втратив віру в те, що колись він стане фізично повноцінним. Якби не сіроока Марійка, медсестра, яка, просиджуючи біля Миколи­ного ліжка, щодня повторювала йому про те, яким чудовим буде його нове життя після одужання. Микола не хотів, аби його жаліли, тому на листи, які приходили від рідних та Наталі, відповідав стри­мано і сухо. Не хотів, аби у селі знали, що насправді трапилося з ним. Аварія, в яку молодий лейте­нант потрапив кілька місяців тому, стала причиною травми хребта — вироку, який, як йому здавалось, нести все життя.

Дні тягнулись довго... Щодня до Миколиної палати прибігала Марійка, щебетала-щебетала, розповідаючи всі новини госпіталю, виконувала призначення лікарів. Микола не хотів виглядати в її очах жалюгідним, тому здебільшого мовчав і просто слухав і викону­вав те, що його змушувала робити медсестра. Вона ж, як одна із тих бджілок, що живуть на батьківській пасіці, не знала спочинку. Навіть іноді сварила Миколу, коли той не хотів робити вправи на при­лаштованих до ліжка тренажерах чи відмовлявся від масажу. Лише іноді думав, які ж вправні руки має вона, яке велике і добре серце.

Коли Микола згадував рідний дім, йому ставало сумно. Як там живеться без нього Наталі? Цьо­го літа, під час його відпустки, вони мали одружитися. Мріяли, як разом ділитимуть його армійську службу в новій частині, куди Мико­лу мали перевести.

Шкода було йому, що, нарешті, здобувши омріяну військову спеціальність, ось так одразу до­ведеться попрощатись зі своєю мрією. І навіщо він такий Наталі? Як скаже їй про це? Тому й ви- рішив нічого не писати про трав­му — побачить сама, коли він по­вернеться до рідного села. А про те, що він повернеться, знав, не назавжди ж буде прописаний у цьому госпіталі. Про те, яким буде його життя потім, думати Микола не хотів.

Минув один тиждень, другий, третій... Минуло літо. За увесь час, доки Микола був у госпіталі, Марійка настільки відродила у ньому віру в одужання, що хло­пець і сам почав поступово вірити в те, що колись цей день наста­не. Вони удвох проводили час в лікарняному парку, гуляли його алеями, вдихаючи аромат осінніх квітів. Як хотілося Миколі встати з цього інвалідного візка і самому пройти по встеленій листям стежці аж до воріт госпіталю, відкрити хвіртку і опинитися вдома, біля своєї Наталі... Він дивився у веселі очі Марійки і йому ставало шко­да цього янгола — милої і доброї дівчини. Час від часу в його серці пробуджувались тепло й ніжність, і так хотілося торкнутися її медо­вих вуст... Стримував у собі ці ба­жання, бо не міг, не мав права, дав слово…
Наталя писала рідко, обража­лась, що Миколу не відпускають у відпустку (так він їй писав, аби не повідомляти про госпіталь). В останньому листі вона написала, що знайшла роботу в райцентрі і якийсь час, до приїзду коханого, попрацює там.

Вже й листя на деревах почало опадати. Батько пи­сав, що цього року в їхньому саду зібрали гарний урожай яблук та груш... Можливо, він і скуштує їх найближчим часом. Вже тиждень, як Ми­кола пробував ходити сам, без милиць, з Марійчиною підтримкою. Якби ж розходи­тись до повернення додому, щоб Наталя не бачила його з ковінькою... Тепер Микола все наполегливіше тренував­ся, змушував себе працювати навіть через силу...

Якось, гуляючи з Марією у парку біля госпіталю, все ж не втримався — спробував той медовий цілунок з її губ. Здалося, що навколо весь світ завмер, що разом з опалим жов­тим листям вітер закружляв їх над буденністю і проблемами, а час на­завжди втратив сутність, що саме таким є присмак щастя.

— Кохаю... Як я тебе кохаю, — чув Марійчин шепіт... і вже навіть хотів сказати їй те ж саме, бо цієї миті йому найбільше хотілось не відпускати цього янгола зі своїх обіймів... Та все ж, стримався — не міг, не мав права, дав слово...

Автомобіль, що мав відвезти Ми­колу до вечірнього поїзда, під’їхав до лікарні. Біля воріт госпіталю, про­щаючись, він ніжно торкнувся губа­ми Марійчиних вуст.

— Зачекай! — підбігла до від’їжджаючого автомобіля Марій- ка. — Візьми ось, — дівчина простяг­нула хлопцеві велику рожево-жовту грушу з того дерева, що навесні да­рувало Миколі свій білосніжний цвіт.

Ступивши на сільську дорогу, не пішов вулицею, що вела до рідної хати, обійшов цвинтарем. Аби одра­зу потрапити до Наталчиного двору. Біля будинку, де жила Наталя, було тихо. На ганок вийшов молодик, за­курив.

— А Наталя вдома? — запитав у незнайомця.

— Ні, моя дружина зараз у райцентрі у лікарні, сина народила... А навіщо вона вам?

Нічого не відповівши, Микола поволі пішов старою стежкою до сільського саду. Присівши на опале листя, дістав із сумки велику сокови­ту грушу, хотів надкусити... — не на­важився. Торкнувся її вустами, вдих­нувши п’янкий аромат насолоди, і відчув той неповторний присмак щастя, і осінній вітер підняв і закруж­ляв його над садом, над світом, над буденністю, над його минулим.

Лариса БАЧИНСЬКА