Низька народжуваність та виїзд за кордон: в школи Шполянської громади припинять набір учнів до 10-их класів

У пятницю, 15 березня, відбулася 52-га чергова сесія Шполянської міської ради, під час якої, серед іншого, ухвалили важливі рішення щодо реформації шкіл. Депутати підтримали план заходів щодо створення профільного ліцею Шполянської міської ради об’єднаної територіальної громади на базі ліцею №3. Відтак, за затвердженим планом до 2027 року за наявності одного профільного ліцею, інші заклади освіти припинять набір учнів до 10-го класу.

Журналісти "Шполяночки+". побували на сесії та дізналися подробиці.

Начальниця відділу освіти Оксана Різник повідомила, що відповідно до Закону України «Про освіту» нині триває реформування галузі й громаді необхідно ухвалити важливе рішення. Вона наголосила, що подібні зміни зараз відбуваються по всій Україні і причин для цього є декілька.

"Законодавчі зміни й сучасні реалії вимагають трансформації мережі закладів загальної середньої освіти, - розповідає Різник. - Варто наголосити, що така ситуація виникла не лише в нашій громаді, а й у багатьох інших по всій Україні. Головні причини — низька народжуваність, особливо в сільській місцевості, виїзд великої кількості дітей закордон у зв’язку з війною і онлайн навчання, на яке батьки по зрозумілим причинам переводять дітей".

У плані проєкту рішення зазначено, що до 2026 року Шполянський ліцей №1, №2, №5, Васильківський, Водянський, Журавський, Іскренський, Лебединські ліцеї №1 та №2, Лозуватський, Мар'янівський, Товмацький, Топильнянський та Сигнаївський мають припинити набір учнів до 10-х класів. Їхнім попередником стане Терешівський ліцей, який мають перепрофілювати вже наступного року (2024/2025 н.р.).

5 березня 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив низку змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам і формування розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Зокрема, для стимулювання підвищення ефективності шкільної мережі та якості освіти заплановано не дозволяти фінансувати коштом освітньої субвенції заклади освіти (крім початкових шкіл) з кількістю учнів менш як 45 осіб (з 1 вересня 2025 року) та менш як 60 осіб (з 1 вересня 2026 року).

Оксана Різник додала, що згідно новим вимогам довелося ухвалювати рішення терміново. Проєкт потребує додаткових зусиль, наприклад: транспорт для підвезення дітей з інших кутків міста чи селищ.

"Згідно із вимогами законодавства в нашій громаді до 2027 року триватиме трансформація мережі шкіл, - пояснює посадовиця. - Ми вивчили та вирішили інші питання, котрі є не менш важливими. Наприклад: запропонований проєкт транспортної карти щодо організації підвозу учнів та педагогів до закладів освіти. Закупівля шкільного автобусу для академічного профільного ліцею буде здійснена до 2027 року".

Оксана Різник повідомила, що серед педагогів та учнів нашої громади проводились опитування для з’ясування думки з багатьох питань серед учнів та учителів.

78,9% педагогів висловили готовність до реорганізації свого закладу освіти, натомість 21,1% — проти цього. Опитування керівників ЗЗСО та учнів 9 класів стосовно профілювання показало схожі відсотки. В рейтингу очікувано лідируючі позиції зайняли математичний, філологічний, історичний напрямки та іноземна філологія.

Аналіз вікового показника працівників сфери освіти громади показав, що маємо найбільшу кількість учителів віком 50-60 років (129 осіб), а найменшу — до 30 років (25 осіб). Готовність працювати в новій профільній школі висловили 89% опитаних педагогічних працівників, 11% заперечили таку можливість.

"Проведення реформування необхідне, адже малокомплектні заклади освіти громади надалі не можуть якісно виконувати свої функції, коли в окремих із них кількість працівників практично зрівнялася з кількістю учнів. - розводить руками пані Оксана. - Ми повинні розуміти, що без прийняття цього рішення постраждали б наші діти, тому затверджене рішення є оптимальним".

Коментарі