Новий сезон – нові випробування: що обіцяє держава переселенцям на зиму

Попереду зима. Дуже важка, як скрізь наголошують посадовці різних рівнів. А отже – холодна, з дефіцитом та можливими перебоями з постачанням води, газу та електрики. Українці традиційно вірять у краще і продовжують готуватися до опалювального сезону. Однак проблем із цим вистачає уже зараз. Особливо непросто доводиться людям, які змушені були виїхати з рідних домівок через бойові дії. Дехто з них взагалі назавжди втратив житло і мусить починати життя на новому місці. Є вимушені переселенці і на Шполянщині. Як змінилися їхні потреби з настанням холодів, чого вони потребують найбільше та на яку допомогу, крім волонтерської, можуть розраховувати – дізнавалася «Шполяночка+».

Погода диктує «моду» – найактуальніші потреби
Теплий одяг, взуття і традиційно – засоби гігієни та продукти харчування. Все це нині серед найактуальніших потреб у переселенців, які оселилися на Шполянщині, розповіла Мар’яна Леляк, начальник відділу правового забезпечення та інвестиційного розвитку Шполянської міської ради ОТГ, яка наразі координує роботу Центру гуманітарної допомоги при Шполянській міській раді.

«Також змінився тип одягу – нині «в моді» тепліші речі та взуття. Ну і те, чого не вистачає завжди, бо швидко розходиться: побутова хімія, засоби гігієни, шампуні, памперси для діток, пральні порошки, мило. З настанням холодів є попит ще й на теплі ковдри», – додає Мар’яна Леляк.

У центрі забирають практично все, що несуть містяни. Наполегливо просять лише не нести речі, які не підлягають вжитку, пояснила Наталія Онищенко, начальник відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності міської ради, відділ якої відповільний за фінансову та матеріальну роботу Центру гуманітарної допомоги.

«Йдеться про речі, які вже не можливо вжити. Теплий одяг і взуття дуже потрібні, але в належному стані, ті, в яких можна ходити».

Актуальними, додала Леся Осадчук, керівник «Центру культури і дозвілля», яка наразі працює в Центрі гуманітарної допомоги при міській раді, є і речі для породіль та немовлят.

«Люльки, ванночки, стільчики для годування, спеціальні чаї для підвищення лактації – для породіль збирали речі всі гуртом, – розповіла вона. – Є одна родина з Харкова, в яких дівчинка народилася прямо у підвалі. Її там усі називали Мілашкою, то вже і вийшло, що Міла тепер. Речі, з яких дівчинка виростає, вони приносять назад у волонтерський центр. Тобто і самі переселенці допомагають».

Коли переселенців заселяють у сільській місцевості, про це обов’язково знає староста села. Тож їхати по допомогу прямо у Шполу людям не обов’язково. 

«Їм дають продукти і все, що потрібно у старостаті. Це робиться для того, щоб люди не витрачали гроші і час на дорогу», – додала Леся Осадчук.
Доставкою та розвантаженням продуктів харчування та іншої гуманітарної допомоги для внутрішньо переміщених осіб займаються працівники відділу з питань земельних відносин та комунальної власності, а також господарського відділу Шполянської міської ради. 

«Сьогодні такий час, коли крім основної доводиться виконувати і нетипову роботу, але яка є важливою для всіх тих людей, які втратили свої домівки та потребують допомоги», – зазначив спеціаліст відділу з питань земельних відносин та комунальної власності Володимир Меркотан.

Для того, щоб була краща комунікація з переселенцями, створена спеціальна телеграм-група. Адреса Центру гуманітарної допомоги: м. Шпола, вул. Соборна, 2, (КК «Космос»).

Компенсація за «комуналку»

За інформацією начальника відділу містобудування, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та цивільного захисту населення Шполянської міської ради ОТГ Ігоря Курінного, наразі в Шполянській громаді, відповідно до повідомлень від власників житла, проживають 2 092 внутрішньо переміщених осіб.

«Місцеві жителі надали прихисток у власних оселях 850 переселенцям. Державна програма передбачає покриття витрат, пов’язаних з безоплатним їх розміщенням, тому ми формуємо і контролюємо списки таких власників житла. Ті, хто приймають переселенців, зараз отримують компенсацію 450 гривень на прийняту людину. З березня по серпень цього року від державного бюджету надійшло 130 005 гривень та міжнародного фонду 387 180 гривень для покриття витрат за розміщення ВПО», – розповів він.

Між тим, є інформація, що така компенсація на час опалювального сезону зросте вдвічі із 450 до 900 гривень.

Про це повідомила віцепрем'єр-міністр міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук у Миколаєві під час підходу до преси, що транслювався на її фейсбук-сторінці, передає Укрінформ.

«Залишаються проблеми, які неможливо вирішити лише на регіональному рівні. Тож ми порушили питання змін до постанов, що є юрисдикцією Кабміну. Люди чекають, що програма «Прихисток» працюватиме настільки, що не 450, а 900 гривень стануть обов'язковими як компенсація від держави, рівно як і від міжнародних партнерів, щоб люди розмістили в себе чергових переселенців, яких, на жаль, ще буде багато, бо війна триває, обстріли не зменшуються, і ми розуміємо, що зима буде важкою», сказала вона.

«Сподіваємось на позитивне рішення держави, це важливо для людей, які гостинно допомагають постраждалим українцям», – зазначив Ігор Курінний.

До слова, наприкінці опалювального сезону буде прийняте рішення про те, чи буде зменшена компенсація до попередніх цифр, чи залишиться на новому рівні.

Термобілизна і зимові речі – «тепла» підтримка для дітей

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України спільно з ЮНІСЕФ забезпечать зимовим одягом дітей пересленців. 

Першочергово зимові набори будуть надаватися багатодітним родинам. 

Кожна дитина у родині переселенців, а це немовлята і дітки віком від 2 до 14 років, зможуть отримати теплий сучасний комплект, який складатиметься із:

зимової куртки;

светра або світшота; 

термобілизни;

зимових та спортивних штанів;

шкарпеток;

  зимових черевиків;

шапки, шарфа та рукавичок. 

Набори одягу уніфіковані та підходять як дівчаткам так і хлопчикам. Для отримання комплекту достатньо зателефонувати до колл-центру Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за номером 15-48 або на номер +380 (66) 813 62 39 Уповноваженого з питань ВПО та залишити заявку.

Оновили перелік громад, переселенці з яких можуть отримати виплати

Наказом Мінреінтеграції затверджено оновлений перелік, на основі якого здійснюватимуть виплати пересленцям. Документ набере чинності після публікації в Офіційному віснику України. Нагадуємо, перелік не є фіксованим – він регулярно актуалізується.

Станом на 13 вересеня 2022 року до оновленого переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), входило 9 областей.

Це територіальні громади Донецької (66), Харківської (56), Дніпропетровської (10), Луганської (37), Запорізької (56), Херсонської (49), Миколаївської (26), Сумської (22), Чернігівської (5) областей. Загалом у цьому переліку 327 громад.

Усі внутрішньо переміщені особи з цих громад отримають грошову допомогу від держави.

Ззаначений перелік формується за погодженням Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних та Київської міської військових адміністрацій.

У процесі визначення таких територій спираються на три ключові критерії. Це:

–  території, що є тимчасово окупованими;

– території, що перебувають в оточенні (блокуванні);

– території, на яких тривають активні бойові дії.

Якщо ви зареєстровані в якійсь із зазначених областей, але ваша громада відсутня в цьому переліку, радимо звернутися до своєї військової адміністрації (особисто або через гарячу лінію) й уточнити інформацію.

Виплати від ООН

На сьомому місяці повномасштабного російського вторгнення Міністерство соціальної політики України передало Всесвітній продовольчій програмі ООН черговий список заяв на виплату грошової допомоги. Про це повідомляє пресслужба Мінсоцполітики. 

Допомогу зможе отримати 276 551 особа.

Список включає 127 626 заяв від малозабезпечених сімей та осіб з інвалідністю з Чернігівської, Дніпропетровської, Донецької, Харківської, Херсонської, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської та Запорізької областей. Допомога виплачуватиметься в розмірі 2 220 гривень на кожного члена сім'ї щомісяця протягом трьох місяців.

Списки, які були передані Мінсоцполітики на виплати міжнародним організаціям, включають 780 722 людини. Також передана інформація для виплат 189 428 особам, зазначеним у заявах, поданих через платформу «єДопомога».

«Загальна кількість людей, переданих у списках в міжнародні організації для проведення виплат, дорівнює 1 246 701», – повідомили в пресслужбі відомства.

Підготував Сергій Зубатов