Особливості пташиного сезону. Цінові тенденції і застереження лікаря

800x600

Normal
0

false
false
false

RU
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

 Ризик оправдовує дохід, котрий рахують по осені

У ці теплі весняні дні трудолюбиві і дбайливі господарі заходилися поповнювати свої  господарські приміщення молодняком домашньої птиці, аби по осені порахувати успішно вирощене поголів’я та забезпечити сім’ю смачною і корисною  м’ясною продукцією. Але не для кожного ця справа здається легкою, адже догляд за домашньою птицею потребує відповідних знань, часу, неабиякого клопоту. До того ж існує ризик  втратитися, бо ціна за одне пташеня висока, а ймовірність того, що воно встоїть перед багатьма загрозами різних хвороб, передбачити важко.

Пройшовшись минулого тижня по ринку в районі залізничного вокзалу, запитала у реалізатора птиці Юрія про ціни. Каже, що наразі вони не стабільні, щодня можуть коливатися в сторону підвищення. В той день курча м’ясо-яєчної породи коштувало 16 грн., 1-денна качка «Мулатка» (приїхала аж з Угорщини) — 28 грн., двотижневий бройлер — 17 грн., триденна качка «Голубий фаворит» — 12 грн., трьохденне гусеня породи «Велика сіра полтавська» — 32 грн.

Слід дотримуватися технологічних умов утримання

За словами начальника управління агропромислового розвитку Шполянської райдержадміністрації Андрія Кунця, молодняк птиці реалізатори привозять на шполянський ринок з інкубаторних станцій сусідніх районів — Смілянського, Городищенського, Корсунського та інших, в Шполянському районі теж є декілька приватних інкубаторних станцій. Покупці повинні обов’язково запитати продавця про наявність відповідного сертифікату, який видає служба ветеринарної медицини, як основний контролюючий орган у цій сфері. Як радить Андрій Михайлович, щоб виростити без збитків домашню птицю, потрібно дотримуватися всіх технологічних норм вирощування, догляду, годівлі, температурного режиму, якості кормів, питної води, підстилкового матеріалу (щоб не допустити в ньому грибкового ураження). Потрібно турбуватися про санітарний стан приміщення, не допускати підвищеної концентрації хімічних шкідливих речовин у повітрі. Щодо кормів, то сьогодні на ринку України чудово зарекомендували себе комбікорми під торговою маркою «Мультигейн» Миронівського комбікормового заводу, а також ТМ «Щедра нива».

Головний держветінспектор Шполянського району радить

За корисними порадами, які пригодяться кожному, хто вирішив виростити домашню птицю, кореспондент газети «Шполяночка+» звернулася до головного держветінспектора Шполянського району Володимира Овчаренка:

— Успішне збереження поголів’я птиці — це надійна система захисту від умовно патогенної мікрофлори. Найбільший відхід птиці спостерігається в перші 2 місяці життя. У 70 % загибель відбувається від неінфекційних хвороб — це порушення норм  утримання та догляду. Джерелом інфекції є хвора птиця і та, котра перехворіла, а також інкубаційні яйця, відходи від хворої  птиці та інше. Ветеринарні заходи з попередження захворювання повинні включати весь комплекс виробництва і  вирощування птиці, починаючи з маточного поголів’я — отримання повноцінних інкубаційних яєць, а потім в цехах інкубації, вирощування та утримання. Здоровий молодняк можна отримати лише тоді, коли  інкубація яйця проводиться від здорової птиці та витримано весь технологічний процес.

Яйце після знесення, яке використовується для інкубації, повинне зберігатись не більше 3-5 днів. В жовтку яйця повинно утримуватись не менше 6-9 млг вітаміну «А», 15-20 мкг каротиноїдів, а 1 гр. білку, не менше 3 мкг вітаміну В2, 105 мкг — біотину. Не завжди в підсобних особистих господарствах це вдається зробити, починаючи від профілактичних, діагностичних  та лікувальних заходів. Лише по цій причині маємо великий відхід молодняка птиці в перші дні життя. Профілактичні заходи проти інфекційних та незаразних хвороб птиці потрібно проводити з урахуванням епізоотичної обстановки та рекомендацій ветпрацівників, а не час від часу, коли птиця починає хворіти.

Всі інкубаційні яйця перед закладкою потрібно дезінфікувати. Добрий вихід добового молодняка повинна складати  85-90%. Найбільшого значення в ветеринарній практиці має профілактика інфекційних хвороб, які передаються через яйце (лейкоз, хвороби Марека, Ньюкасла, респіраторний мікоплазмоз, сальмонельоз, ляренготрахеїт та інші). Немало важливу роль в птахівництві відіграє стрес-фактор — утримання різних видів птахів в одному приміщенні, щільність посадки та багато інших чинників. Утримання молодняка птиці разом з дорослою птицею в одному приміщенні призводить не лише до враження інфекційними хворобами, а й зараження паразитарними хворобами. Тому обов’язково потрібно обробляти птицю проти ектопаразитів та гельмінтів (глистів). Найбільшої шкоди птахівництву на даний час завдають гельмінтози.

Немало важливе значення в питанні профілактики має дезінфекція приміщень, зокрема, в присутності птиці. Найбільш доступними препаратами є резорцин, молочна кислота, однохлористий йод та інші. Особливо небезпечним захворюванням серед птиці є хвороба Ньюкасла. Дуже рідко хворіють гуси, качки; менш чутливі — індики, цесарки, перепілки.

— На що потрібно звертати увагу в перші дні захворювання?

— У хворої птиці пригнічується стан, відсутній апетит, хрипи (птиця «співає»), ускладнене дихання, нервові розлади, відкидання голови за спину, параліч ніг, крилець, можуть проявлятися проноси та виділення із дзьоба. Вирішальним у постановці діагнозу і його диференціації є лабораторні дослідження. Запобіжними заходами є дворазова вакцинація навесні та восени як маточного поголів’я, так і молодняка. Перш за все хотілося б застерегти громадян сіл та міста від помилкових діагнозів та спроб до самолікування.

Причиною розповсюдження захворювання серед молодняка птиці є торгівля птицею в невстановлених місцях з неатестованих інкубаторіїв як приватних так і інкубаторних підприємств. Враховуючи нестабільну епізоотичну ситуацію щодо вищевказаних захворювань, реалізація добового молодняка, отриманого від неатестованих інкубаторів та без відповідних ветеринарних документів, заборонена. Такий молодняк можна вирощувати лише для власних потреб.

В даний час є проблеми у відведенні місця торгівлі птицею в районі залізничного вокзалу, де створився антисанітарний стан на тротуарних дорогах в зв’язку з недостатньою очисткою території та дезінфекції після реалізації птиці. Пил, забруднений пташиним послідом, який здіймається під час проїзду автотранспорту. Це може призвести до захворювань людей.

Реалізація птиці на ринку дозволяється там, де організована торгівля та здійснюється державний ветеринарний контроль за наявності ветеринарних документів з відміткою про атестацію ікубаторів та дату щеплення маточного поголів’я птиці проти хвороби Ньюкасла, а гусей і качок відповідно проти вірусного ентериту та гепатиту. Щеплений молодняк птиці проти хвороби Ньюкасла доцільно ревакцинувати в терміни, передбачені діючою інструкцією. З цією метою будуть організовані запобіжні щеплення птиці проти інфекційних захворювань, при районній державній лікарні ветмедицини м. Шпола по вул. Лазарева, 11 та ветеринарних дільниць району сіл: Сигнаївка, Васильків, Лебедин, Лип’янка, Водяне, Антонівка, Товмач, Терешки.

Підготувала Наталія СТОРЧАК