Вшанували пам’ять загиблих
від діянь тоталітарного режиму
День пам’яті жертв політичних репресій — щорічний національний пам’ятний день в Україні, що припадає на третю неділю травня.
Цього дня перші особи держави вшанували тих, хто загинув від діянь тоталітарного режиму. Вони поклали квіти та лампадки до меморіалу ― Пам’ятного хреста на братській могилі жертв політичних репресій. Чиновники також вшанували пам’ять жертв політичних репресій у польській частині Меморіалу.
Звертаючись до присутніх у Національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили» глава держави Петро Порошенко зазначив, що цього року українці вклоняються пам’яті загиблих, звільнившись від символів терору.
«Днями зробив те, що мусив ― підписав закони про декомунізацію, про визнання героїв національно-визвольної боротьби; і ще кілька законів, які осучаснюють політику національної пам’яті і звільняють її від імперських нашарувань», ― сказав він.
Порошенко нагадав, що Биківнянські могили є місцем, що є одним із найбільших свідків комуністичного терору, доказом масштабного злочину проти людства. Кожен клаптик цієї землі просякнутий кров’ю невинно вбитих українців і представників інших національностей тодішньої УРСР ― росіян, поляків, євреїв. Серед них не «вороги народу», «шпигуни» і «диверсанти», натомість ― звичайні селяни і робітники, вчителі, священики, науковці і письменники, які любили свою землю та мову, ― зазначив Президент.
В Україні відзначили 71-шу річницю
з Дня депортації кримських татар
В Україні на державному рівні відзначається День скорботи і пам’яті жертв депортації кримських татар. Верховна Рада 14 травня проголосувала за встановлення цієї пам’ятної дати. Ухвалений документ доповнив чинну постанову «Про відзначення пам’ятних ювілеїв 2015 року» положенням про вшанування на офіційному рівні Дня депортації.
Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, — один з найбільших злочинів радянського режиму. Увесь кримськотатарський народ радянська влада звинуватила у співпраці з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Загальна кількість вигнаного з Криму корінного народу склала 200 тисяч осіб, з них 183 тисячі кримських татар.
Понад 20 років в СРСР повністю заперечувався злочинний характер цих дій. Хоча 5 вересня 1967 року Указом Президії Верховної Ради СРСР з кримських татар були зняті звинувачення у зраді, вони так і не отримали права повернутися на історичну батьківщину. Лише 14 листопада 1989 року Верховна Рада СРСР прийняла Декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, підданих примусовому переселенню, і забезпечення їх прав», започаткувавши процес політичної реабілітації депортованих за національною ознакою.
20 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову №1140-18 «Про... гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення у складі України.
Як повідомляв Укрінформ, окупаційна влада в Криму заборонила Меджлісу проведення в Сімферополі Всекримського траурного мітингу, присвяченого 71-ій річниці депортації кримських татар.
У будівництві фортифікаційних
споруд на Сході України
беруть участь і шполяни
За інформацією віце-прем’єр-міністра України-міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадія Зубка, серед завдань проекту — зупинити нелегальну міграцію, контрабанду, проникнення диверсійних груп і переміщення зброї та радіоактивних мате-ріалів. Фортифікаційні споруди — це інженерні споруди, призначені для підвищення ефективності застосування зброї та військової техніки, забезпечення стійкого управління військами, захисту військ і населення від засобів ураження противника. У будівництві фортифікаційних споруд бере участь кожна область, яка має відведену ділянку та своє завдання. Сьогодні на Сході України працюють 10 будівельників-добровольців, щоб допомогти у зведенні цих споруд. Серед них — Олег Лихенко, Василь Сидоров, Олександр Хижняк, Руслан Юрчик, Олександр Головацький (мешканці села Васильків), шполяни Валерій Коваленко і Олексій Андрійченко, жителі села Кримки Олександр Діденко, Геннадій Тітов і Олександр Дрибас.
ДЖЕРЕЛО: ukrinform.ua, shpola.gov.ua
22 травня 2015, 12:14